Sorra dőlnek le a zeneipar néhány évvel ezelőtt is még erősnek tűnő bástyái. A legfrissebb adatok szerint például az USA-ban már többet költenek streamingre, mint fizikai hordozókra.

A globális iparági szövetség (IFPI) adatai szerint tavaly már ugyannyi pénzt folyt be a zeneiparban a digitális csatornákból, mint a fizikai hordozókból. Ezzel a CD végérvényesen vesztes helyzetbe került, de a vesszőfutásnak nincs vége. Az idei első félévben például az egyik legfontosabb piacon, az USA-ban már az egyelőre gyengébbik digitális szegmens is nagyobb bevételt hozott, mint a fizikai hordozók.

Előben jön a pénz

A Statista adatai szerint az idei első hat hónapban az Egyesült Államokban több mint 1 milliárd dollárt költöttek online zenehalgatásra. Ez pedig nemcsak nyaktörő, éves összevetésben 23 százalékos növekedést jelent, de egyben azt is, hogy a mostani első félvében szűk 750 milliósra zsugorodó CD-s szegmens a harmadik, praktikusan utolsó helyre szorult.

 

Zeneipar USA 2015/I | Create infographics

Az amerikai piac méreténél fogva nyilván különösen érdekes terep, de érdemes megjegyezni, hogy a fogyasztói szokások országról országra igen különböző képet mutatnak a zenehallgatás módjait illetően. Az USA-ban egyelőre túlsúlyban van a digitális letöltés, de már nem sokkal előzi meg a streaminget. Sőt ha ugyanez a tendencia folytatódik, akkor jövőre már bizonyosan helycsere is történik.

Más ház, más szokások

Ez utóbbi már régen lezajlott például a Skandináv országokban vagy Dél-Koreában. Ezekben az országokban kimagaslóan többet költöttek már tavaly is a streamelt zenékre, mint internetes letöltésre. Ennek hátterében általában az adott piacon elsőként meghonosodott, megkedvelt üzleti modellek alaptípusa áll. A fenti országokban a streaming, míg például Németországban vagy Ausztráliában inkább a letöltéses szolgáltatás terjedt el.

A direkt letöltést nem, mindössze stabil internetkapcsolatot igénylő zenehallgatási forma egyébként már itthon is elterjedőben van. Ettől nem független dolog, hogy számos globális szolgáltatás vált elérhetővé nálunk is az utóbbi években. Az eNET tavasszal publikált kutatásából pedig az derül ki, hogy okostelefonnal rendelkező honfitársaink majdnem 80 százaléka hallgat zenét készülékén. Közülük pedig 84 százalék mondta azt, hogy zenei streaming oldalakat is látogat.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.