Az előrelátó tervezést és a menedzsmentet nem lehet megspórolni. A remélt megtakarítások helyett még drágább lesz az IT.

A takarékoskodás – legalábbis az IT vonatkozásában – ma már szinte eggyé vált a felhőszolgáltatásokkal. Legyen szó tárolásról, számítási teljesítményről vagy bármilyen más rendszerről, a költségcsökkentésnél egyből felmerül a cloud.

Az IDC szerint idén a globális nyilvános felhőszolgáltatások piaca megközelítheti a 60 milliárdot, miközben két éve még a 46 milliárdot sem érte el. A kutatócég egyébként 2017-ig évi átlagos 23 százalékos növekedést jósol.

Persze érthető ez a dinamika. Nem kell beruházni. Használat alapján kell érte fizetni. Nem kell foglalkozni az üzemeltetéssel, supporttal. És így tovább. És ezek az érvek mind megállják a helyüket. Lassan már annyi érvet fel tudunk sorolni a cloud mellett, hogy nem is értjük, miért nem rohan mindenki valamelyik felhőszolgáltató karjaiba.

Ráadásul az IDC impozáns előrejelzése ellenére látszanak más tendenciák is. A Wall Street Journal idéz egy szakértőt, aki szerint azok a vállalatok, melyek már a felhőbe költöztek, alapvetően túlvásárolták magukat. Ez viszont azzal a következménnyel járhat, hogy a felhőszolgáltatások nyújtására felhalmozott kapacitás egy része egyszerűen fölöslegessé válik, mivel az igény lassabban nő.

És persze nem szabad megfeledkezni a földre visszatérőkről sem. Merthogy már arreais van példa, hogy egy nagyvállalat beismerje: a felhőben sem fenékig tejfel. A Marks & Spencer például az Amazon felhőjéből költözött ki öt év után. Pedig nem volt olcsó a lépés: 150 millió fontot költött a cég a kiköltözési projektre, de úgy értékelte, sokat nyert vele, főleg üzletileg, például rugalmasságban.

Ma már egyre világosabban látszik: ha nem figyelünk, a felhő nem is olyan olcsó. És ez a figyelem belső IT nélkül nem is feltétlenül teremthető meg.

A magas szintű rendelkezésre állás csapdája

A Wall Street Journal megkérdezett néhány vezetőt arról, hogyan ítéli meg a felhő nyújtotta lehetőségeket. Kiderült, hogy sokak szerint a rossz tervezés nagyon is pazarlóvá teheti a felhőbe költözést. Ráadásul az elkövetett hibák olykor abszolút triviálisak, és nem egyszer abból fakadnak, hogy a cloudra úgy tekintenek, mint egy kihelyezett belső rendszerre.

A legfőbb probléma az, hogy mivel a belső rendszerek 24 órában rendelkezésre állnak, sokan a váltásnál nem gondolják át, hogy esetleg cégük nem dolgozik folyamatos, 7×24 órás üzemben. Tehát a teljesítményre, számítási kapacitásra úgy kötnek szerződést, hogy nem veszik figyelembe: a vállalat este 6-tól reggel 8-ig legfeljebb takaréklángon működik. Így azonban nagyon sok pénzt egyszerűen kidobnak az ablakon.

Van azonban jó példa is. A Netflix amikor arról döntött, hogy felhőbe költözik, elsőként felmérte: bár mint videoszolgáltató gyakorlatilag folyamatos üzemben működik, rendszerinek terhelése közel sem egyenletes. Az Amazon felhőjébe költözés első lépéseként éppen ezért írtak egy olyan, a saját tevékenységükre szabott menedzsment alkalmazást, amely a terhelés függvényében automatikusan lekapcsolta a fölösleges rendszereket. A menedzsment szoftver emellett arra is alkalmas, hogy megjósolja a következő terhelésnövekedést, és annak megfelelően képes ismét rugalmasan felturbózni a teljesítményt.

Ugyancsak a jobb tervezhetőséget segítette az a szintén belső fejlesztésű rendszerűk, amely területenként, országonként pontosan nyomon tudta követni az elfogyasztott felhős erőforrásokat. Ez ugyan csak egy monitoring rendszer, de értékes adatokat biztosít ahhoz, hogy a költségeket erős kontroll alatt tudják tartani. Ráadásul az ilyen hozzáállás nemcsak a takarékosságot segíti, hanem magának a vállalatnak a mozgékonyságát, reagáló képességét is javítja.

Nem hagyhatjuk nyitva a vízcsapot

A cloudnak ugyanaz a hátránya, mint az előnye: rugalmasan lehet igénybe venni a kapacitást. Ha valaki emlékszik a virtualizáció berobbanására, ott is hasonló problémák vetődtek fel: mivel nagyon egyszerűvé vált virtuális gépeket létrehozni, azok olyan burjánzásba kezdtek, hogy hamarosan menedzselhetetlenné vált a helyzet. Az elhagyott virtuális gépek pedig minden erőforrást felemésztettek.)

Valami hasonló figyelhető meg a felhős rendszerek esetében is. A rugalmasság nagyon jó, de megfelelő menedzsment nélkül gyorsan el tudnak folyni az erőforrások – mint a nyitva felejtett csapból a víz – anélkül, hogy bármiféle érdemi feladatra használták volna azokat.

Cloud & big data

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.