A biztonságtudatosságot azonban ezek sem pótolják, csak akkor érnek valamit, ha valaki tudatosan használja a rendszerét.

Tavaszi frissítésével a Microsoft rendezte – legalábbis részben – a Windows adatgyűjtése körüli problémákat. Most újabb területeken helyezi a felhasználók kezébe a döntést a vállalat. A tervek szerint október 17-én érkező Windows 10 Fall Creators Update ismét finomít az adatvédelmen.

Figyelmeztet, és dönthetsz...

A Creator Update is azon az elven működött, hogy a felhasználó dönthetett: kiiktat bizonyos adatgyűjtési mechanizmusokat, de cserébe le kell mondani azoktól a funkciókról melyekhez feltétel volt az adott adat továbbítása. Helyadatok (Location) továbbítása nélkül például nincsenek időjárási infók, beszédinformációk gyűjtése (Speech recognition) nélkül pedig nincs Cortana és így tovább.

Ugyanezt a szemléletet viszi tovább a Fall Creators Update is. Szóval eget rengető újdonságokra nem kell számítani, inkább csak a szemlélet kiterjesztésére. Három olyan elemmel gazdagodik a rendszer, amire a jövőben érdemes lesz figyelni.

Az első inkább esztétikai segítség: az adatvédelmi beállítására szolgáló felület átláthatóbb lesz, és egyszerűbb lesz elérni a paraméterek leírását. Ez is a biztonságtudatot felhasználókat segíti, mert egyébként ki más akarná elolvasni részletesen, hogy egy-egy beállításnak mi a pontos hatása az adataira?

Hasonló, de elsősorban vállalati környezetben jelent majd előrelépést, hogy a Windows Analytics használatához szükséges adatok is szabályozottabban lesznek felhasználhatók.

Akkor figyelmeztet, ha használod

A legfontosabb változás az alkalmazások hozzáférésének kezelését érinti. Egyesek szerint szigorodik, mások szerint inkább a felhasználó szabadsága nő. A változás egyébként annyi, hogy amikor az appok adatvédelmi szempontból érzékeny funkciót, összetevőt akarnak igénybe venni, akkor a rendszer erre külön figyelmezteti a felhasználót, és ő döntheti el, akár esetenként is, hogy engedélyezi adott pillanatban, hogy az alkalmazás használja a kamerát, a mikrofont, hozzáférjen címlistához vagy a naptárhoz stb.

A Microsoft már most hangsúlyozza, hogy ez csak azoknál az appoknál lesz így, melyeket a Fall Creators Update felrakása után telepítünk, azaz visszamenőleg nem írja felül az alkalmazások erre vonatkozó beállításait. Azokra külön meg kell adni ezt a lehetőséget az adatvédelmi beállításoknál.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.