A Mozilla már 2012-ben tudatta a nagyvilággal, hogy készülnek a mobilra szabott rendszerükkel, amit végül a 2013-as Mobile World Congressen mutattak be. A Firefox OS vállaltan a belépő kategóriás mobilkészülékek rendszere akart lenni olyan minimális és web alapú képességekkel, amelyekkel elsősorban a fejlődő országok felhasználóit szerették volna meghódítani. Nem sikerült.
Köszönjük a figyelmet, ennyi volt
Nem sok hír érkezett az utóbbi időszakban arról, hogy miként áll a rendszer a világpiacon, ami nem is csoda, mert a Firefox OS-nek sosem sikerült látható eredményt elérnie. Tegnap azonban maga a Mozilla jelentette be, hogy nem foglalkozik többé Firefox OS alapú készülékekkel, és az ahhoz kötődő fejlesztéseket is leállítja.
A döntésről a cég nem adott ki külön sajtóközleményt, hanem azt a jelenleg is zajló Firefox fejlesztői konferencián (Mozlando, Orlando, USA) jelentette be. Ari Jaaksi, a Mozilla Connected Devices részlegének elnöke úgy fogalmazott, hogy „a Firefox OS bebizonyította a web rugalmasságát, aminek képességeit az okostelefonoktól kezdve egészen a HD televíziókig ki tudtuk használni. Mindezek ellenére nem sikerült a lehető legjobb felhasználói élményt biztosítani, ezért mostantól nem kínálunk Firefox OS alapú mobilokat a szolgáltatókon keresztül”.
Ez azt jelenti tehát, hogy nem lesz több ilyen rendszerrel ellátott mobil, maga a Firefox OS azonban kap még egy esélyt. Jaaksi nyilatkozatában arra is utalt, hogy büszkék az eddigi eredményekre, amelyeket nem dobnának el teljes egészében, hanem megpróbálják azokat az IoT világában kamatoztatni. A további munka open source alapokon folyna, és minden előrelépésről, újdonságtól tájékoztatni fogják a nyilvánosságot.
A Mozilla eredeti szándéka az volt, hogy az olcsó mobilokkal kombinált Firefox OS alkalmas lesz a fejlődő országok, a mobilos világgal éppen csak ismerkedő felhasználóinaik meghódítására. Az általános, natív alkalmazás alapú rendszerek (iOS, Android) helyett kizárólag webes alapú applikációk futottak a készülékeken, ami mellé egy nehézkesen használható és még nehezebben optimalizálható rendszer társult.
Nem egyszerű terep
Mindezek eredményeként olyan készülékek születtek, amelyeket a „könnyű” rendszereket ellenére bonyolult volt használni, illetve a szerény képességű mobilok sem tudták zökkenőmentesen futtatni a Firefox OS-t. A kudarchoz az is hozzájárult, hogy egyetlen igazi nagy nevet sem sikerült megnyerni az ügynek, így a ZTE, az Alcatel, az LG, és néhány kevésbé ismert gyártóra (Spice Mobile, Geeksphone) maradt az úttörő munka.
Az alternatív mobilos oprendszerek területe nemcsak a Mozilla számára bizonyul nagy falatnak. A negyedéves összesítések azt mutatják, hogy az Android, iOS, Windows Phone hármas mellett egyik rendszer sem képes labdába rúgni. A Samsung támogatása miatt a Tizennek lehet valamiféle esélye a jövőben, de a Jolla készülékeken futó Sailfish OS, vagy az inkább kísérletként számon tartott Ubuntu OS is csak elszigetelten, egy két mobil támogatásával létezik.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak