Bár a jelenkor technológiai vívmányinak szinte mindegyike köré lehetne egy jó kis hátborzongató disztópiát (a régebbi iskola kedvelőinek: antiutópiát) keríteni, egyelőre sem a mesterséges intelligencia, sem az autonóm eszközök, sőt még a kiterjesztett valóság sincs azon a szinten, hogy a gépek lázadása meg is valósulhasson. Az viszont teljesen egyértelmű, hogy a digitalizáció olyan sebességre kapcsolt, az új technológiák adoptálásának ideje olyan mértékben lerövidült, hogy azt már egyre nehezebb lekövetni társadalmi szinten.
A Gartner egy idei tanulmánya, amely a feltörekvő technológiák 2017-es hype görbéjéhez kapcsolódó elemzésében három fontosabb megatrendet lát kibontakozni (görbe a technológiai újítások helyzetét írja le az idő függvényében): mindenhova beköltözik elfoglaló mesterséges intelligencia, az iparban is felértékelődik a magával ragadó felhasználói élmény, és új digitális platformok határozzák meg az üzleti modelleket.
Most hagyjuk azt a tanácsadóktól szinte elvárt mondást, hogy ezeket kell követni ahhoz, ha egy vállalat nem akar lemaradni a versenytársaitól. Sokkal érdekesebb az, hogy a Gartner milyen konkrétabb technológiákat társít az egyes trendekhez.
Az, hogy milyen technológiák lesznek a nyerők, a fejlesztő cégek szempontjából sem mellékes. Az IDC előrejelzése szerint 2018-2020-as időszakban megközelítőleg 6300 milliárd dollárt költenek majd a vállalatok digitalizációs projektekre.
Mesterséges intelligencia mindenütt
Talán erről esik a legtöbb szó, és ezt övezi a legtöbb félelem. Habár a gépek lázadásától egyelőre, és talán hosszabb távon sem kell tartanunk, az egyre pontosabban látszik, hogy ennek lesz a legnagyobb társadalmi hatása. A trend leglátványosabb példája az önvezető autó, amely egy közel százhúsz éves gyártóipari ágazatot alakíthat át lényegében néhány év alatt szolgáltató ágazattá. (A Daimler már évekkel ezelőtt megtette az első, igaz bátortalan lépéseket ebbe az irányba.) Az átalakulás hajtóereje két outsider cég: technológiai oldalról a Google, üzleti modell oldaláról az Uber, amely a legutóbbi hírek szerint 24 ezer önvezető Volvót rendelt a svéd (egyébként kínai tulajdonú) autógyártótól.
A Gartner szerint szoros összefüggés van az önvezető autók körül kialakult felhajtás és a mesterséges intelligencia egyik fontos iránya, a gépi tanulás fejlődése között. A hype ugyanis felfújta az önvezetéssel kapcsolatos elvárásokat, ami pozitívan hatott az önvezető technológiáknál nélkülözhetetlen gépi tanulás kutatására.
A feltörekvő technológiák hype-ciklusa 2017-ben
(kattintson a képre, és nézze meg nagy méretben)
A Gartner szerint tíz éves távlatban mesterséges intelligenciának, azon belül is a gépi tanulásnak lesz a legkiterjedtebb diszrupciós hatása tíz éves távlatban. Ez összefügg azzal, hogy a felgyülemlő, már mai is átláthatatlan adatmennyiség miatt a hagyományos mérnöki módszerek elégtelenek lesznek, ellenben a számítási teljesítmény radikális növekedése és a mély neurális hálózatok fejlődése új módszereket hoznak a felszínre.
Arra is születtek becslések, hogy a mesterséges intelligenciára épülő rendszerek mekkor ahatást váltanak ki. Az IDC becslése szerint 2019-ig a személyi digitális asszisztensek és botok csak a tranzakciók 1 százalékát hajtják végre, de ezzel az értékesítés 10 százalékára lesznek hatással.
Mindent magába szippant a kiterjesztett valóság
A második nagy trend a felhasználói élmény körül forog: a 4D nyomtatás, a kiterjesztett és a virtuális valóság, az agy-számítógép interfész, a hálózatba kapcsolt otthon, az ún. human augmentation stb. mind ebbe a trendbe sorolható.
A trend emberközpontúbb, adaptívabb, kontextuálisabb technológiák elterjedését hozza. A Gartner szerint ebben különösen nagy szerepe lesz a kiterjesztett valóságnak, amely a virtuális világot szervesen összekapcsolja a fizikai objektumokkal. Az iparban lesz ennek különösen nagy szerepe, például a karbantartási dokumentációt és a valós tárgyat össze lehet hozni egy képernyőre. Ebben a Google szintén úttörő szerepet játszott okosszemüvegével, amelynek fejlesztéséről hosszú szünet után az idén nyáron adott hírt a vállalat.
És persze a blockchain...
Ma elképzelhetetlen olyan trendelemzés, amely nem foglalkozik a blockchain technológiával. A Gartner által azonosított harmadik nagy trendnek, a digitális platformok térnyerésének középpontjában is ez áll olyan egyéb, talán kevésbé hype-olt technológiák mellett, mint például a már a szabványosítás célegyenesébe jutott 5G, az IoT platform vagy a kvantumszámítógép.
A legizgalmasabb azonban kétségtelenül a blockchain, bár a Gartner szerint a legígéretesebb fejlesztések is legfeljebb béta állapotban vannak. De sok még a bizonytalanság, és hiányoznak a jó és sokoldalú felhasználási példák. Az elemzőcég szerint ráadásul a bitcoin volatilitása a technológiára is visszahat; annak ellenére – tehetjük hozzá –, hogy az elosztott főkönyvi technológia mára látványosan elszakadt a kriptovalutától. Mindezzel együtt azonban a blockchain technológia a teljes iparágakat fog alapjaiban átalakítani.
A digitális platformok hatása nem csupán technikai. A silószerű üzleti vállalkozások fokozatosan részévé válnak egy összekapcsolt ökoszisztémának – ennek megfelelően az informatikai infrastruktúra is túllép az elkülönülő folyamatokon, és ökoszisztéma-platformmá válik. A vállalatoknak ennek megfelelően platformalapú üzleti modelleket kell létrehozniuk.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak