Minek a kamera egy zseblámpának, és pláne mit akar a hálózati kapcsolataimmal? A mobil alkalmazások egyre tolakodóbbak, de csak ritkán adnak megfelelő adatvédelmi tájékoztatást.

A mobil appok 30 százaléka egyáltalán nem közöl adatvédelmi információkat a felhasználókkal, egyszerűen csak hozzáférést kér a készülék bizonyos funkcióihoz. További 24 százalékuk ad elégtelen tájékoztatást, miközben a fogyasztók mindössze 15 százalékukkal maradéktalanul elégedettek. Ehhez képest az alkalmazások 75 százalékának telepítése egy vagy több engedély megadásához van kötve, amelyek közül 32 százalékkal a földrajzi helyzet (location) adatainak biztosítása a leggyakoribb feltétel – derül ki a Global Privacy Enforcement Network (GPEN) 2014-es Privacy Sweep kutatásból, amelyhez 19 országban 26 jogvédő szervezet járult hozzá összesen 1211 népszerű mobil app (praktikusan iOS- és Android-alkalmazások) vizsgálatával.

Mindegyik csak azt akarja

Az SCMagazine oldalán megszólaló biztonsági szakértő szerint folyamatosan növekszik a hasonló hozzáféréseket igénylő alkalmazások aránya, annak ellenére, hogy a megjelölt funkcióknak sokszor semmi közük a programok nyilvánvaló rendeltetéséhez. Az alkalmazásfejlesztők legnagyobb része egyszerűen nem élne meg az olcsón vagy ingyen letölthető appokból, az analitikai keretrendszerek SDK-ihoz nyúl, hogy pénzzé tegye a felhasználók adatait. A földrajzi helyzetre például azért kíváncsi egyre több alkalmazás, mert a hirdetési hálózatokkal együttműködő fejlesztők a tőlük származó kódokat is beépítik a szoftverekbe, ezek pedig külön meghívják a hirdetők, adatbrókerek vagy elemzők számára értékes információt is.

A GPEN felméreése alapján a fogyasztóknak nem csak tartalmi, hanem formai problémái is akadnak a tájékoztatással. Bár az esetek 59 százalékában már a letöltéskor visszatetszést kelt a hiányos tájékoztatás, a kiadók 100-ból 43 esetben nem megfelelő formában tálalják az ilyen-olyan minőségű adatvédelmi felvilágosítást. Ez általában azt jelenti, hogy nem veszik figyelembe a kisebb képernyőméretet, és nem kivonatolják a lényeges információt, így az érdeklődőknek rosszul formázott, dagályos szövegtengerekben kell kutakodniuk. Bár ebben a tekintetben a felhasználói viselkedés is elindíthat bizonyos változásokat, elengedhetetlennek látszik az alkalmazásáruházak szabályzatának módosítása vagy akár a kormányzati szabályozás is.

A GPEN felmérésének érdekesebb adatait egyetlen képre szedtük össze:

Biztonság

Hamarosan robotaxik tudhatják le az Uber-fuvarokat

A fuvarozó cég a tervek szerint az elektromos autókat gyártó Lucid és az önvezető rendszereket fejlesztő Nuro segítségével érné el azt, aminek önálló megvalósításáról még 2020-ban tett le.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.