Noha az utóbbi napokban inkább az NSA és a mobilgyártó megfigyelése kapcsán merült fel a Huawei neve, a Reuters beszámolója szerint a kínaiak remek évet zártak. Miközben a versenytársak a szűkülő piac miatt 2013-ban csökkenő nyereségről számoltak be jelentéseikben, addig a Huawei 34 százalékos profit növekedést produkált és ezzel az okostelefon gyártók között megszerezte a harmadik helyet a világranglistán.
Egyelőre a mobil hozza a pénzt
A gyártó taktikája nyerőnek bizonyult, mely szerint a fejlődő országok piacaira a kifejezetten olcsó készülékeit szánja, és ahol van vásárlóerő, oda a prémium, de így is megfizethető modelljeit szánja. A cég bevételeinek legnagyobb, 70 százalékát továbbra is a hálózatok építéséből szerzi, de ez az üzletág mindössze 4 százalékot nőtt az elmúlt évben, mivel a nyugat-európai megrendelések erősen visszaestek. A tervek szerint ezt a négy százalékot is megduplázná a Huawei úgy, hogy elsősorban a kínai operátorok beruházásaira támaszkodna a közeljövőben.
A tavalyi évben a vállalat minden idők legjobb éves bevételét érte el: ez 239 milliárd jüan (38,47 milliárd dollár), ami 21 milliárd jüanos nettó nyereséget jelent a Huawei számára. A 34,4 %-os növekedés látványos és egyben az elmúlt 4 év leggyorsabb iramú gyarapodása. A végfelhasználóknak szóló termékeket gyártó részleg 18 százalékos bevétel növekedést produkált, az üzleti divízió forgalma pedig 32%-al nőtt, ami elsősorban a felhőszolgáltatások felfutásának és a mobiltechnológia megállás nélküli fejlődésének köszönhető.
Lassuló tempó, vérmes remények
2018-ra nagyra törő tervekkel rendelkezik a Huawei, mert 4 éve múlva el szeretnék érni a 70 milliárd dolláros bevételt, ezért a vezetőség 10 százalékos éves növekedéssel számol az elkövetkező esztendőkben. A tavalyi év növekedés tekintetében nem kifejezetten igazolja ezeket a várakozásokat, mert 2013-ban 8,6 százalékos volt a gyarapodás mértéke és az előirányzott 60 millió készüléket sem érték el, helyette meg kellett a cégnek elégednie az év során eladott 52 millió darab mobillal.
A célkitűzés főleg annak fényében tűnik komoly vállalásnak, hogy a Huawei végső soron lemondott a világ második legnagyobb okostelefon piacról. A kémkedéssel több soron megvádolt cég végül úgy döntött, hogy nem erőlteti az USA meghódítását, az pedig már csak az utolsó csepp volt a pohárba, hogy sajtóértesülések szerint az NSA is éveken át folyamatosan figyelte a vállalat felső vezetőinek kommunikációját.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak