Az IFA legérdekesebb kütyüivel: kézírást digitalizáló tablettel, hangfalnak látszó PC-vel, fizetésre alkalmas karórával és még sok egyéb újdonsággal ismerkedhet meg cikkünkben.

A napokban zajlik a berlini IFA kiállítás, ez a januári, Las Vegas-i CES-hez hasonló esemény, Európa (egyik) szívében. Számos érdekességet jelentenek itt be az IT-gyártók, ezek közül szemezgettünk.

Pénztárca a karon

A Samsung Gorilla Glass védelemmel ellátott OLED kijelzője a vállalat Gear S3 okosórájában debütált. A kétféle modell számlapja természetesen testre szabható, került bele GPS, magasságmérő, pulzusmérő és még sok egyéb funkció. Persze, ha valaki egyszerűbb eszközre vágyik testmozgásának és fizikai paramétereinek nyomon követésére, akkor elegendő lehet csupán egy okoskarkötőbe beruházni.

Nagy újítása az okosórának, hogy a dél-koreai vállalat integrálta bele Samsung Pay szolgáltatását, melynek révén így pénztárca, bankkártya és okostelefon nélkül is kifizethetők a számlák a boltokban. Közel 400 mAh-s akkumulátoráról állítólag négy napuig bírja, de korábbi tapasztalataink szerint az összes funkció használata mellett ez inkább csak két napnyi folyamatos működést jelent.

Nagy kijelző, „kis” felbontás

Kifejezetten az alsó középkategória számára készítette három új telefonját az Acer: az Iconia Talk S, a Liquid Z6 és a Liquid Z6 Plus triumvirátus legolcsóbbika 120 eurós áron kerül majd forgalomba. Az okostelefonok szeptemberben, novemberben és decemberben jelennek meg majd az európai piacokon.

A legnagyobb modell érdekessége, hogy noha 7 inch méretű képátlóval bíró kijelzőt kapott, azon csupán 720p felbontással találkozik majd tulajdonosa. Így a készülék jó eséllyel pályázik a rosszabb látású felhasználók érdeklődésére, akik nem akarnak a szöszmösz méretű ikonokkal, szövegekkel bíbelődni.

Hangfalra emlékeztető HP számítógép

Szeptember 23-tól lesz elérhető a HP Pavilion Wave személyi számítógép, mely bármely nappaliban megállja a helyét. Ezt külsejének köszönheti: a szokatlan kialakítású, 25 centiméter magas minitorony inkább emlékeztet hangfalra, mintsem számítógépre.

Körülbelül 500 eurós áron kerül majd forgalomba, ez persze nyilvánvalóan az alapmodell árcímkéje lesz. Azelőtt, aki mélyebben is hajlandó a pénztárcájába nyúlni, egészen komoly lehetősége tárulnak fel: 16 GB RAM, 2 TB merevlemez vagy 1 TB SSD is a konfiguráció része lehet.

Az eszköz belsejében egyébként három különálló zónát – az alaplapnak, a merevlemeznek és a hűtésnek - alakítottak ki. Ezek a kamrák egy hangszórót vesznek körül, mely a torony tetején levő parabolikus hangvisszaverő elemnek köszönhetően 360 fokos szögben küldi szét a világba a megszólaltatott zenéket. Emellett légkivezető nyílásként is funkcionál, a gépház belsejében felgyülemlett hő elvezetésére szolgál.

Papíralapú jegyzeteinket digitalizálja a minilaptop/tablet

Kétféle változatban jelenik majd meg az idei év során a Lenovo Yoga Book: 450 euróért androidos, 550 euróért Windows-os modellt vásárolhatunk. A 10,1 inch méretű, full HD felbontású kijelzővel szerelt masina billentyűzete 360 fokban elfordítható, vagyis egyszerre beszélünk minilaptopról, tabletről és úgynevezett convertible modellről.

A billentyűzet fogalmát azért némi távolságtartással kell kezelni: tulajdonképpen a matt felületen, gombnyomásra jelenik meg, és olyan érzés rajta gépelni, mint egy táblagépen. Hiszen nem különálló gombokról, hanem érintésérzékeny felületről van szó.

A négymagos, 2,4 GHz-es Atom lapkára alapuló készülék legérdekesebb funkciója azonban nem ez, hanem a kézírás digitalizálása. A billentyűzet kikapcsolását követően papírt helyezhetünk a felületre, majd miközben egy ceruzával írogatunk rá, a készülék egyből digitalizálja is ezt a folyamatot.

Optikai zoom a telefonon

Míg a felbontás növelésének problémája lassan a múlt ködébe vész az okostelefonokba épített fényképezők esetében, az optikai nagyítás hiánya továbbra is rányomja bélyegét a mobil eszközökkel készített fotókra.

Ezen változtat a Motorola Moto Z-hez fejlesztett Hasselblad True Zoom. Az add-on révén akár 10x-es optikai zoomra is lehetőség nyílik fényképezés közben. Az persze kérdés, hogy ki fogja ezt így a zsebében cipelni pusztán azért, hogy rá tudjon közelíteni a témára.

Légszűrőt az otthonokba!

Nem mindenki engedheti meg magának egy több százezres légkondicionáló berendezés felszerelését az otthonába. Nos, nekik készült az appról vezérelhető HEPA légszűrővel szerelt Dyson Pure Hot+Cool Link. Az 550 eurós áron forgalomba kerülő eszköz ugyan nem olcsó, viszont cserébe nem kell ventillátorokkal hűteni a levegőt, teljesen hangtalan működésben lehet része használójának.

Képes a levegő hűtésére és fűtésére. Szűrője révén szinte az összes, szobában lebegő részecskét ki tudja szűrni – a Dyson állítása szerint 99,97 százalékos hatékonysággal dolgozik. Manuálisan is állítható, de légminőségtől függően automatikus működésre is képes.

Konzumer tech

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.