Egyre több országban merül fel, hogy a cupertinói cég kevesebbet adózott, mint amennyi járt volna. Ezúttal a japánok követelnek több mint 100 milliót.

Néhány héttel ezelőtt minden valamire való sajtótermék megemlékezett róla, hogy az Európai Bizottság 13 milliárd euró nagyságrendű utólagos adófizetésére kötelezte az Apple-t. A testület úgy ítélte meg, hogy Írország tiltott támogatásnak minősülő kedvezményeket adott a cégnek. Bár mind a vállalat, mind az írek küzdenek a határozat ellen, az Apple-nek nem ez volt az első, és nem is az utolsó front, ahol meggyűlik a baja a nemzeti és régiós hatóságokkal.

Japánban is felébredtek

Az augusztus végi EU-s döntést követően borítékolható volt, hogy felerősödik a világban az amúgy is "divatos trend", miszerint a nemzetek jogalkotói, adóhatóságai igyekeznek bezárni a különböző adózási kiskapukat és trükköket, amelyek például Írországot is annyira vonzóvá tették a multinacionális vállalatok számára.

Friss hírek szerint a legújabb számlát Japánban nyújtották be az Apple ottani iTunes egységének. A távol-keleti hatóságok szerint a be nem fizetett adó összege 12 milliárd jen, azaz 118 millió dollár. A cég szokás szerint azt állítja, hogy ők mindent az előírásoknak megfelelően tettek. A japán adóhatóság álláspontja szerint viszont a Japánban keletkező profit átirányítása Írországba nem volt szabályos, mivel elmaradt a forrásadó megfizetése.

Volt, van és lesz gond

Az Apple, hasonlóan sok más globális vállalkozáshoz, természetesen igyekszik "optimalizálni" adófizetési kötelezettségét. A törvényhozók és hatóságok pedig igyekeznek ezeket a trükköket feltárni, és az adófizetés irányába terelni. Az Apple-t azonban nem mostanság kezdték ez ügyben piszkálni.

2013-ban, tehát az EU-s vizsgálat megindítása előtt egy évvel már az amerikai szenátus elé citálták Tim Cookot, a cég vezérigazgatóját. Egy albizottsági vizsgálatból pedig kiderült, hogy csak 2011-ben és 2012-ben összesen 12,5 milliárd dollár társasági adó alól mentesült azzal, hogy nem az USA-ban, hanem ír "gyűjtőcégekben" könyveli el bevételei tetemes részét, ahol szinte alig fizet adót.

Bár az amerikai vizsgálatoknak ott végül semmiféle elmarasztaló következménye nem volt, az EU-n és Japánon kívül is egy sor példa mutatja, hogy az országok igyekeznek fizetésre szorítani a bevételeiket különböző adóparadicsomokba pumpáló vállalatokat. Ausztráliában például már 2014-ben megállapították, hogy az Apple sok milliárd dollárnak megfelelő adótól mentesítette magát az ír-trükkel, de említhető a Google is. Utóbbival idén januárban kötött egyezséget az Egyesült Királyság. Az ottani megállapodás szerint 130 millió font utólagos adó befizetésével tiszta lappal indulhat a keresőóriás. Ezt az összeget egyébként az ellenzék és más szervezetek is rendkívül kevésnek tartották. Sőt friss hír, hogy Indonézia is benyújthat a Google-nek egy csekély 400 millió dolláros igényt.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.