A Telenor Magyarország élesben teszteli az LTE-Advanced technológiát, amely kétszer olyan gyors adatátvitelt tesz lehetővé, mint a jelenleg legfejlettebbnek számító 4G mobiltelefonos hálózat - közölte az MTI-vel a társaság.
Jöhet a duplázás
Az LTE-Advanced, vagy röviden LTE-A technológia a 4G-s mobilhálózat továbbfejlesztett változata. Előbbi elméleti maximumként 300 megabites letöltési sebességet és 50 megabites feltöltést tesz lehetvé másodpercenként. A vállalat tájékoztatása szerint a fejlettebb megoldást immár hónapok óta tesztelik a fővárosban, illetve most Győr térségében is elérhetővé tették a szolgáltatást néhány bázisállomáson. Az eddigi tesztek alapján már sikerült 270 megabites letöltési sebességet is elérni.
Az említett régiókban a cég bármely ügyfele kipróbálhatja az új technológiát, amennyiben készüléke támogatja azt. A "bekapcsolódás" automatikus, hiszen az érintett állomások közelében az előfizetők telefonja automatikusan erre a szolgáltatásra fog kapcsolódni.
Azonban nem a Telenor az első fecske, hiszen korábban a Magyar Telekom is tesztelte már az LTE-A technológiát. A szolgáltató 2014 decemberében néhány budapesti állomásán bekapcsolta a szolgáltatást, majd tavaly év végén Nyíregyházán is elérhetővé tette a jelenleg elérhető leggyorsabb mobilinternet-szolgáltatást.
A témához kapcsolódik a Telenor másik bejelentése is, miszerint néhány héttel ezelőtt sikerrel tesztelte a Voice over LTE (VoLTE) technológiát, amely jobb hangminőségű, gyorsabban felépülő mobilhívásokat tesz lehetővé 4G hálózaton. Magyarországon a 4G-s hálózatokat jelenleg csak mobil adatátvitelre használják. A Telenor korábban azt közölte, hogy év végére elérhető lesz a 4G-s telefonhívás a társaság hálózatán.
Így fest a magyar helyzet
A negyedik generációs mobilhálózatok tekintetében egészen jól állunk. A szolgáltatók a földrajzi értelemben vett kültéri lefedettségben jóval 90 százalék felett járnak, a legkevésbé kiépített hálózat lefedettsége is eléri a 90 százalékot. Konkrét ügyfélszámot azonban a három hazai szolgáltató közül egyedül a Telekom kommunikál. Mint nemrégiben megírtuk a legnagyobb hazai távközlési csoportnál tavaly év végén a 4G-s ügyfélszám átlépte az egymilliót. A Telenornál tavaly feloldották az úgynevezett hozzáférési korlátokat, minden 4G-képes telefonnal és SIM-kártyával rendelkező ügyfél azonos feltételekkel fér hozzá a mobil szélessávú technológiához. A Vodafone-nál szintén a megfelelő készülék és kártya a feltétel a 4G-hálózati hozzáféréshez.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak