Egyelőre kézi módszerrel, de az operációs rendszer Windows Update részéből (Gépház/Frissítés és biztonság) már telepíthető a Windows 1703-as nagy frissítése, közismertebb nevén a Creator Update. Nem bonyolult, csak az utasításokat kell pontosan követni.
Az új verzióval pedig érkezik a várva várt új adatgyűjtési rendszer is. A fontosabb változásokat ugyan korábban összefoglaltuk, ám mostanra a Microsoft a transzparencia jegyében adatmezőre lebontott részletes listát is közzétett arról, hogy pontosan milyen adatokat is gyűjt be a rendszerről. Az adatgyűjtés a Windows 7-es, 8/8.1-es gépeket is érinti.
Az alapról mindent megírnak
Bár az adatgyűjtés kötelező tételének indoklásával továbbra is adós marad, a cég a begyűjtött telemetriai adatok köréről szinte teljes mélységű áttekintést adott (a leírás itt olvasható).
Alapbeállításban kereken húsz 20 kategóriában gyűjt adatokat. Minden kategóriához több esemény, illetve azon belül számos adatmező tartozik. Bár az egyes adatmezőkről lényegre törő, egysoros leírások készültek, a lista így is elképesztően hosszú, ami egyben jelzi is, hogy a telemetriai adatok gyűjtése továbbra is meglehetősen alapos és átfogó. A lista alapján egyébként jobb képet kaphatunk a múltról is, amikor állítólag mintegy kétszer ennyi adatot küldött a rendszerünk Redmondba.
A különböző teljesítményadatok és hibajelentések mellett részletesen logolja a gép hardver- és szoftverkonfikgurációját. Operációs rendszer lévén ez érthető, de hogy el is küldi... Lényegében minden fontos vagy kevésbé fontosnak tűnő részletet begyűjt: még az internetszolgáltató azonosítóját és a komponensek gyártóit is a termékek sorozatszáma és azonosítója mellett.
A paranoidabb szakértők egyből nekiestek a listának, és első körben arra jutottak, hogy a személyes adatok nem kerülnek ki, de olyan adatokat is begyűjt a cég, amiknek a meghirdetett célhoz, az operációs rendszer stabilitásának folyamatos javításához vajmi kevés köze van, ellenben a Microsoft sokkal pontosabb képet kap a Windows-használók hardveres és szoftveres eszközparkjáról.
Amikor már a személyes infók is mennek
Ha valaki testre szabott élményre vágyik, akkor a Microsoft szerint a teljes diagnosztikát érdemes választania. Erről is kiadott egy részletes listát a cég. Ebbe már olyan infók is beletartoznak, mint a microsoftos felhasználónév, sőt az alkalmazások teljesítményének figyelése mellett az alkalmazáshasználati információk, alkalmazásüzenetek stb. is.
A rendszer gyűjti többek között a tartalomfogyasztási, valamint a böngészési, keresési és lekérdezési adatokat is.
Már közel sem a Microsoft a főgonosz
A Microsoft már hónapok óta kommunikálja, hogy hogyan teszi transzparensebbé operációs rendszerét, ennek ellenére újra és újra felcsap a hiszti a cég adatgyűjtési gyakorlatra körül. Redmond válasza, azzal együtt, hogy a sok százmillió felhasználónak valószínűleg elenyésző töredéke fogja akár csak megnyitni is az adatgyűjtésről informáló weboldalakat, dicséretes. Az is kétségtelen, hogy a cég nehéz helyzetben van mondjuk a Facebookkal vagy a Google-lel szembeni versenyben. A két cégnek a felhasználók önként duruzsolják el legféltettebb titkaikat, amikből aztán mindkét cég degeszre keresi magát.
Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy Facebook nélkül lehet használni a számítógépet, sőt hálózatot is lehet építeni, de operációs rendszer nélkül nem.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak