Az idei CIO Hungary konferencia első napjának délelőtti szekcióját a vállalatok IT-szervezetei előtt álló legfontosabb kihívásokat és a megoldási lehetőségeket tárgyaló kerekasztal-beszélgetés zárta. A délutáni panelt Lenovo vezető elemzője, Kevin Beck fellépése nyitotta, aki az Egyesült Államokból tartott élő telepresence-előadást a felhasználói generációk a hardvertervezésre gyakorolt hatásáról és a jövő hardvereiről. Ebben a vállalat termékstratégiája mellett egyebek mellett szó esett arról az elkerülhetetlen konvergenciáról, amely a különféle hardvereszközök hagyományos értékeit és felhasználási módozatait a konzumer világban elfogadott egyszerűséghez és dizájntrendekhez közelíti.
Új megközelítéssel persze nem csak ezen a területen kell számolnunk. Arató Bence, a BI Consulting ügyvezetője az adatvizualizáció növekvő jelentőségéről és hasznáról beszélt – ezt ma már az itthon készülő üzletiintelligencia-felmérések szerint is prioritásnak tekintenek az ügyfelek, és a gyorsan növekvő adattömeg értelmezéséhez megkerülhetetlenné válik. Az első délutáni előadásokat követő kerekasztal ugyancsak a big data témakörét járta körül, különös tekintettel a hazai állapotokra és várakozásokra.
Kevin Beck élőben a tengerentúlról
Ahogy az a beszélgetés során többféleképpen is elhangzott, itthon a vadonatúj eszközrendszer létjogosultságát csak a koncepciók értelmezése, a specifikációs problémák, a nem tisztázott megtérülés vagy az idevágó szakértelem hiánya tesz zárójelbe – ez utóbbi erős IT-hátteret és elfogulatlan üzleti gondolkodást feltételez. A big data definíciójából adódó konfliktusforrás lehet a projektek következetes végigvitele, mint ahogy az üzletiintelligencia-projektek is elkerülhetetlenné teszik a vállalati informatikai és üzleti szervezetek sokat emlegetett együttműködését.
Oktatás és utánpótlás
A CIO-k éves szakmai fórumán más területen dolgozó felsővezetőket is vendégül látunk, akiknek munkájuk során együtt kell működniük az informatikával. Miután az idei CIO Hungary konferencia fókuszában a generációk összefogása áll, az informatikai döntéshozók mellett HR-vezetők is megtiszteltek minket részvételükkel mind hallgatói, mind előadói oldalról. Az IT szervezeten belüli HR-feladatokról szólt a MOL-csoport magyarországi HR-igazgatója, Fekete László előadása, aki a tehetséggondozásról, a kiválasztás, a motiváció és a megtartás kérdéseiről beszélt – ahol, mint kiderült, az informatika vonatkozásában még egy integrált nagyvállalat, Közép-Európa egyik legjelentősebb munkaadója is találkozik kihívásokkal.
Az évtizedes szoftverfejlesztői múlttal rendelkező Spiller László az Adecco vezető toborzási tanácsadójaként az IT-munkavállalóknövekvő mobilitásának okait és főbb trendjei ismertette, és annak az érdekes tendenciának a hátteréről is beszélt, amely szerint egyre több külföldi IT-szakember keresi magyar cégeknél a boldogulást. A CIO Hungary első napját záró, az Oktatástól az utánpótlásig címet viselő kerekasztal ugyancsak a kiválasztás, a tehetségmegtartás és a belső karrier problematikáját járta körül, kitérve a felsőoktatásból frissen kikerült szakemberek képességeire vagy azok hiányára, illetve az alacsonyabb fokú képzés és a szakmán túlmutató, személyes "soft skillek" megszerzésének kihívásaira.
Következik beszámolónk a CIO Hungary konferencia második napjáról.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak