8,8 milliárd dolláros tranzakció keretében szabadul meg szoftveres részlegétől, ennél áramvonalasabbá már nem is válhat a régi HP nagyvállalati termékeit gondozó HPE.

A Reuters a múlt héten számolt be róla, hogy a Hewlett Packard Enterprise (HPE) szoftveres részlegének eladásáról tárgyal, és 8-10 milliárd dollár közötti áron szabadulna meg az alaptevékenységéhez nem kapcsolódó szoftveres eszközeitől. A hírügynökség akkor a Thoma Bravo tőkebefektető vállalatot tartotta a legvalószínűbb vásárlónak, miután forrásai szerint tőlük érkezett a legkedvezőbb ajánlat a Goldman Sachs által irányított értékesítési folyamat során.

Tényleg megvették, de mások

A HPE tegnapi bejelentése alapján mégsem a Thoma Bravo, hanem a brit Micro Focus International lett a befutó: a Berkshire-i székhelyű, szoftverfejlesztéssel és informatikai tancsadással foglalkozó multi 8,8 milliárd dolláros tranzakció keretében szerzi meg a HPE üzletét. Megállapodás értelmében a Micro Focus 2,5 milliárd dollár készpénzt fizet a HPE-nek, utóbbi részvényesei pedig 50 százalékos tulajdonosai lesznek az összeolvadás után létrejövő, továbbra is Micro Focus néven futó társaságnak. Az üzleti egységek leválasztása további 700 millió dolláros költséget jelent majd a HPE-nek.

A megegyezéssel tulajdonképpen visszatér Nagy-Britanniába az Autonomy: a brit szoftvercéget 2011-ben 11 milliárd dollárért vásárolta fel a HPE elődje, az akkor még PC-ket és nyomtatókat is gyártó HP, utóbb azonban a vételár háromnegyedét volt kénytelen értékcsökkenésként leírni. A Micro Focus ezen kívül hozzájut a HPE big data, vállalati biztonsági, ADM, információmenedzsment és -irányítási, illetve IT szolgáltatásmenedzsment technológiáihoz.

Mindent ledobálnak magukról

A felvásárlásról szóló közleményt a HPE negyedéves eredményeivel együtt hozták nyilvánosságra. A társaság 12,2 milliárd dolláros harmadik negyedéves bevétele 6,5 százalékos éves csökkenés tjelez, majdnem félmilliárd dollárral elmaradva az elemzők várakozásaitól. Az Enterprise Group mindehhez 6,5 milliárddal, az Enterprise Services 4,7 miliárddal, a szoftveres üzletág pedig 738 millióval járult hozzá, rendre 8, 5 és 18 százalékos éves visszaeséssel. A HPE pénzügyi szolgáltatásai 812 millió dollárt termeltek, ami 1 százalékos növekedésnek felel meg.

A piac ezzel együtt a Micro Focusszal kötött üzletre koncentrál, amely Meg Whitman HPE-vezérigazgató szerint újabb mérföldkő lesz a nagyobb növekedési potenciállal rendelkező, magasabb haszonkulcsokkal dolgozó, nem utolsósorban pedig egészségesebb készpénzáramlással működő vállalat kialakítását célzó stratégia megvalósításában. Mint ismeretes, a HPE májusban a CSC-vel állapodott meg IT-szolgáltatási üzletágának átviteléről egy felesben létrehozott vegyesvállalatba, amitől nem csak költségmegtakarítást remélnek, de az új cég a HPE adósságaiból is magával visz 2,5 milliárd dollárt.

Whitman ugyanakkor nem győzte hangsúlyozni, hogy a szoftvereket és az IT szolgáltatásokat továbbra is a növekedési stratégia részeként kezelik, ám olyan portfóliót próbálnak építeni, amely támogatja a célpiacokon való terjeszkedést.

Érdekesség, hogy a HPE éppen aznap jelentette be a szoftveres üzletág eladását, amikor a cég két nagy riválisa, a Dell és az EMC lezárta a technológiai szektor valaha volt legnagyobb léptékű összeolvadását. A Dell a HPE-hez hasonlóan a közelmúltban szabadult meg IT-szolgáltatási és szoftver-üzletágától.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.