Felfüggesztette Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság annak a közbeszerzési eljárásnak a végrehajtását, melynek értelmében a következő három évben a Magyar Telekom, illetve leányvállalata a T-Systems Magyarország lett a kormányzati szervezetek és a rendszerhez önként csatlakozó intézmények (önkormányzatok, intézményfenntartók, bíróságok stb.) mobilszolgáltatója. A szerződés keretösszege 5 milliárd forint, és közel 200 ezer SIM kártyát érint.
Az 5 milliárd forint keretösszegű közbeszerzési eljárásból a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) kizárta a Vodafone árajánlatát, mert azt túlságosan alacsonynak ítélte. A verseny végeredményét döntően befolyásoló, a belföldi tarifák összehasonlíthatóságát szolgáló ún. "súlyozott szolgáltatási díjak összesen" tételre a Vodafone 2317, amíg Telekom 3603 forint értékű ajánlatot tett.
A Vodafone azonban megtámadta a KEF döntését – melyet a Közbeszerzési Döntőbizottság is helyben hagyott – az ügyben illetékes Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon, és kérte a végrehajtás felfüggesztését. Az ügyről itt írtunk részletesen.
Per per hátán
A Telekom azonban érvényesnek tekintette a pályázatot, és meg is kötötte a szerződést a KEF-fel február 6-án. A Vodafone álláspontja szerint azonban ez a szerződés érvénytelen, mivel a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság döntésének hiányában a KEF eljárása nem zárult le jogerősen. Ennek alapján a Telekom nem köthet további szerződéseket az állami vállalatokkal. Ha mégis kötne ilyet, akkor az érvénytelen lenne, hiszen jelenleg a Vodafone az állami intézmények szolgáltatója a hatályos szerződések szerint – nyilatkozta Király István, a Vodafone vezérigazgató-helyettese.
Emiatt a Vodafone a Telekom és a KEF ellen is peres eljárást indít a Budai Központi Kerületi Bíróságon.
A Telekom szerint a Vodafone valótlant állít
A végrehajtás felfüggesztő bírósági döntésről kiadott sajtóközleménye "rosszhiszemű és valótlan állításokat tartalmaz. A Magyar Telekom pert indít a Vodafone ellen" – írta válaszközleményében a Magyar Telekom.
A vállalat szerint KEF-fel február 6-án létrejött szerződést a felek valamennyi irányadó jogszabály betűjét és szellemét maradéktalanul betartva kötötték meg. Szerintük a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság február 9-i – a jogszerű szerződéskötést követő döntése nem teszi érvénytelenné utólag az érvényesen létrejött szerződést.
Ennek értelmében a Telekom továbbra is köthet szerződéseket az állami vállalatokkal.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak