Újra nekifut a Microsoft, hogy a Windows 10 következő nagy frissítésében, a Creator Update-ben rendbe tegye az adatgyűjtési problémákat. A vállalat hivatalos blogján Terry Myerson alelnök magyarázta el a várható változásokat. A folyamat sok tekintetben átláthatóbb lesz, de az alapelv marad.
De mi itt a probléma?
Amikor a Windows 10 megjelent, az egyik legproblémásabb pontja sokak szerint az volt, hogy a használója beleegyezése nélkül gyűjt adatokat – a használójáról. Bár a közfelháborodás hatására a Microsoft bejelentette, hogy kikapcsolhatóvá teszi az adatgyűjtést, azt is hangsúlyozta, hogy minderre azért van szükség, hogy az összegyűjtött információk alapján még inkább a felhasználói igényekhez szabhassa az operációs rendszert.
Adatot amúgy a legtöbb cég gyűjt: többé-kevésbé a felhős cégek tették általánossá a gyakorlatot. A Google vagy a Facebook – és a hozzájuk hasonló összes cég – ráadásul ezekből az adatokból nagy üzletet is csinál. De míg a felhőszolgáltatások esetében arról van szó, hogy a felhasználó az ingyenes szolgáltatásért adataival fizet, a Windows 10 esetében kicsit más a helyzet: az operációs rendszer ugyanis közel sem ingyenes.
A Creators Update kapcsán újra nekirugaszkodnak, hogy rendet vágjanak a problémás területen. Myerson blogbejegyzése egyébként érdekes módon egybeesett egy a svájci adatvédelmi biztos hivatala, az FDPIC (Federal Data Protection and Information Commissioner) egy közleményével, amely arra hivatkozva, hogy a Microsoft a biztos javaslatait figyelembe véve átláthatóbbá tette az adatgyűjtés folyamatát, szükségtelennek ítéli az ügy bírósági útra terelését.
A svájciak mellett azonban volt más európai kritikusa is a Microsoft adatgyűjtési gyakorlatának, a franciák adatvédelmi hivatala, a CNIL (Commission Nationale de l'Informatique et des Libertés) például még vizsgálja, hogy kielégítőek-e azok a módosítások, amiket Redmond beígért, és hasonló állásponton van a digitális jogok védelmére létrehozott nemzetközi szervezet, az EFF (Electronic Frontier Foundation) is.
Az átláthatóság javítása némi kényelmetlenséget hoz
Az egyik leglátványosabb változás a válaszható telepítési lehetőségekkel érkezik. Megszűnik ugyanis egy valószínűleg sokak által választott telepítési lehetőség, az ún. Express Setup. Ez lényegében az, amikor a felhasználó automatikusan elfogadja a rendszer alapértelmezésben kínált beállításait, a rendszer lényegében automatikusan települ, és csak minimális beavatkozást igényel.
A Creators Update után azonban mindez munkásabb lesz: a felhasználónak át kell néznie egy listát, és egyenként jóvá kell hagynia, hogy mihez járul hozzá.
Ez azonban nem is olyan egyszerű feladat, bár a megválaszolandó kérdések a Terry Myerson bejegyzésében közzétett képernyőképek alapján viszonylag egyértelműek (lásd az alábbi képet). Ebből látszik, hogy az adatgyűjtés célhoz és egyben bizonyos funkciókhoz kötött lesz. Amikor a felhasználó arról dönt, hogy megadja, mely adatok gyűjtéséhez járul hozzá, egyben arról is dönt, hogy mely funkciókat tudja használni. Ha ugyanis egy adatcsoport gyűjtését letiltja, akkor az ahhoz kötődő funkciókról is le kell mondania.
Az adagyűjtés beállítása
Ha például valaki letiltja a helyadatokat (Location), egyben lemond például az időjárási infókról vagy a készülék helyének meghatározásáról. Ha kiiktatja a beszédinformációk gyűjtését (Speech recognition), le kell mondania a Cortana használatáról. A döntése persze nem végeleges, hiszen a rendszerbeállításoknál később lehet módosítani az adatgyűjtési beállítást, ha mégis hiányoznának az adott szolgáltatások.
A válaszható listának egy olyan eleme van, amelynél nem iktatható ki teljes mértékben az adatgyűjtés: a diagnosztika. Itt ugyanis a korábbi három helyett két opció van: a teljes és az alap. Hogy pontosan melyik milyen adatokra vonatkozik, arra a bejegyzés nem tér ki. Csupán annyit ígér, hogy Basic beállításban csökkentik a gyűjtött adatok körét. Az olyan adatokat azonban ebben a beállításban is gyűjti a Microsoft, amelyek a Windows és az alkalmazások biztonságos futtatásához szükségesek. Az alapvető hibákat továbbra is automatikusan küldi a rendszer a Microsoftnak.
Láthatjuk, hogy mit jelent a rendszer
Az is segíti az átláthatóságot, hogy a Microsoft indított egy új webes felületet, amelyen meg lehet nézni, hogy a rendszer milyen adatokat gyűjtött. Ehhez természetesen kell egy Microsoft-fiók is. Itt a böngészési adatok, a keresési előzmények, a helyadatok és a Cortana jegyzetfüzete által tárolt információk kezelhetők és esetenként törölhetők.
Az Enterprise, az Education, a Mobile Enterprise, az IoT Core és Windows Server 2016 esetében az egyik legérzékenyebb rész, a telemetrikus adatok gyűjtésének finomhangolására is lehetőséget kapnak a felhasználók. Itt négy szinten szabályozható hogy milyen adatok gyűjtésére ad engedélyt a felhasználó.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak