Pozitív előrejelzést adott 2015-re is a régió adatközponti piacának alakulásával kapcsolatban legfrissebb kutatása alapján a PMR Research. A brit tulajdonosi hátterű, Lengyelországban működő piackutató cég elemzői szerint egyedül a kollokációs szolgáltatási szegmensben láthatóak a stagnálás első jelei, de a teljes adatközponti piacot fűti a menedzselt szolgáltatások, a felhő, a katasztrófa utáni helyreállítás, sőt a szerverhoszting iránti továbbra is igen élénk kereslet.
Marad a kétszámjegyű növekedés
Az előzetes becslések alapján a múlt évet sem zárta rosszul a szektor, a közép-kelet-európai adatközponti piac összesített értéke elérte a 627 millió eurót, ami 13 százalékkal volt több, mint 2013-ban. Bár a piac valamelyest veszített a lendületéből, és az utóbbi öt év leglassúbb bővülését hozta, továbbra is a 2010-2013 között folyamatosan kimutatott pozitív kétszámjegyű növekedési tartományban maradt.
Az elemzők arra is rámutatnak, hogy a régió adatközponti piaca érettebb és kompetitívebb szakaszába ért. Ez részben az uniós támogatásokból finanszírozott projektek növekvő számának köszönhető. Az EU-s támogatások kovetkeztében a kollokációs szolgáltatók alacsonyabb haszonréssel dolgozhatnak, mivel az ezekkel összefüggő infrastruktúra jellegű beruházásaik tőkeigénye (CAPEX) is alacsonyabb, mint a tisztán kereskedelmi alapon létesülőké.
Az adatközponti szolgáltatók egyéb bevételi forrásokat is aktívan keresnek, olyanokat, amelyeken nagyobb profitot tudnak elérni. Ilyennek említik a szakértők többek között a szerverhosztingot, a felhőt, a menedzselt szolgáltatásokat és a katasztrófa utáni helyreállítást.
Az Ukrajnában kialakult bizonytalan politikai helyzet ugyanakkor negatívan befolyásolja a piaci növekedést.
Lengyelország az élen, dobogós helyen Magyarország
A régión belül tavaly is egyértelműen Lengyelország volt az adatközponti piac éllovasa. Az innen származó bevétel a térség teljes piaci értékének a felét adta. A második helyen Csehország állt, a dobogós harmadik helyére pedig Magyarország futott be. A kiemelkedő piaci szereplők közé sorolja még az elemzés Szlovákiát, Romániát, Bulgáriát és a már említett Ukrajnát.
Ami a konkrét cégeket illeti kétségtelenül a Deutsche Telekom (DT) csoporthoz tartozó leányvállalatok mondhatják magukénak a legnagyobb piaci részesedést a régióban: a DT-é a teljes piacra vetített érték több mint egyötöde. Helyzetének erősödését segítette legutóbbi nagyszabású tranzakciója is, aminek során felvásárolta a régiós piac meghatározó szereplőjét, a GTS Central Europe csoportot. Közülük, mint nemrégiben a Bitport is megírta, a GTS Magyarország közvetlen tulajdonosa végül a Magyar Telekom lett, miután az adatközponti céget megvette anyacégétől a DT-től. Az új szerzemény számítások szerint 1 százalékkal növelheti a magyar távközlési csoport bevételét.
Új szereplők a befektetők között
A felvásárlás után elmondható, hogy a korábban birtokolt adatközpontokkal együtt a DT a térségben több mint 25 központot üzemeltet Bulgáriától Csehországon és Magyarországon át Lengyelországig, Romániáig és Szlovákiáig bezárólag.
A német szolgáltatót más nagy nemzetközi távközlési operátorok követik, így például az Orange, de utóbbi részesedése jelentősen kisebb, mint a DT-é. A harmadik helyen a lengyel ATM áll, amelyik egyben a legnagyobb specializált kollokációs szolgáltató is.
Ami a legaktívabb külföldi befektetőket illeti, első helyen említendő az IBM, amely már hosszú évek óta jelen van a térség adatközpontpiacán, de említést érdemel a TelecityGroup is. Utóbbi igen élénken figyeli a térség adatközpontpiacán felbukkanó felvásárlási célpontokat, amelyek közül az utóbbi időben hármat már meg is szerzett Lengyelországban és Bulgáriában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak