Lassan a mesterséges intelligenciával foglalkozó startupoknak azért kell küzdeniük, hogy ne vásárolják fel őket a nagy technológiai cégek.

Az idei első negyedévben több mint kétszer annyi mesterséges intelligenciával (AI – Artificial Intelligence) foglalkozó startupot vásároltak fel a technológiai óriáscégek, mint az előző év azonos időszakában.

Az idei első negyedév egyik legnagyobb ügylete azonban egy hagyományos iparághoz kötődik: a Ford – amely épp a közelmúltban esett át egy vezércserén – 1 milliárd dollárt fektetett az önvezető technológiát fejlesztő Argo AI nevű cégbe, amelyet egy volt google-ös, Bryan Salesky, valamint egy volt uberes, Peter Rander alapított. Salesky előtte a Google-nél az önvezető autókkal összefüggő hardverfejlesztésekért felelt, Mindketten ugyanilyen területen dolgoztak előző munkahelyükön is, Rander pedig az Uber önvezető projektjéért is felelő Advanced Technologies Groupnál volt vezető mérnök. A Ford befektetése egyben azt is mutatja, mennyire kapósak az AI-cégek: az Argo AI gyakorlatilag az alapítása pillanatában az autógyártó tulajdonába került, bár önállóságát megőrizte. Tehát termék még nem, legfeljebb ígéretes koncepció lehetett a birtokában.

Továbbra is a Google a legaktívabb

Amint korábban is írtuk, az Alphabet (Google) a legaktívabb ezen a területen. A CB Insights adatai szerint 2012 óta tizenegy AI-startupot vásárolt fel a vállalat, köztük például a DeepMindot több mint 600 ezer dollárért, amelynek algoritmusa már a jobb go játékosokat is képes legyőzni.

A felvásárlási verseny két másik dobogósa, az Apple (7 felvásárlás) és a Facebook (5 felvásárlás) együttesen is csak 12 AI-startupot szerzett ugyanebben az időszakban. Az Apple azóta azonban ismét bevásárolt: a májusban megszerzett Lattice Data gépi tanulás felhasználásával próbálja strukturált adattá alakítani az összes fellelhető adat 70-80 százalékát kitevő strukturálatlan, a cég szóhasználatában sötét adatokat (dark data).

A harmadik helyen egyébként holtverseny alakult ki a Facebook, az Intel és a Microsoft között, mindhárom cég 5-5 AI-startuppal gazdagította portfólióját az elmúlt öt évben.

A Twitter minden nehézsége ellenére szintén a legaktívabb felvásárlók között van, az elmúlt öt évben négy AI-s startupot is megszerzett. A nagy felvásárlókkal szemben azonban kicsit később ébredt, az első jelentősebb céget 2014 közepén szerezte meg: a 2013-ban alapított MADBITS megoldásait a képi tartalmak kereséséhez akarta felhasználni. A legjelentősebb felvásárlása azonban a londoni székhelyű Magic Pony volt, amely a gépi tanulás képfeldolgozásban történő alkalmazásán dolgozott.

Az utóbbi évben felgyorsultak az események

A fenti grafikonból jól látható, hogy 2015 végétől látványosan megugrott az érdeklődés az AI-startupok iránt. A tavalyi utolsó negyedév (valószínűleg szezonális) visszaesését leszámítva folyamatosan nőtt a felvásárlási aktivitás.

 
CB Insights AI M&A ügyletek
Infogram


A felvásárlásban aktív vállalatok nem akartak beszélni a Reutersnek akvizíciós stratégiájukról. A szakértők azonban úgy látják, hogy a nagy szereplők elsősorban szolgáltatásplatformot építenek, míg a startupok speciális intelligens appok fejlesztésének irányába mozdulnak el. A startupoknak akkor érdemes a felvásárlásban gondolkodni, ha a mesterséges intelligencia alapproblémával akarnak foglalkozni. Erre a nagyobb vállalatok jobb környezetet tudnak biztosítani. De ha egy startup gyökeresen új megoldásban gondolkodik, amellyel új területeket tud lefedni, érdemesebb az önálló útban gondolkodnia. Ezt a szenzorok, a mobilitás és az AI egészégügyi alkalmazásában utazó Forward nevű startup CEO-ja, Adrian Aoun mondta a Reutersnek. És ő nyilván tudja, hogy mit beszél, hiszen korábban dolgozott a Google-nek is. (A 2016-ban alapított Forward beindításához egyébként olyan befektetők adták össze a pénzt, mint a Google-elnök Eric Schmidt, a Salesforce-főnök Marc Benioff vagy az Uber társalapítója, Garrett Camp.)

A függetlenségüket megőrző startupokon egyébként nagy a nyomás. A Clarifai alapító-vezetője, Matthew Zeiler például azt állította, hogy cége 2013-as alapítása óta már vagy tucatszor megkörnyékezték felvásárlási és partnerségi ajánlattal, egyelőre sikertelenül. Zeiler szerint egyébként a Google-nek nyomasztó a fölénye, szinte minden vállalattal versenyez a világon. Ezért nagyon meg kell fontolni, ha valaki a keresőóriással lép partnerségre AI-ügyben is.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.