A legjobb évszázadban élünk ahhoz, hogy a lehető legtovább élhessünk egészségesen. Ehhez viszont nem elég csupán bízni a modern orvostudományban, tenni is kell érte. Szerencsére a viselhető elektronika ebben óriási segítséget tud nyújtani.

A viselhető elektronika az utóbbi egy-két évben kezdett általánossá válni a konzumer piacon, a csuklóra vehető termékek, az okosórák és okoskarkötők számítanak a legnépszerűbbnek. Utóbbiból kaptuk kölcsön a piac egyik legnagyobb szereplőjének új termékét, a Samsung Gear Fit 2-t. Mielőtt azonban megosztanánk tapasztalatainkat, térjünk ki pár sor erejéig arra, hogy miért is érdemes ilyen eszközt vásárolni.

Tetszik, nem tetszik, egészségünk jelentős részben napi tevékenységünkön, ha úgy tetszik, napi rutinunkon múlik. Természetesen az örökletes jellemzők is beleszólnak abba, mennyi ideig maradhatunk egészségesek, de az étkezés és a testmozgás határozza meg leginkább fittségünket. Ahhoz, hogy a lehető leghatékonyabban végezzük a napi edzést, nem árt egy személyi edző, ehhez pedig egy fitneszterem.

A viselhető elektronika révén saját magunk lehetünk önmagunk edzője, függetlenné válva a helyhez kötöttségtől. Csak egyszeri befektetésre – a Samsung Gear Fit 2 esetében legalább 53 ezer forintra - van szükség, utána már csupán elhatározás kérdése, mennyire tartjuk magunkat az egészséges életmódhoz. A Samsung terméke ehhez egyébként sok segítséget ad, de erről majd egy kicsit később.

Külső és töltés

Az okoskarkötő ívelt készülékháza követi a kar formáját, köszönhetően a 1,5 inches OLED kijelző rugalmasságának. Szilikon szíja könnyen tisztán tartható. Fekete, kék és rózsaszín változatokat kínál belőle a dél-koreai gyártó, de mivel cserélhetők, ízlésünknek megfelelően akár ettől eltérő színűre is válthatók. Az állítható szíjhossz miatt egészen kisméretű kezekre és vaskos férficsuklókra egyaránt kényelmesen felvehető.

Töltéséhez speciális bölcsőre van szükség, melyre oldalirányban csatlakoztatható a készülék. Ekkor halványszürke villám jelzi, hogy a Gear Fit 2 szívja magába az energiát. Tapasztalataink szerint körülbelül egy óra alatt teljesen feltölthető (körülbelül fél óra alatt éri el a kétharmados töltöttségi szintet). Sajnos erre nagyon gyakran szükség is lesz: két napig éppen hogy kibírja az okosóra normál használat mellett. Az energiatakarékos funkció bekapcsolásával ez az idő kitolható, de a korlátozott tudás jelentős használatiidő-többletet nem ad.

Mire képes?

Háromféleképpen vezérelhető a készülék. Egyrészt az oldalt található két gomb (visszalépés, kezdőoldal/beállítások) megnyomásával, másrészt csuklómozdulatokkal aktiválható a kijelző, illetve ezt követően a képernyő érintésével irányítható. A kijelző főoldalának designja változtatható; és nem csak a „beépítettek” közül, hanem letölthető verziókkal is testre szabhatjuk megjelenését.

Az élénk színű megjelenítőn, kis mérete ellenére meglepően jól elférnek az egyes funkciók – ez alól talán a zsúfoltnak tűnő értesítések panel jelenti a kivételt. Cserébe még akár az e-mailjeinket is megnézhetjük, noha ennek ritkán van értelme, mert a parányi kijelzőn élvezhető levelezést egészen biztosan nem fogunk folytatni.

Emellett viszont olyan funkciók állnak rendelkezésre, mint a napi kalóriafelhasználás időpontokra lebontva (alvás, könnyű, tétlen, futás állapotokkal), a testmozgást és a lesétált emeleteket felügyelő app, a minimum és maximum pulzust jelző, pillanatnyi szívverésszám-mérésre is használható alkalmazás. Kimutatja a víz és kávéfogyasztást; ezeket napi bontásban és heti átlagban is nyomon lehet követni. Végül az „Együtt” opció alatt kihívásokkal bombázhatjuk fitneszőrült ismerőseinket.

A menüt előhívó alsó gombbal juthatunk el a Beállítások ponthoz, itt lehet többek között konfigurálni, hogy mindig látható legyen-e az óra (ez nyilván hamarabb lemeríti az eszközt), mekkora legyen a fényerő, jelezze-e az értesítéseket, hogyan rezegjen és így tovább. Szintén itt kapcsolható be energiatakarékosság (ekkor szürke-fehérre vált a kijelző és lekorlátozza a funkcionalitást, például kikapcsolja a Wi-Fit), és az óra viselőjének profilja: nem, kor, magasság, testsúly. Sajnos ebből egyszerre egyet tud tárolni a Gear Fit 2.

