Az utóbbi hét-nyolc év intenzív felvásárlási időszaka után most az eladásban jeleskedik a Dell. A közelmúltban értékesítette IT-szolgáltatási üzletágát a japán japán NTT Data szolgáltató cégnek 3 milliárdért . A Dell üzletága a 2009-ben megszerzett Perot Systemsből nőtt ki. Akkor a Perotért 3,9 milliárd dollárt fizettek ki.
Már tavaly óta folyik a találgatás, hogy milyen részlegeitől szabadul meg a Dell. Legutóbb a Dell Service eladásakor is felmerült, hogy a néhány éve felvásárolt szoftvercégeket is piacra dobhatják, hogy minél könnyebben összejöhessen az EMC horribilis, 67 milliárdos vételára.
A Reuters most belső forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az Elliott Management Corp alapkezelő és a technológiai cégekre szakosodott Francisco Partners magántőke-befektetési társaság előrehaladott tárgyalásokat folytat a Dell-lel a vállalat szoftverrészlegének felvásárlásáról. Az információk szerint 2 milliárd dollárt kínálnak.
Pár éve többet költöttek rájuk
A Dell az elmúlt években – a tőzsdéről történő kivonulásával párhuzamosan – óriási energiákat fektetett abba, hogy hardvergyártóból szolgáltató céggé alakuljon. 2012-ben két jelentős bevásárlása is volt a vállalatnak. Áprilisban a SonicWALL biztonsági cég, majd júliusban a Quest Software került birtokába. A SonicWALL-ért 1,25 milliárd dollárt, míg a Questért 2,4 milliárdot fizetett.
A felvásárlásokkal a Dell fel akarta gyorsítani általános megoldásszállítóvá és felhőszolgáltatóvá válását, és ez részben sikerült is. A Perot esetében például szolgáltatóként egyből be tudott lépni a középvállalati szolgáltatási piacra.
Hasonló megfontolásból szerezte meg a Questet és a SonicWALL-t is, bár akkor már kicsit más volt a vállalat pénzügyi helyzete: közel 13 milliárdos készpénzállománya mellé mintegy 9 milliárdos hitelállomány társult.
Nem adnak mindent
A források szerint a Dell nem adja egy az egyben a szoftveres divízióját. A részleg kínálata meglehetősen széles, és a Dell mazsolázna is belőle. Például a Boomi termékvonalatat (a felhős integrációs eszközöket fejlesztő céget 2010-ben szerezték meg) megtartják, de minden olyan terület menne, ami nem kellően jövedelmező.
Összességében nehéz megmondani, hogy kinek jó üzlet a részleg értékesítése. Ahogy a szolgáltatási divízió eladására, úgy erre is igaz, hogy a cégen belüli átszervezések miatt már nem igazán összevethető az egykori vételár és a mostani eladási ár.
Ha sikerre vezetnek a tárgyalások, hiszen egyelőre megállapodás még nincs, a Dell akkor sem marad szoftverportfólió nélkül. A kulcsfontosságú területek maradnak, ahogy az önállóan működő vállalatok is, mint a Vmware. Ott van még az EMC-üzlettel jövő Pivotal és a tavasszal önálló céggé alakuló SecureWorks is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak