A Jolla vezérigazgatója szerint a jövőben semmi akadálya nem lesz annak, hogy az androidos mobilokon is megjelenjen a Sailfish OS.

Múlt héten végre megjelent a volt Nokiások által alapított Jolla első készüléke, a Jolla. Az iOS és Android mellett alternatív megoldásokat kereső, illetve a MeeGo rendszerre nosztalgiával visszagondoló felhasználók ideje eljött tehát, hamarosan Európa többi országában is hozzájuthatnak a 399 eurós mobilhoz.

Szeretik a Jollát

A gesztusvezérlésen alapuló, látványos grafikai megoldásokat felvonultató Sailfish OS-ről szóló első beszámolók pozitívak, és sokkal inkább azok, mint a Firefox, illetve a Tizen rendszerről befutó első vélemények. Az egyik leggyakoribb kritika szerint még nagyon kevés alkalmazás áll rendelkezésre és az androidos appok telepíthetők ugyan, de ehhez némi előképzettségre és tapasztalatra szükség van.

A premiert követően a Talouselämä magazin munkatársai interjút készíthettek a Jolla CEO-jával, amely során felmerült a kérdés, hogy ha ennyire jól működik a két rendszer közti átjárhatóság, akkor van-e akadálya annak, hogy az androidos készülékekre telepíthető legyen maga a Sailfish. Tomi Pienimäki, a Jolla vezérigazgatója válasza szerint ez minden további nélkül elképzelhető, sőt: „Ez a tervünk. Nem csak a készülékekből, hanem a rendszerből is üzletet szeretnénk csiholni. Meglehetősen könnyű folyamat az OS-ünk telepítése egy androidos mobilra.”, szólt a szakember válasza.

„A világ ezen sarkában (Finnország) ugyan nincs nagy divatja ennek, de nagyon sokan vannak, akik  a készülékükre új operációs rendszereket telepítenek. Kínában ez például teljesen általános. A mobilvásárlók legalább fele frissíti a régebbi, vagy olcsóbb telefonjának rendszerét az Android egy-egy új verziójának telepítésével.” Pienimäki elképzelése szerint tehát elsősorban a kínai felhasználókra számítanának a Sailfish terjesztésében, aminek a módszere is adott.

Még nem tudják hogy, de pénzzé tennék

„A kínai terjesztés számunkra egy nagy lehetőség. Már most is léteznek olyan weboldalak, amelyek operációs rendszerek letöltését kínálják, nekünk pedig még csak meg sem kell tanítani nekik, hogy mit tegyenek, hiszen már van gyakorlatuk ezen a téren. Mindössze annyi teendőnk van, hogy biztosítsuk számukra a fájlokat, és azt, hogy a rendszer fusson a különböző Android modelleken.”

Az üzleti modell viszont egyelőre kidolgozatlannak tűnik, mivel a CEO egyelőre csak abban biztos, hogy nem kérnek pénzt a rendszer letöltéséért. „Nincs szándékunkban árusítani az OS-t. Valami másban kell megtalálnunk az üzletet. Ez lehet bizonyos alkalmazások futtatása, szolgáltatások bevezetése, vagy reklámok megjelenítése. Egy biztos, hogy valami nekünk is jusson belőle.”, fogalmazza meg az egyértelmű szándékot a Jolla vezérigazgatója. 

Nonprofit kontroll alatt marad az OpenAI

A felemás szerkezetű startupnál az ígéretek szerint a nyereség hajszolása mellett egyéb szempontokat is figyelembe vesznek majd a mesterséges általános intelligencia elérését célzó úton.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.