A Mozilla nem kíván a jövőben mobilokkal foglalkozni, de a rendszert nem temeti el végleg.

A Mozilla már 2012-ben tudatta a nagyvilággal, hogy készülnek a mobilra szabott rendszerükkel, amit végül a 2013-as Mobile World Congressen mutattak be. A Firefox OS vállaltan a belépő kategóriás mobilkészülékek rendszere akart lenni olyan minimális és web alapú képességekkel, amelyekkel elsősorban a fejlődő országok felhasználóit szerették volna meghódítani. Nem sikerült.

Köszönjük a figyelmet, ennyi volt

Nem sok hír érkezett az utóbbi időszakban arról, hogy miként áll a rendszer a világpiacon, ami nem is csoda, mert a Firefox OS-nek sosem sikerült látható eredményt elérnie. Tegnap azonban maga a Mozilla jelentette be, hogy nem foglalkozik többé Firefox OS alapú készülékekkel, és az ahhoz kötődő fejlesztéseket is leállítja.

A döntésről a cég nem adott ki külön sajtóközleményt, hanem azt a jelenleg is zajló Firefox fejlesztői konferencián (Mozlando, Orlando, USA) jelentette be. Ari Jaaksi, a Mozilla Connected Devices részlegének elnöke úgy fogalmazott, hogy „a Firefox OS bebizonyította a web rugalmasságát, aminek képességeit az okostelefonoktól kezdve egészen a HD televíziókig ki tudtuk használni. Mindezek ellenére nem sikerült a lehető legjobb felhasználói élményt biztosítani, ezért mostantól nem kínálunk Firefox OS alapú mobilokat a szolgáltatókon keresztül”.

Ez azt jelenti tehát, hogy nem lesz több ilyen rendszerrel ellátott mobil, maga a Firefox OS azonban kap még egy esélyt. Jaaksi nyilatkozatában arra is utalt, hogy büszkék az eddigi eredményekre, amelyeket nem dobnának el teljes egészében, hanem megpróbálják azokat az IoT világában kamatoztatni. A további munka open source alapokon folyna, és minden előrelépésről, újdonságtól tájékoztatni fogják a nyilvánosságot.

A Mozilla eredeti szándéka az volt, hogy az olcsó mobilokkal kombinált Firefox OS alkalmas lesz a fejlődő országok, a mobilos világgal éppen csak ismerkedő felhasználóinaik meghódítására. Az általános, natív alkalmazás alapú rendszerek (iOS, Android) helyett kizárólag webes alapú applikációk futottak a készülékeken, ami mellé egy nehézkesen használható és még nehezebben optimalizálható rendszer társult.

Nem egyszerű terep

Mindezek eredményeként olyan készülékek születtek, amelyeket a „könnyű” rendszereket ellenére bonyolult volt használni, illetve a szerény képességű mobilok sem tudták zökkenőmentesen futtatni a Firefox OS-t. A kudarchoz az is hozzájárult, hogy egyetlen igazi nagy nevet sem sikerült megnyerni az ügynek, így a ZTE, az Alcatel, az LG, és néhány kevésbé ismert gyártóra (Spice Mobile, Geeksphone) maradt az úttörő munka.

Az alternatív mobilos oprendszerek területe nemcsak a Mozilla számára bizonyul nagy falatnak. A negyedéves összesítések azt mutatják, hogy az Android, iOS, Windows Phone hármas mellett egyik rendszer sem képes labdába rúgni. A Samsung támogatása miatt a Tizennek lehet valamiféle esélye a jövőben, de a Jolla készülékeken futó Sailfish OS, vagy az inkább kísérletként számon tartott Ubuntu OS is csak elszigetelten, egy két mobil támogatásával létezik.

Konzumer tech

Nonprofit kontroll alatt marad az OpenAI

A felemás szerkezetű startupnál az ígéretek szerint a nyereség hajszolása mellett egyéb szempontokat is figyelembe vesznek majd a mesterséges általános intelligencia elérését célzó úton.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.