A HackerOne statisztikája szerint már 30 ezer dollárt is lehet keresni egy fontosabb sérülékenység felfedezésével, bár egyelőre csak a vállalatok kis része indít célzott bugvadász programokat.

A hackereket bizonyos cégek már a 30 ezer dolláros nagyságrendben fizetik, ha érdemleges sérülékenységet fedeznek fel rendszereikben, ráadásul egyre növekszik azoknak a vállalatoknak a köre, amelyek hajlandóak ennyire mélyen a zsebükbe nyúlni. A HackerOne, egy sérülékenységek feltárását koordináló platformot fejlesztő kaliforniai szolgáltató adatai szerint már olyan társaság is van, amelyik évente összességében 900 ezer dollárt költ a bugvadászok jutalmazására.

A HackerOne adatbázisában eddig 50 ezernél is több feltárt sérülékenység és több mint 17 millió dollárnyi, 90 országba fizetett sikerdíj szerepel, a cég nemrég kiadott jelentésében olyan partnerek hibafeltáró programjait vizsgálta, mint az Airbnb, a GitHub, a General Motors, az Intel, a Lufthansa, a Nintendo, az Uber vagy az amerikai védelmi minisztérium.

Egy-egy bug felfedezésével az elmúlt 12 hónapban átlagosan 1923 dollárt lehetett keresni, de 88 esetben a jutalom öt számjegyű volt, vagyis meghaladta a 10 ezer dollárt. Az olyan vállalatok, mint az Apple vagy a Microsoft, már 100 ezer dolláros programokat is indítottak, de a hasonló kezdeményezéseket hirdető cégek kétharmada nagyjából egy ezrest szán a bugok felfedezésére.

Egyre többen érdeklődnek, de még mindig kevesen

A sikerdíjas bugvadász programok a HackerOne The 2017 Hacker-Powered Security Report című jelentése szerint általában alacsonyabb összegekkel indulnak, egyszerűen azért, mert egy átlagos nagyvállalat rendszerei tele vannak biztonsági résekkel. Az idő előrehaladtával és a hibák felfedezésével azonban felértékelődik a dolog, és egyre többet hajlandóak fizetni, hogy fenntartsák a hackerek érdeklődését.

A Google esetében ez például azt jelentette, hogy az elmúlt öt év során a legmagasabb sikerdíj összege 3 ezerről már 100 ezer dollárra emelkedett. A HackerOne tavalyi, 600 résztvevővel készített felmérése szerint az érintett szakemberek 17 százaléka már kizárólag a bugvadász programokból él, további 26 százalékuknál pedig az éves bevételük legalább háromnegyede származik ebből a tevékenységből. Érdekesség, hogy a megkérdezettek 90 százaléka 34 év alatti programozó volt.

A hibakereső kezdeményezések még mindig inkább a techcégekre jellemzők, amelyek az összes ilyen program közel kétharmadát jegyzik, azonban a HackerOne szerint már a kormányügynökségek, a média- vagy szórakoztatóipari vállalatok, a bankok és pénzügyi szolgáltatók, illetve a kiskereskedelmi vállalkozások is növekvő érdeklődést mutatnak. Ezzel együtt még közel sem mondható általánosnak: a tőzsdei cégek mindössze 6 százalékának van egyáltalán bármilyen szabályzata azokra az esetekre, amikor valaki közzéteszi az őket (is) érintő IT-biztonsági sebezhetőségek leírását.

A profi bugvadászok már felkéréseket is kapnak

A leggyorsabban az utazási és a vendéglátásban utazó szolgáltatók fizetnek, akik átlagosan a sérülékenység dokumentálásától számítótt 18 nap múlva utalják a sikerdíjat, de az élelmiszeriparban is 19 napra lehet számítani. Nem meglepő, hogy a leglomhábbak a kormányszervek, amelyek esetében átlagosan két hónap is eltelik, mire sikerül anyagiasítani el nem múló hálájukat.

A leggyakoribb a webes alkalmazásokat érintő XSS (cross site scripting), amikor a támadók olyan kódot illesztenek-illeszthetnek a weblapokra, amit más felhasználók is látnak. Ez alól a bankok képeznek kivételt, amelyek esetében az autentikációs megoldások vizsgálatával fedezik fel a legtöbb hibát. A számottevő adatszivárgások tavaly már átlagosan 4 millió dollárjába kerültek az incidenseket elszenvedő társaságoknak, ami a WannaCry zsarolóvírus esetében ennek duplája volt, vagyis a tétek ebben a tekintetben is emelkednek.

A díjazásnak egyébként jellemzően két módja van: a szervezetek ötöde már akkor is hajlandó fizetni, amikor hitelesíti a sérülékenységekről szóló jelentéseket, négyötöd részük azonban csak akkor nyúl a zsebébe, amikor a hibákat már sikeresen ki is javította. A bugvadász programok sokszor egy publikus email-címben merülnek ki, ahová a találatokat várják; emellett azonban léteznek zártkörű, a legelismertebb szakemberek részvételével zajló kezdeményezések is, illetve olyan időhöz kötött, versenyszerű programok, amelyek csak egy rövid periódusban állnak nyitva a meghívott hackerek előtt.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.