A Beállítások alatt található a Zenelejátszó. Bluetooth-on keresztül lehet zenét lejátszani a telefonról, de a beépített 4 GB-nyi memóriának köszönhetően a dalok akár az okoskarkötőről is szólhatnak. Ugyan minimális a lejátszó tudása, de keverésre és ismétlésre azért képes.

Ugyanitt megtalálható a 24 órás napló és a többi, korábban említett funkció. Ezen felül az karkötővel megkereshetjük a közelünkben levő, de valahova elpakolt telefonunkat – feltéve, ha korábban Bluetooth segítségével párosítottuk őket. Időzítő és Stopperóra zárja a funkciók sorát.

Futni jó!

Miután felvettük a Gear Fit 2-t és bekapcsoltuk, Bluetooth-on keresztül szinkronizálhatjuk okostelefonunkkal. Ezt követően engedélyezhetjük a GPS-alapú követkést (ami az edzési útvonalak rögzítésekor hasznos), az automatikus edzéskövetést és a lépésszám-kihívásokat. Ezután egy gyors bevezetést kapunk a karkötő használatáról: maga a készülék magyarázza el, mire valók a gombok és hogyan kell kezelni a kijelzőt. Miután ezzel végzett, „Pompás” visszajelzéssel nyugtázza, hogy megértettük a leckét.

Ez a fajta ösztökélés általánosságban jellemzi a Samsung termékét, amivel nagyban hozzájárul ahhoz, hogy odafigyeljünk az egészségünkre. Például hosszabb üldögélés után „Tétlenségi idő 50 perc Ideje lenne felállni” szöveggel igyekszik aktivizálni használóját. Intenzívebb testmozgás esetén pedig „Jó. Újra a pályán.” üzenettel dicséri meg tulajdonosát.

Futás közben a beépített pulzusmérővel folyamatosan figyelhetjük, hogy a megfelelő tartományban tartjuk-e pulzusunkat. Ha túl alacsony, akkor túl lassan, ha túl magas, akkor pedig az ideálisnál gyorsabban futunk – mindkét esetben érdemes változtatni a tempón. Tapasztalataink szerint sajnos hajlamos elveszteni a GPS-jelet; a hol nyílt, hol fás Gesztenyés Parkban futva az okoskarkötő többször panaszkodott erre.

Mivel szerettük volna tudni a mért adatok valóságosságát, ezért a Samsung Gear Fit 2-t egy zsebre vágott okostelefonos Endomondo appal versenyeztettük meg. Utóbbival 38 perc 55 másodperces időintervallum alatt 6,91 kilométernyi megtett távot mértünk, 565 kalória elégetése, 16,8 km/h csúcs és 10,7 km/h átlagsebesség mellett. Ezzel szemben az okoskarkötő 2 másodperccel hosszabb futást mért (ezt még be lehet tudni a pontatlan indításnak és leállításnak), ugyanakkor 180 méterrel fölé lőtte a távot (7,09 kilométert mutatott az edzés leállításakor). 13,7 km/h csúcs és 10,9 km/h átlagsebességről számolt be, 617 felhasznált kalória mellett.

Az egyébként vízálló eszközt különböző körülmények között tettük próbára, sajnos egy esős napon elég csúnyát hibázott. A betervezett 7 kilométeres távot nem mérte végig, 1,97 kilométer lefutása után – ismeretlen okból - leállt a mérés. Ez kifejezetten zavaró, hiszen az edzést eben a fázisban már nem lehet elölről kezdeni, így az aznapi adatrögzítés hiányos lett. Hasonló hibával egyetlen, száraz napon végzett futás során sem találkoztunk. Ettől – és a GPS-jel vételének néha előforduló szakadozásától – eltekintve egyébként az elvártnak megfelelően tette a dolgát.

7/24-ben hordható

Nem csak a testmozgás közben érdemes használni: ha magunkon hagyjuk a Gear Fit 2-t éjszakára, akkor az alvásunkról is kaphatunk információt. Megdöbbentő volt megtapasztalni, mennyivel kevesebb az alvásidő a gondoltnál. Egy közel 8 órásnak hitt alvás végül csupán 7 óra 6 percig tartott, egy 7 órásnak vélt pihenés pedig csak 6 óra 31 perc lett.

A visszajelzések és ösztökélések együtt segítenek abban, hogy egészségesebben éljünk. Magunk és ismerőseink legyőzésének kihívása rávehet a rendszeres mozgásra, folyadékbevitelre, alvásra, amit a testünk előbb-utóbb meg fog hálálni. Aki ezeket az információkat szeretné részletesebben és folyamatosan nyomon követni, a Samsung fejlesztette S Health okostelefonos alkalmazással való szinkronizálás után statisztikákat kaphat fejlődéséről.

Ahelyett tehát, hogy kivárnánk a korai leépülést, korai gyógyszerszedést, bújjunk futócipőbe, és tegyünk azért, hogy ne csak gyerekeinket, de unokáinkat is láthassuk felnőni. És ha ehhez kell egy kis extra motiváció, akkor ruházzunk be egy okoskarkötőbe.

Konzumer tech

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.