Csütörtökre virradóra láttak napvilágot a Magyar Telekom 2014-re vonatkozó üzleti mutatói, amelyek az utóbbi évekhez képest kedvezőbb teljesítményről tanúskodnak. A cég tavalyi bevétele az előrejelzettnél kisebb mértékben, 1,7 százalékkal csökkent, ami 626,4 milliárd forintos forgalomat jelent. Az EBITDA-szintű üzemi eredménye pedig a várt csökkenés helyett 1 százalékkal nőtt.
A belső átcsoportosítások hatása a T-Systemsre
Az évet értékelve Szabó János pénzügyi vezérigazgató-helyettes kiemelte, hogy a javuló teljesítmény elsősorban a magyarországi tevékenységnek köszönhető. A balkáni leánycégeknél (Macedónia, Montenegró) az átlagosnál nehezebb piaci feltételeknek tudják be a csoportszintűnél nagyobb visszaesést, főleg ami a bevételeket illeti.
Még ennél is nagyobb mínuszokkal zárt ugyanakkor a legnagyobb hazai leánycég, a T-Systems, amelynek bevétele 10, EBITDA-ja 16 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Bitport okokat firtató kérdésére Szabó János elmondta, hogy e mögött nem teljesítményromlás, hanem tevékenységek átcsoportosítása és az adóteher-növelés áll. Tavaly átcsoportosították a belső informatikai tevékenységeket, a Telekommal összefüggő feladatok átkerültek az anyavállalathoz, ennek a számlájára írható a bevételcsökkenés, az eredményromlásban pedig az üzleti előfizetésekre 2013-ban végrehajtott nagy mértékű évközi adóemelés játszott szerepet. A pénzügyi vezérigazgató-helyettes a T-Systems teljesítménye kapcsán megjegyezte még, hogy a leányvállalat jól tudta kezelni a mobilpiacon kialakult helyzetet, bevételeit meg tudta őrizni annak ellenére, hogy a közbeszerzési tender alapján már nem a T-Systems a kormányzati szervek és az állami cégek mobil szolgáltatója.
A GTS Hungary egy százalékkal növelheti az éves bevételeket
Kedvező kilátásokat vázolt Szabó János 2015-re, a bevételek jó esetben akár 3 százalékkal is nőhetnek, az anyacég Deutsche Telekomtól most megvásárolt GTS Hungary csoportszinten 1 százalékkal növelheti a bevételeket. Ez utóbbi akvizícióval a vezetékes piacon akarják erősíteni a helyzetüket. Amúgy pedig meg akarják őrizni a társaság összes piacvezető pozícióját, beleértve a tévépiacot is, ahol 2014-ben sikerült vezető helyre kerülniük. A jelentős méretű 4G-s fejlesztéseknek köszönhetően számítanak a mobilinternet további felfutására is.
Az EBITDA-ban viszont alacsony, egyszámjegyű visszaeséssel kalkulálnak, elsősorban a tavaly bejelentett 1700 fős létszámleépítés második ezerfős ütemének 8 milliárd forintos végkielégítésvonzata miatt. Idén közel 20 milliárd forinttal nőhet a beruházásra fordított keret, ami éves szinten elérheti a 105 milliárd forintot. Ebből a korábbiaknál nagyobb ütemben fejleszti a cég a szélessávú vezetékes hálózatát, ebben az évben a jelenlegi 1,8 millión felül további 400 ezer háztartást kívánnak lefedni nagysebességű technológiával. (A tavalyi teljesítményről és az idei kilátásokról nemrég részletesen nyilatkozott lapunknak Christopher Mattheisen vezérigazgató.)
Jövőre térhet vissza az osztalék
A bejelentések között figyelemre méltó volt még az osztalékfizetéssel kapcsolatos kitétel, ami azonban legkorábban 2016-ban örvendeztetheti meg a befektetőket. Tavaly ugyanis a frekvenciavásárlásokra fordított nagyarányú összeg jelentős részben leapasztotta a társaság cash-flow-ját. A menedzsment ugyanakkor az idei kilátások alapján már egy részvényenként minimum 15 forintos osztalékot elérhetőnek tart 2016-ban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak