A Mozilla operációs rendszerével ellátott készülékek első körben Spanyolországban kerülnek piacra.
A Mozilla betartotta ígéretért, mely szerint már a nyáron megkezdik a Firefox OS alapú telefonok forgalmazását. A fejlesztők eddig is hozzájuthattak a nekik szánt daraboknak, most azonban az átlag vásárlók számára is elérhető válnak a készülékek. Eleinte csak szűk körben, a spanyol, illetve német piacon lehet megvenni a ZTE Open, illetve az Alcatel One Touch Fire modelleket, méghozzá a Movistar és a Deutsche Telekom kínálatában.

Egyre több helyen lesznek  A további menetről egyelőre nem lehet tudni részleteket, a Mozilla hivatalos blogján található információk szerint hamarosan újabb partnerek is bejelentik a forgalmazás megkezdését. Hazánkban nagy eséllyel a Telenor lehet az a szolgáltató, amely belevág a Firefox mobilok értékesítésébe, hiszen a korábban megtartott Okostelefon Akadémián is ezt erősítő információk hangzottak el. Sőt, a Mozilla weboldalán külön kiemeli a Telenort, és azt, hogy az operátor még idén piacra dobja a Firefox mobilokat a közép és kelet-európai piacokon. A Telefónica (Movistar) már közzé is tette az árral kapcsolatos részleteket, ezek szerint a ZTE Open 69 euróba (kb. 20 ezer Ft) fog kerülni, ami a feltöltőkártyás ügyfelek számára tartalmaz 30 eurónyi beszélgetést is, illetve jár hozzá egy 4 GB-os microSD kártya. 

ZTE Open: első a sorban
(a kép nagyítható)

A nyílt keretrendszerre épülő, HTML 5 alapú platform egyértelműen az alacsony árfekvésű készülékek riválisa szeretne lenni, így az olcsó androidos, vagy Windows Phone mobilok félhetnek tőle. A Firefox OS az eddigiektől teljesen eltérő okostelefonos környezetet képez, hiszen itt nincsenek natív alkalmazások, mindent webes alapon fejlesztenek hozzá (maga a rendszer is az), ami lehetővé teszi, hogy jóval gyengébb hardveres támogatottság mellett is gyors működést biztosítson. Így lehetséges az, hogy 20 ezer forintos kategóriában egy olyan mobilhoz juthatnak hozzá a vásárlók, amelyek nem képesek ugyan nagy erőforrás igényű 3D-s játékokat futtatni, de nem is kell, mert nem erre a célra készültek. 

Olcsó, gyors, webes  A Mozilla úgy fogalmaz, hogy az alapfunkciókon kívül (telefonálás, üzenetek, e-mail, kamera) a rendszer részét képezik a Twitter, Facebook képességek, lesz offline módban is működő HERE Maps a navigációhoz, de a legérdekesebb rész az adaptív keresés. Ennek lényege, hogy ha például rákeresünk kedvenc zeneszámunkra, akkor a kereső nemcsak a telefon tartalmából ad találatokat, hanem megvehetjük a zenekar koncertjegyeit, meg is vásárolhatjuk a számait, vagy éppen azonnal el is kezdhetjük hallgatni azokat.

A Firefox OS kezdőképernyője és az adaptív keresés

Mobilos platform nem létezhet alkalmazás bolt nélkül, így az appok beszerzéséhez a Firefox Marketplace áll rendelkezésre, ahonnan többek között már induláskor elérhető lesz az AccuWeather, a SoundCloud, játékok az EA Games kínálatából, a Terra, a Time Out, netezéshez meg persze maga a Firefox böngésző. 

Maguk a készülékek kifejezetten szerény képességekkel bírnak, ami azt jelenti, hogy már az alsó kategóriára se nagyon jellemző, 320 × 480-as felbontásra, 3,5 colos kijelzőméretre, egyszerű kamerára kell készülni. Viszont a sebességgel valószínűleg tényleg nem lesz probléma, hiszen ezt a webes struktúrát 1 GHz-es processzorok fogják mozgatni 256 MB RAM támogatásával. Fontosabb ügy az alkalmazások számának kérdése.

Aki mindenkit megelőzött a Firefox mobilokkal 
Közösen gyárt mobileszközöket a Foxconn és a Mozilla
A Firefox OS bemutatkozott Barcelonában 

A Marketplace kínálata már most is böngészhető, az látszik, hogy a feltétlenül szükséges játékok, közösségi applikációk megvannak, de összességében nyilván messze elmarad a több éves előnnyel bíró riválisoktól. A Firefox célja persze nem (lehet) a versengés, hanem olcsó, gyors, és a célra pont megfelelő szoftveres környezet és mobilok biztosítása. Mi tárt karokkal várjuk, amint lehetőségünk nyílik tesztelni valamelyik mobilt, be fogunk számolni róla.

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.