A kereső és az Android már megvolt, ezúttal a hirdetési piacon kutatnak majd a tisztességtelen gyakorlatok után.

A The Wall Street Journal brüsszeli forrásai szerint zöld utat kapott az újabb uniós versenyjogi vizsgálat előkészítése, amely ezúttal az Alphabet-Google dominanciáját, illetve az erőfölényével való visszaélést venné górcső alá az online hirdetési piacon. A WSJ beszámolója szerint a hivatalos bejelentésre már a jövő hónapban sor kerülhet, bár a lap értesüléseit egyelőre sem az Európai Bizottság, sem a Google nem erősítette meg.

Az Európai Bizottság állítólag  hét végéig adott időt a Google piaci riválisainak, hogy leadják a vádakat alátámasztó dokumentációikat, egyben felszólította őket, hogy tegyék lehetővé a Google számára is a szóban forgó bizalmas információkhoz való hozzáférést.

Megint az a bizonyos erőfölény

Az Unió korábban már két trösztellenes vizsgálatot is indított a dotkom cégóriás ellen: az első a keresőtalálatok feltételezett manipulációját érinteti, amely a vádak szerint a Google saját termékeit a versenytársakénál előnyösebb helyen tünteti fel. Második alkalommal az androidos eszközgyártókkal szembeni gyakorlat került terítékre, azt feltételezve, hogy a Google rájuk kényszeríti saját alkalmazásainak telepítését és keresőjének alapértelmezett beállítását.

Az EB versenyjogi biztosa, Margrethe Vestager már tavaly nyáron jelezte, hogy a szervezet már foglalkozik a Google hirdetési szolgáltatásaival, amelyekkel szemben először még elődje, Joaquín Almunia fogalmazott meg aggályokat. Az elmúlt évben az Alphabet 75 milliárdos éves bevételének kilenc tized része a Google hirdetésekből származott.

A gyanú szerint a vállalat megakadályozza vagy megnehezíti, hogy a különféle weboldalak üzemeltetői olyan hirdetési megoldásokat alkalmazzanak, amelyek rivalizálnak a Google saját hirdetési üzletével; emellett arról is szó volt, hogy a feltételezések szerint a társaság azt is szándékosan megnehezíti, hogy hirdetői átköltözzenek más hirdetési platformokra.

Nem nyugszanak a kiadók sem

Érdekesség, hogy a News Corp, a The Wall Street Journalt is kiadó médiabirodalom ugyancsak panasszal fordult az EB-hez a Google üzleti gyakorlatával kapcsolatban. Ebben egyebek mellett azt kifogásolja, hogy a cég keresőszolgáltatása azzal a módszerrel tartja fent dominanciáját, hogy a kiadók jogvédett tartalmainak begyűjtésével (scraping) és másolásával, illetve az így nyert szövegtöredékekkel gazdagítja keresőtalálatait.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.