Két nappal azután, hogy az Európai Bizottság hivatalosan is újabb "vádpontokkal" gazdagította a Google ellen már folyó versenyjogi vizsgálatot, a Microsoft és a Google bejelentette: kölcsönösen visszavonják az egymás elleni, különböző szabályozókhoz benyújtott panaszaikat, ezzel pedig tulajdonképpen felszámolják az egymással szemben ásott jogi lövészárkokat.
Az új vezetők új módszereket hoznak
A felek tavaly szeptemberben félig-meddig már elásták a csatabárdot, amikor összesen 18 bírósági ügyet szüntettek meg az Egyesült Államokban és Németországban. A szóban forgó panaszok a jogi csatározás másik frontját jelentik: a Google riválisai például az USA-ban és az EU-ban is kifogásolták az Android rendszerrel kapcsolatos tisztességtelen gyakorlatokat vagy a keresőtalálatok cinkelt listázását.
A Microsoft közleménye a társaság "változóban lévő jogi prioritásaira" hivatkozik, de hangsúlyozza, hogy a két vállalat továbbra is élénk versenyt folytat majd egymással az ügyfelekért és a piacszerzésért. A Google saját nyilatkozatában ugyancsak arra hívja fel a figyelmet, hogy a versenyhelyzet változatlan marad, ami azonban "értékekre és termékekre, nem jogi eljárásokra" kívánnak alapozni.
A fordulatot a beszámolók a Microsoftot immár harmadik éve irányító Satya Nadella és a Google-Alphabet átalakítást követően a Google élére került Sundar Pichai politikájának tudják be; előbbi tavaly nyáron már Twitter-üzenetben gratulált a másik kinevezéséhez, azóta pedig a két vállalat az újkeletű együttműködések (pl. AngularJS keretrendszer) mellett egymás rendezvényein is fel-felbukkan saját előadásaival.
A Microsoft kivonja csapatait
A Google ellen kezdeményezett európai trösztellenes vizsgálat korábban a cég keresőszolgáltatásával, illetve az annak működésében feltételezett csalásokkal kapcsolatban fogalmazott meg aggályokat, legújabban pedig a vállalat mobil operációs rendszerére és annak üzleti modelljére fókuszál.
Maga a Microsoft hagyományosan az egyik legaktívabb és legbefolyásosabb szervezet, amely az Unió illetékeseinél a Google praktikái ellen lobbizott: egyebek mellett az ICOMP nevű iparági szervezet finaszírozásában is részt vett, amely a kisebb piaci szereplőket segíti az online ökoszisztéma egyensúlyának megőrzésében, praktikusan pedig a Google elleni panaszok érvényre juttatásában.
Bár a szervezet formálisan nem kifejezetten a Google ellen dolgozik, a Microsoft kiszállt az ICOMP-ból – csakúgy, mint az ICOMP-hoz hasonló FairSearch-ből, amelyet már idén januárban elhagyott.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak