Pozitív előrejelzést adott 2015-re is a régió adatközponti piacának alakulásával kapcsolatban legfrissebb kutatása alapján a PMR Research. A brit tulajdonosi hátterű, Lengyelországban működő piackutató cég elemzői szerint egyedül a kollokációs szolgáltatási szegmensben láthatóak a stagnálás első jelei, de a teljes adatközponti piacot fűti a menedzselt szolgáltatások, a felhő, a katasztrófa utáni helyreállítás, sőt a szerverhoszting iránti továbbra is igen élénk kereslet.
Marad a kétszámjegyű növekedés
Az előzetes becslések alapján a múlt évet sem zárta rosszul a szektor, a közép-kelet-európai adatközponti piac összesített értéke elérte a 627 millió eurót, ami 13 százalékkal volt több, mint 2013-ban. Bár a piac valamelyest veszített a lendületéből, és az utóbbi öt év leglassúbb bővülését hozta, továbbra is a 2010-2013 között folyamatosan kimutatott pozitív kétszámjegyű növekedési tartományban maradt.
Az elemzők arra is rámutatnak, hogy a régió adatközponti piaca érettebb és kompetitívebb szakaszába ért. Ez részben az uniós támogatásokból finanszírozott projektek növekvő számának köszönhető. Az EU-s támogatások kovetkeztében a kollokációs szolgáltatók alacsonyabb haszonréssel dolgozhatnak, mivel az ezekkel összefüggő infrastruktúra jellegű beruházásaik tőkeigénye (CAPEX) is alacsonyabb, mint a tisztán kereskedelmi alapon létesülőké.
Az adatközponti szolgáltatók egyéb bevételi forrásokat is aktívan keresnek, olyanokat, amelyeken nagyobb profitot tudnak elérni. Ilyennek említik a szakértők többek között a szerverhosztingot, a felhőt, a menedzselt szolgáltatásokat és a katasztrófa utáni helyreállítást.
Az Ukrajnában kialakult bizonytalan politikai helyzet ugyanakkor negatívan befolyásolja a piaci növekedést.
Lengyelország az élen, dobogós helyen Magyarország
A régión belül tavaly is egyértelműen Lengyelország volt az adatközponti piac éllovasa. Az innen származó bevétel a térség teljes piaci értékének a felét adta. A második helyen Csehország állt, a dobogós harmadik helyére pedig Magyarország futott be. A kiemelkedő piaci szereplők közé sorolja még az elemzés Szlovákiát, Romániát, Bulgáriát és a már említett Ukrajnát.
Ami a konkrét cégeket illeti kétségtelenül a Deutsche Telekom (DT) csoporthoz tartozó leányvállalatok mondhatják magukénak a legnagyobb piaci részesedést a régióban: a DT-é a teljes piacra vetített érték több mint egyötöde. Helyzetének erősödését segítette legutóbbi nagyszabású tranzakciója is, aminek során felvásárolta a régiós piac meghatározó szereplőjét, a GTS Central Europe csoportot. Közülük, mint nemrégiben a Bitport is megírta, a GTS Magyarország közvetlen tulajdonosa végül a Magyar Telekom lett, miután az adatközponti céget megvette anyacégétől a DT-től. Az új szerzemény számítások szerint 1 százalékkal növelheti a magyar távközlési csoport bevételét.
Új szereplők a befektetők között
A felvásárlás után elmondható, hogy a korábban birtokolt adatközpontokkal együtt a DT a térségben több mint 25 központot üzemeltet Bulgáriától Csehországon és Magyarországon át Lengyelországig, Romániáig és Szlovákiáig bezárólag.
A német szolgáltatót más nagy nemzetközi távközlési operátorok követik, így például az Orange, de utóbbi részesedése jelentősen kisebb, mint a DT-é. A harmadik helyen a lengyel ATM áll, amelyik egyben a legnagyobb specializált kollokációs szolgáltató is.
Ami a legaktívabb külföldi befektetőket illeti, első helyen említendő az IBM, amely már hosszú évek óta jelen van a térség adatközpontpiacán, de említést érdemel a TelecityGroup is. Utóbbi igen élénken figyeli a térség adatközpontpiacán felbukkanó felvásárlási célpontokat, amelyek közül az utóbbi időben hármat már meg is szerzett Lengyelországban és Bulgáriában.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak