Néhány héttel ezelőtt minden valamire való sajtótermék megemlékezett róla, hogy az Európai Bizottság 13 milliárd euró nagyságrendű utólagos adófizetésére kötelezte az Apple-t. A testület úgy ítélte meg, hogy Írország tiltott támogatásnak minősülő kedvezményeket adott a cégnek. Bár mind a vállalat, mind az írek küzdenek a határozat ellen, az Apple-nek nem ez volt az első, és nem is az utolsó front, ahol meggyűlik a baja a nemzeti és régiós hatóságokkal.
Japánban is felébredtek
Az augusztus végi EU-s döntést követően borítékolható volt, hogy felerősödik a világban az amúgy is "divatos trend", miszerint a nemzetek jogalkotói, adóhatóságai igyekeznek bezárni a különböző adózási kiskapukat és trükköket, amelyek például Írországot is annyira vonzóvá tették a multinacionális vállalatok számára.
Friss hírek szerint a legújabb számlát Japánban nyújtották be az Apple ottani iTunes egységének. A távol-keleti hatóságok szerint a be nem fizetett adó összege 12 milliárd jen, azaz 118 millió dollár. A cég szokás szerint azt állítja, hogy ők mindent az előírásoknak megfelelően tettek. A japán adóhatóság álláspontja szerint viszont a Japánban keletkező profit átirányítása Írországba nem volt szabályos, mivel elmaradt a forrásadó megfizetése.
Volt, van és lesz gond
Az Apple, hasonlóan sok más globális vállalkozáshoz, természetesen igyekszik "optimalizálni" adófizetési kötelezettségét. A törvényhozók és hatóságok pedig igyekeznek ezeket a trükköket feltárni, és az adófizetés irányába terelni. Az Apple-t azonban nem mostanság kezdték ez ügyben piszkálni.
2013-ban, tehát az EU-s vizsgálat megindítása előtt egy évvel már az amerikai szenátus elé citálták Tim Cookot, a cég vezérigazgatóját. Egy albizottsági vizsgálatból pedig kiderült, hogy csak 2011-ben és 2012-ben összesen 12,5 milliárd dollár társasági adó alól mentesült azzal, hogy nem az USA-ban, hanem ír "gyűjtőcégekben" könyveli el bevételei tetemes részét, ahol szinte alig fizet adót.
Bár az amerikai vizsgálatoknak ott végül semmiféle elmarasztaló következménye nem volt, az EU-n és Japánon kívül is egy sor példa mutatja, hogy az országok igyekeznek fizetésre szorítani a bevételeiket különböző adóparadicsomokba pumpáló vállalatokat. Ausztráliában például már 2014-ben megállapították, hogy az Apple sok milliárd dollárnak megfelelő adótól mentesítette magát az ír-trükkel, de említhető a Google is. Utóbbival idén januárban kötött egyezséget az Egyesült Királyság. Az ottani megállapodás szerint 130 millió font utólagos adó befizetésével tiszta lappal indulhat a keresőóriás. Ezt az összeget egyébként az ellenzék és más szervezetek is rendkívül kevésnek tartották. Sőt friss hír, hogy Indonézia is benyújthat a Google-nek egy csekély 400 millió dolláros igényt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak