A következő öt év során a piacra kerülő nem vállalati célú mobil applikációknak kevesebb mint egy százaléka lehet pénzügyileg is sikeres – jósolja a Gartner.

A következő öt év során a piacra kerülő nem vállalati célú mobil applikációknak kevesebb mint egy százaléka lehet pénzügyileg is sikeres, azaz minden száz fejlesztésből legfeljebb egy – állítja egy friss elemzésében a Gartner. Az amerikai piackutató szerint ugyanis a lakossági felhasználók egyre inkább a közösségi oldalakon, reklámokban és a barátok tanácsai alapján tájékozódnak a legújabb mobilos alkalmazásokról. Azt a módszert pedig egyre kevesebben alkalmazzák, hogy maguk böngésznek az ezerszámra elérhető fejlesztések között.

Hiperaktív a mobil applikációs piac

A szinte megszámlálhatatlan mennyiségű applikáció azt a hamis képzetet keltheti a köztudatban, hogy a mobil egy olyan új bevételi forrás, ami sokakat tehet gazdaggá. A valóság ezzel szemben az, hogy a mobil alkalmazások többsége egyáltalán nem generál profitot, sőt sok fejlesztés még bevételt sem. Kétségtelen persze, ezek egy része eleve a márkaismertség építését, a terméktudatosságot célozza, vagy egyszerűen csak hobbiból készül. "Azok a fejlesztők, akik ezt nem ismerik fel, komolyan csalódhatnak” – véli a Gartner elnökhelyettese, Ken Dulaney, aki egyenesen hiperaktívnak tartja ezt a piaci szegmenst. Több mint kétszáz vendor dolgozik az alkalmazásfejlesztési platformokon, ezeket és a nyílt forráskódú eszközöket aztán fejlesztők milliói használják mobil applikációk előállításához. Tetejébe számtalan jó minőségű, ingyenes alkalmazás teszi magasra a mércét a fizetősek előtt.

A Gartner szerint 2017-re a letöltött applikációk 94,5 százaléka lesz ingyenes, a fizetős alkalmazások 90 százalékát pedig naponta kevesebb mint 500-szor töltik le, ami – átlagáron számolva – nem egészen 1250 dollár bevételt generál. A helyzet, főleg a sikeres piacokon várható verseny kiéleződésével csak rosszabb lesz.

A BYOD ötöde bukta

A jelentésben a mobilitás további slágertémáira is kitér a Gartner. A kutatócég szerint 2016-ra a saját eszközök munkahelyi használatát ösztönző BYOD programok egyötöde lesz kudarcra ítélve, a cégeknél alkalmazott mobil eszköz menedzsmenttel (MDM) kapcsolatos előírások túlzott szigora miatt. Az otthoni eszközök ugyanis továbbra is komoly biztonsági kockázatot hordoznak magukban a vállalati rendszerekben, ezért az IT részleg saját jól felfogott érdekében szoros ellenőrzése alatt akarja tudni a munkavállalók mobil eszközeit.

Már most számos IT szervezet sürgeti az MDM megoldások alkalmazását, miközben az alkalmazottak is egyre tudatosabbak atekintetben, hogy az IT a készülékeken keresztül mennyi személyes információhoz férhet hozzá. Éppen ezért nem meglepő, hogy a munkavállalók egyre kevésbé szeretnének az IT-nek hozzáférést adni az eszközeikhez, és egyre inkább olyan megoldásokat követelnek, amelyek megoldást találnak erre a problémára, és külön tudják kezelni a személyes, valamint az üzleti tartalmakat.  

Elvárás lesz a multiplatformos támogatás

Ugyancsak a Gartner mondja, hogy 2017-re a mobileszközökön lévő keresők elsősorban szofisztikált alkalmazásszállítói platform szerepét töltik majd be, amelyeken zömében komplex JavaScriptek futnak majd. A HTML5 lesz a legjobb választás ahhoz a széles körben elérhető platformsemleges alkalmazásszállítási technológiához, amellyel kifinomult applikációk jelenhetnek meg a piacon. A teljesítményt, a fragmentációt és az érettséget tekintve azonban a következő években komoly kihívások várnak a fejlesztőkre. Oda kell figyelniük a platformszállítókra, hogy azok ne próbálják meg rájuk erőltetni a platformspecifikus kereső megoldásokat.

A következő években legalább három platform, az Android, az iOS és a Windows szerez magának meghatározó részesedést az okostelefonok, a táblagépek és a PC-k piacán. Ez a helyzet egyben elvárja a cégektől is a vállalati és nem vállalati alkalmazások multiplatformos támogatását.

Mobilitás

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.