Milyen lesz a közeli és távoli jövő informatizált vállalata, és hogyan lehet becsatornázni az új generáció képességeit az üzlet dinamizálására? Beszámoló a CIO Hungary konferencia első napjáról.

Az Y generáció megjelenése a meghatározó vállalati informatikai trendeket is új megvilágításba helyezi. Amire korábban szerves fejlődés eredményeként tekintettünk, bevezetését óvatos lépésekben próbálgattuk, az az új nemzedéknek már alapélmény, használata természetes. Ez a HR és az IT számára is új megoldandó feladatokat generál, és a két terület szorosabb együttműködését kívánja meg.

Az idei CIO Hungary konferencia arra keresi a választ, hogy mit tehet ebben az esetben egy alapvetően konzervatív, működését szigorú szabályokkal körülbástyázó szervezet IT-menedzsmentje. Hogyan tudja proaktívan becsatornázni az új generáció képességeit az üzlet dinamizálására, és hogyan segítheti ezt a munkát a HR? Milyen lesz a közeli és távoli jövő informatizált, avagy digitalizált vállalata, és mi lesz ebben az informatikai vezetők szerepe? A Bitport Balatonalmádiban rendezett konferenciája idén is telt házzal indul, az előadásokat kereken száz nagyvállalati informatikai és HR-vezető kíséri figyelemmel. A helyszínről két napon át jelentkezünk rövid összefoglalókkal, részletes beszámolónkat és videóösszeállításunkat az esemény oldalán tesszük közzé.

Folyamatok és hálózatok

A rendezvény csütörtöki napjának első, gondolatébresztő előadásában Braun Péter, a Vezető Informatikusok Szövetségének (VISZ) elnöke értékelte az informatika jelenlegi helyzetét. Eszerint az IT a gazdasági folyamatokat jól adminisztrálja, bár különös terhet jelent a szabályozás. A rendeletek mennyisége és rövid határideje miatt ugyanis a fejlesztési kapacitások 70 százalékát kötik le a jogkövetést célzó feladatok, és a rendszerek paraméterezhetősége sokkal fontosabb, mint valaha.

Braun Péter szerint egyre növekszik a szakadék a képzés színvonala és az informatikai terület igényei között. Ma a frissen végzett kollégák érdemben csak másfél-két év múlva foghatók hadra: bár a fiatal szakemberek rendkívül magas színvonalú dolgozatokat írnak, nem rendelkeznek folyamatszervezési ismeretekkel. Ennek kapcsán ismertette a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a VISZ közös előadássorozatának tanulságait, amelynek célja, hogy a fiatalok személyesen találkozzanak az informatika felsővezetőivel.

Az MTA-ELTE Statisztikus és Biológiai Fizika csoportjának tudományos főmunkatársa, Farkas Illés a fizikus szemével mutatta be a hálózatok működését, bemutatva a sok és sokféle adatból származtatott döntés-előkészítés folyamatát. Az informatika és a humán erőforrás kapcsolatát is érintő előadásból kiderült: nem csak az a fontos, hogy valaki egy lineárisan mérhető szempontból kiemelkedő legyen, hanem azt is érdemes megvizsgálni, hogy miként kapcsolódik a munkatársaihoz vagy tágabb szakmai környezetébe.

Infrastruktúra és biztonság

Az Intel Hungary üzletfejlesztési igazgatója, Gacsal József a felhasználók új nemzedékéről szólva megállapította, hogy az Y generáció nem rendelkezik a megfelelő biztonsági tudatossággal, így az aktuális trendek – mint például a BYOD – és az új generáció igényei ebből a szempontból is megváltoztatták a chipgyártó és technológiai partnerei termékfejlesztési gyakorlatát. Höltzl Péter, a BalaBit IT biztonsági tanácsadója a felhasználók és a felhasználói attitűdök biztonsági problémáiról, a napló- és forgalomelemzésről, illetve az adminisztratív protokollokról és a tevékenység-felügyeleti eszközökről beszélt. A BalaBit saját felmérése szerint a céges IT-rendszerek felhasználóinak háromnegyede követett már el olyasmit, ami az állásába kerülhetett volna.

Szentiványi Gábor, az ULX ügyvezető igazgatója a hibrid cloud rendszerek és a platformfelhők jelentőségét mutatta be. Ez a nyílt szabványok és open source eszközök szerepét is felértékeli, különös tekintettel azokra a kezdeményezésekre, amelyek mögött széles körű iparági összefogás áll. A SciamuS alapító-vezetője, Bedő Erik és a Bonafarm CIO-ja, Ábrahám Péter egy esettanulmányon keresztül mutatta be a vállalat kommunikációs rendszer optimalizálásának lehetőségeit, a szolgáltatók költségstruktúrája és a megtakarítási célok mellett figyelembe véve az olyan célokat is, mint az infrastruktúra ki- és felhasználását befolyásoló "go mobile" stratégia. Az APC Hungary képviseletében Andrássy János az adatközponti infrastruktúraépítés aktuális kihívásait (üzembiztonság, üzleti hatékonyság) és előre mutató trendjeit ismertette.

Vágyak és a realitás

A délelőtti szekciót záró kerekasztal-beszélgetés Mester Sándor moderálása mellett a vállalatok IT-szervezetei előtt álló legfontosabb kihívásokat és a megoldási lehetőségeket vették sorra a CIO szakma és a szállítói oldal képviselői. A résztvevők véleménye szerint a nyílt forrású megoldások megfelelő értékelése, a konzumerpiaci szolgáltatások inváziója vagy a hardvereszközök felelős kiválasztása mellett a biztonsági problémák kezelésében is eltolódtak a hangsúlyok, miután a figyelem a külső támadásokról egyre inkább a a belső fenyegetésekre irányul, amelyek legalább akkora rizikót hordoznak a károkozás vagy az imidzsrombolás tekintetében.

Következik beszámolónk a CIO Hungary konferencia első napjának délutáni szekciójáról.

Piaci hírek

Gartner: az MI miatt újra kell tervezni az adatstratégiákat

A vállalatok kétharmada úgy véli, újra kell gondolnia és fejlesztenie is kell az adatokkal kapcsolatos működési modelljét.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.