A Hewlett Packard Enterprise (HPE) 650 millió dollárért felvásárolja a hiperkonvergens infrastruktúrával (hyperconverged infrastructure, HCI) foglalkozó SimpliVity céget. Az üzlet az követően üttetett nyélbe, hogy a HPE a tavalyi év java részét üzleti képességeinek ésszerűsítésével töltötte, leválasztva minden olyan részleget magáról, ami nem a felhő alapú infrastruktúrára, storage-ra és szerverre helyezte a hangsúlyt.
Hibrid IT
Az akvizíció már érett egy ideje; tavaly komoly harc dúlt az egyelőre relatíve kicsi, de egyre ádázabban versengő piac dominanciájáért, többek között olyan versenytársakkal, mint a Nutanix. A Gartner jelentése szerint a HCI piac 2019-re közel 5 milliárd dolláros értékkel bír majd, ami az integrált rendszerek összesített piacának mintegy negyedét jelenti. Ezzel egyébként a szegmens adja utóbbi leggyorsabban bővülő részét.
A HPE tehát egyértelmű jelét adta annak, hogy a szoftveralapú infrastruktúra (software-defined infrastructure) piacának jelentős szereplője akar lenni, mely törekvésbe tökéletesen illeszkedik a SimpliVity megszerzése.
Meg Whitman, a HPE elnöke és vezérigazgatója a megállapodás megkötését követően úgy nyilatkozott, hogy a tranzakció kibővíti a vállalat szoftveralapú infrastruktúrában való képességeit és egybevág a cég azon stratégiájával, mely szerint egyszerűen elérhető hibrid IT-t akarnak nyújtani ügyfeleiknek. Elmondása szerint egyre többen keresnek biztonságos, nagyon rugalmas, on-premise infrastruktúrára alapuló megoldásokat a felhővel összhangban.
Hasonló tervek, eltérő utak
A tavalyi év során a SimpliVity nagy riválisának számító Nutanix elsődleges részvénykibocsátással (IPO) vont be friss tőkét a bővüléshez. A kaliforniai vállalat szeptember végén 238 millió dollárra tett szert, részvényenkénti 16 dolláros áron adva papírjait, amit korábban 13-15 dollárra vártak a piaci elemzők. Megérte befektetni, ugyanis a részvények értéke egy nap alatt picivel 30 dollár fölé mászott, a csúcsot pedig az október eleji 44 dolláros érték jelentette. Azóta egyszer sem ment 20 dollár alá a cég papírja, de az elmúlt hónapokban jelentős hullámzáson van túl.
Ezzel szemben a SimpliVity csak fontolgatta az elsődleges részvénykibocsátást, de végül a HPE kebelén találta meg annak a nyolc éves útnak a végét, amit addig megtett. A döntést egyébként Doron Kempel, a vállalat vezérigazgatója a következő logikus lépésként írta le. A HPE nyújtotta széleskörű értékesítési, kiterjedt partneri, kiegészítő technológiai lehetőségeivel és a fejlesztéssel szembeni elkötelezettségével felgyorsítja a SimpliVity fejlődését és megerősíti a vállalat azon képességét, hogy a legjobb hibrid IT megoldásokat nyújthassák ügyfeleiknek - foglalta össze Kempel a döntés hátterét.
Az akvizíció mindazonáltal nem jelenti azt, hogy eltűnik a HPE már létező hiperkonvergens termékeinek kínálata; a HC 380 és HC 250 továbbra is elérhető marad a partnerek számára. A SimpliVity ügyfeleknek sem kell azonnali változástól tartaniuk, ami a termékfejlődést illeti; maga a megállapodás is csak a HPE 2017-es üzleti évének második negyedében záródik le, aminek június 30. a határideje.
Az év második felére azonban már megjelenhetnek a felvásárlásból származó előnyök a HPE ügyfelei számára. A tervek szerint a ProLiant szerverekre alapuló integrált HPE SimpliVity hiperkonvergens rendszerek valamikor az idei harmadik-negyedik negyedévben jelenhetnek meg a szállító kínálatában.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak