Bár egyre többen hisznek abban, hogy a fintech cégek leradírozzák a bankokat a színről, a meccsnek még közel sincs vége. És nem feltétlenül a bankok állnak vesztésre.

Bármelyik szegletében is rendeznek a világnak pénzügyi témájú IT-konferenciát, az előadások jelentős része a körül forog, hogy bedarálják-e a hagyományos pénzügyi szereplőket – a bankokat és egyéb pénzintézeteket – a fintech (financial technology) cégek. Sorolódnak is az érvek pró és kontra, de általában az a vita végkicsengése, hogy a bankoknak igenis van félnivalójuk.

Az Enterpreneur című lapban egy ausztrál vállalkozó összegyűjtött néhány érvet – a bankok mellett. Nathan Sinnott emellett arra is figyelmeztet, hogy a technológiai tér, ahol a startupok többsége mozog, könyörtelen világ, a gazdagság nehezen megfogható, kudarcokból viszont van bőven. De a közvélemény hajlamos csak a sikerekkel foglalkozni, miközben a kudarcok sokszor jóval tanulságosabbak.

Ami a fintechek mellett szól

Óriási a várakozás. Mint arról a Bitport is írt, évről évre egyre nagyobb összegeket fektetnek a fintech startupokba. A KPMG egy elemzése szerint 2014-ben globálisan 12 milliárd dollárt, míg tavaly már 20 milliárdot. Ez az összeg persze nem is olyan sok, ha azt is hozzávesszük, hogy világszerte több mint 30 ezer startup sorolható ebbe a kategóriába.

Mindenesetre a vállalkozások száma és a befektetések növekedése is azok igazát látszik erősíteni, akik kongatják a vészharangot a hagyományos banki szektor fölött.

Az innováció vonzó. Nagyon sok cég valóban sikeres megoldásokkal korszerűsítette a pénzügyi szolgáltatásokat. Rengeteg innovatív ötlet és projekt indult, ami felpezsdítette ezt a piacot. Egykor csak a PayPalról, majd a páldája nyomán született alternatív fizetési szolgáltatásoktól volt hangos a világ, aztán jöttek a kriptovaluták, mindenekelőtt a bitcoin, de ma már rengeteg olyan réspiac van, amit a startupok el tudtak foglalni ötletes megoldásaikkal (Stripe, Braintree, Square, TransferWise stb.)

Egyre nagyobb az elfogadók tábora. Az új megoldások a cégvezetőket és a fogyasztókat is foglalkoztatja. És mint minden komolyabb technológiavezérelt változásnál, itt is kulcsfontosságú az ún. early adopterek, a digitális sznobok szerepe, akik azonnal lecsapnak a mainstreamtől eltérő lehetőségekre, és hajlamosak is annak nagyszerűségét hirdetni.

A bankok lassúak. Tény, hogy az elmúlt évtizedekben nem történtek látványos technológiai változások a bankoknál. Bár a fejlődés folyamatos volt (elektronizálás a pénzforgalom minden szintjén), az új platformok bevezetése nehézkesen ment, és a bevezetett megoldások alkalmazása sok ügyfél számára megugorhatatlannak bizonyult. Mindezt tetézte a 2008-as globális pénzügyi válság, ami igencsak megrendítette a bizalmat a hagyományos pénzintézetekben. A problémát a bankok is látják, és érzékelhető is félelmük a fintechekben megtestesülő új kihívásoktól.

De lépjünk egyet hátrébb!

Jól körülbástyázott a bankszektor. Bár általánosságban a fintechek valóban komoly kihívást jelentenek, alapvetően a bankszektor annyiféleképpen van körülbástyázva védelmi vonalakkal, hogy kívülről lényegében legyőzhetetlenek (legalábbis középtávon). A lehetőséget ugyan nem szabad elvetni, de egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy egy startup valóban nagy veszélyt jelenthetne a nagyobb bakok működésére. Ráadásul ezeknek a startupoknak a megoldásai sokszor építenek is a bankok hátterére (például a számlaszámmal történő ügyfél-azonosítás terén), aminek az árát előbb vagy utóbb meg kell fizetniük.

Pént beszél. A bankok kezében hatalmas tőke koncentrálódik, és egy bank mindig a pénzről szól. Ha felbukkan egy olyan startup, amelyben nagy potenciál van, és valamilyen jelentős diszruptív utat tud felmutatni, egy bank könnyedén fel tudja vásárolni. Tetszik vagy sem, a technológiai szektorra is igaz, hogy a pénz beszél.

Harc helyett együttműködés

A jövő útja az együttműködés. A bankok valóban nehézkesek, valóban lassúak, és gyakran idegesítő, ahogy az ügyfeleiket kiszolgálják. És épp ez az a terep, ahol a legtöbb fintech érvényesülhet. Segíteni abban, hogy a nehézkesen mozgó szervezetek ezen a téren gyorsan megváltozzanak.

Ezen pedig nagyon sokat segít a kialakult közhangulat: az, hogy megjelentek az ügyféligényt maximálisan figyelembe vevő alterbatív pénzügyi szolgáltatások, és az is, hogy a bankok elkezdtek félni attól, hogy ezek a cégek túl sok piacot vesznek el tőlük. Emiatt ugyanis nyitottabbá váltak, és akár egy kisebb céggel is hajlandók leülni beszélni a folyamatok és az ügyféligények hatékonyabb kiszolgálásának lehetőségeiről.

Piaci hírek

Rizzsel küzdene a klímaváltozás ellen is egy szingapúri startup

Újabb sikeres befektetési kört zárt a Rize nevű vállalkozás, és hadat üzenne a rizstermesztésből fakadó metánkibocsátásnak Délkelet-Ázsiában.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.