Két adatközpont még az idén, további tíz pedig jövőre áll szolgálatba. A Google a rendkívül költséges infrastruktúra-fejlesztéssel a cloudos szolgáltatások piacán meglévő éles versenyben kíván jobb pozícióba kerülni.
Teleszórják a bolygót
A most bejelentett, tucatnyi új adatközpont létesítésével a vállalat az egyes régiók kiszolgálását kívánja felgyorsítani, minőségileg javítani, egyúttal lehetőséget teremteni az ügyfeleknek arra, hogy a számukra legmegfelelőbb centrumhoz kössék az általuk igénybe vett szolgáltatásokat. A nagyobb lefedettség segíthet megfelelni a különböző országokban, régiókban megszaporodó adatkezelési szigorításoknak is.
Oregonban és Tokióban már ebben az évben megkezdi a működését két frissen felhúzott központ. Őket követi jövőre még további tíz létesítmény. Arról egyelőre nem adott tájékoztatást a Google, hogy ez az erőltetett fejlesztési hullám mekkora összeggel terheli a céges költségvetést, de az bizonyos, hogy mindez új szintre emeli a cég cloudos arzenálját. Bár a teljes listát nem közölték, a 2017-ben nyíló tíz adatközpont egyike bizonyosan a 600 millió euróra kóstált hollandiai létesítmény lesz.
Itt a Google csak kispályás
Ellentétben a kereséssel, vagy éppen az online hirdetésekkel, a vállalatokat célzó cloudos szolgáltatások piacán a Google egyáltalán nem játszik meghatározó szerepet. Legalábbis egyelőre nem, hiszen a fenti építkezések is a helyzet megváltoztatását célozzák, másrészt a cég jelenleg is az egyik legdinamikusabban növekvő a jelentős szereplők között.
A felmérések szerint a Google most a negyedik legnagyobb hal a vállalati cloud biznisz medencéjében, mivel az Amazon, a Microsoft és az IBM is előtte jár. Miközben a Google részesedése 4 százalék körül alakult tavaly, addig az éllovas Amazonhoz majdnem a teljes forgalom harmada áramlott.
A Synergy piackutató nemrégiben lajstromba vette a 17 legnagyobb cloudos szolgáltató adatközpontjait. A fentebb említett dobogós hármas mindegyike legalább 40 létesítménnyel rendelkezik világszerte. Ehhez képest a Google valóban kispályás, hiszen jelenleg 14 központból szolgálja ki az ügyfeleket. Ráadásul ezek közül kilenc az USA-ban üzemel, míg Európában négy, Ázsiában pedig csak két adatközpont működik. Bő másfél év múlva viszont már 26-ra nőhet a létszám, ami ha nem is emeli egy szintre a Google-t a vetélytársakkal, de már nagyságrendileg összemérhető portfólióval tud versenyezni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak