A koreaiak 14 milliárd dollár terveznek elkölteni egy chip gyár felhúzására.

Ebben az évben mutatkoztak meg először annak a jelei, hogy a Samsung mobilos üzletágának szárnyalása a végéhez közeledik. A növekedés lassul, az Apple iPhone-jai egyelőre nem mutatják a visszaesés jeleit, a kínai gyártók kíméletlenül törnek előre, így a Samsung arra a területre összpontosít, ami hosszú ideje stabilan hozza a nyereséget: a félvezető gyártásra.

A chipben van minden reményük

Ezúttal a Reuters értesüléseiből indulhatunk ki, amelyek szerint a Samsung egy teljesen új gyár felépítését tervezi, amire összesen 14,7 milliárd dollárt szán. Szédületes számról van szó: a vállalat soha nem költött ennyit még egyetlen üzemre sem. A gyár Dél-Koreában fog felépülni Pyeongtaek városában, ami 75 kilométerre található a fővárostól, Szöultól. A Samsung tájékoztatása szerint a gyár összesen 150 ezer alkalmazottnak ad majd munkát, ami a helyszínként szolgáló város lakosságának egyharmada.

A termelés várhatóan csak 2017-ben indulhat meg az új egységben, azt pedig egyelőre nem lehet tudni, hogy processzorokat, vagy memória modulokat fognak-e gyártani. A kapacitás bővítésére ettől független nagy szüksége van a Samsungnál, mivel egy pár nappap ezelőtti bejelentés szerint az év vége felé megindul a 14 nanométeres csíkszélességű chipek gyártása, amit elsősorban az Apple-el kötött, egyelőre be nem jelentett megállapodás tesz lehetővé.

A koreaiak nagy reményeket fűznek a félvezető gyártáshoz, azon belül is az Apple-el kapcsolatos termeléshez, ezt erősítették meg Kim Ki-nam szavai is. A Samsung e területért felelős vezetője úgy nyilatkozott egy sajtótájékoztatón, hogy a nyereségre pozitív hatással lesz a chipgyártás felpörgetése, főleg úgy, hogy az Apple mellett több egyéb partnerrel (Qualcomm, AMD) is formálódóban vannak a megállapodások.

Az ellenség, aki most barát

A Samsung jelenleg az Apple A8-cas processzorok 30 százalékát állítja elő, míg a fennmaradó 70 százalékért a TSMC nevű gyártó felel. Az üzem létrehozására már csak azért is szükség van, mert több forrás egybehangzóan azt állítja, hogy a Samsung nagy eséllyel pályázik az A8 után következő (várhatóan A9) chipgeneráció gyártására, amire pedig azért jön jókor, mert a saját tervezésű Exynos chipset család nem igazán váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Az új üzemmel kapcsolatos hírek nyilvánvalóan nem véletlenül jelentek meg éppen most: a Samsung ezen a héten tervezi kiadni a harmadik negyedévről szóló gyorsjelentését, amivel kapcsolatban az elemzők azt várják, hogy a félvezető gyártás látványos megugrásáról fog beszámolni. Sőt, egyes szakértők még azt is megkockáztatják, hogy a chipgyártás most először hozhat nagyobb nyereséget, mint a mobilok eladása: a második negyedévben ez előbbi divízió 1,9, utóbbi 4,4 trillió won nyereséget termelt.

Mobilitás

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.