Csalódást keltettek az egykori HP-tól a vállalati palettát megöröklő HPE legutóbbi negyedéves számai.

Úgy tűnik, annál a cégnél, ahol Meg Whitman ül a vezetői székben, egy dolog biztos, a folyamatosan nehéz körülmények. Az egykori HP, majd az abból leválasztott Hewlett-Packard Enterprise (HPE) vezérigazgatója a legfrissebb pénzügyi jelentés eredményeinek megmagyarázásakor is a kihívásokkal teli piaci környezetet jelölte meg a vártnál rosszabb számok fő okaként.

Zúgó mínuszok

A vállalati ügyfelekre építő informatikai vállalatnál január végén zárult a 2017-es üzleti év első három hónapja. A kérdéses időszakban 11,4 milliárd dollár bevételt könyvelhetett el a cég, ami kerek 10 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ami a nagyobb gond, hogy az előzetes szakértői becslés konszenzusa ennél jóval többet, 12 milliárd feletti forgalmat tartott reálisan elérhetőnek.

A visszaesésben a HPE szinten minden divíziója és azon belül az egyes részlegek is "hozzátették a magukét". A sorakozó kétszámjegyű bevételcsökkenések között egyedül az összbevétel szempontjából nem túl jelentős pénzügyi szolgáltatások üzletág tűnik ki a maga 6 százalékos növekedésével.

Ami a nyereséget illeti, ott már nem annyira borús a kép. A nettó profit 267 millió dollár lett, ami gyakorlatilag centre megegyezik az egy évvel korábbi eredménnyel, azaz a jövedelmezőségi mutató javult. Ha az egyszeri tételektől megtisztított adatokat nézzük, akkor egy részvényre 45 centes profitot tud felmutatni a vállalat, ez pedig egy hajszállal még túl is szárnyalja a pénzügyi guruk várakozásait.

Ha ennyiben megáll a történet, akkor talán a befektetők sem nyomnak rá a pánikgombra, ám a cégvezetés a közeljövőre vonatkozó kilátásokkal kapcsolatban sem tudott meggyőzőnek mutatkozni. A most zajló második negyedévre a nem GAAP szerinti egy részvényre jutó nyereséget 41 és 45 cent közé teszi a menedzsment, aminek még a felső határértéke is elmarad az elemzők által remélt 47 centes szinttől. A csalódottságot jól mutatja, hogy a tegnapi zárást követő kereskedésben több mint 6 százalékkal estek a HPE papírjai.

Ellenszél volt, van és lesz

Meg Whitman a visszaeső bevételek jelentőségét igyekezett csökkenteni, és azt hangsúlyozta, hogy az eddig megtett lépések hosszú távon termőre fordulnak majd, a HPE pedig jó irányban halad. A piaci helyzetet a már-már állandó szófordulatává váló significant headwinds kifejezéssel jellemezte. A vezérigazgató a hivatkozott komoly ellenszél forrásaként például a növekvő alapanyagárakat, illetve az erős dollárt jelölte meg. (Utóbbi valóban sokat rontott a bevételeken, hiszen az árfolyamhatás 6 százalékot magyaráz a tényleges 10-ből.)

Rövid távon azonban még a kincstári optimizmust árasztó Whitmen sem kecsegtetett sok jóval. Szerinte az elkövetkező három-négy negyedévben megmaradnak a globális piacon meglévő nehézségek, ami kihívásokkal teli, nehezen előrejelezhető időszakot jelent a cég számára.

Kavarják a kártyákat

Ha valamivel, akkor tétlenséggel viszont egyáltalán nem lehet vádolni a HPE vezetőségét. A cég 2015-ös megalakulása óta igyekszik megtalálni helyét a porondon. Első körben az adatközponti hardver- és szoftvermegoldásokra koncentráltak, de azóta általánosságban a cloud infrastruktúra került fókuszba. A profiltisztítás keretei között a cég megszabadult szoftveres részlegétől, szolgáltatási üzletágát pedig kiszervezte egy vegyesvállalatba.

De nem csupán a karcsúsításról szólt az elmúlt másfél év. Kisebb célpontok felvásárlásával igyekszik a HPE a számára fontos területken megerősíteni helyzetét és portfólióját. Legutóbb például alig néhány hete volt hír, hogy 650 millió dollárért a céghez kerül a hiperkonvergens infrastruktúrával foglalkozó SimpliVity.

Piaci hírek

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.