Az elkövetkező években láncaitól megszabadított sasmadárként fog szárnyalni Európa egén a sharing economy - derül ki a PwC elemzéséből.

Kontinensünkön óriási felfutást jósol a londoni PwC tanácsadó cég az úgynevezett sharing economy szektorokban. Frissen kiadott elemzésük szerint szűk 10 év alatt a hússzorosára nőhet az ebben a modellben működő vállalkozások forgalma.

A végtelenbe és tovább!

A PwC az öt legjelentősebb ágazatot vizsgálta, úgymint közösségi finanszírozás, közösségi alapú szállásmegosztás, személyszállítás, on-demand háztartási- és szakmai szolgáltatások. Ezek összességében jelenleg 28 milliárd eurós bevételt termelnek, ám 2025-re mindez 570 milliárdra ugorhat. Ebből a tranzakciók platformját biztosító vállalkozások nagyjából 15 százalék jutalékkal kalkulálhatnak.


Sharing economy szektorok szerinti forgalma, illetve a platformok közvetlen bevétele ebből

 

Az európai sharing economy növekedése az öt fő ágazatból leginkább négyre terjed ki: ez a négy szektor 2025-re várhatóan szektoronként évi több mint 100 milliárd euró értékű tranzakciót realizál, ezt az értéket csak az on-demand szakmai szolgáltatások területe nem éri el. Mindazonáltal a szakmai szolgáltatások jelentős növekedési potenciállal rendelkeznek. A PwC előrejelzése szerint éves szinten 40 százalékkal bővül az ágazat, amelynek értéke a 2015-ös kevesebb mint 1 milliárd euróról 2025-re 20 milliárd euróra nő.

Az üzleteket lebonyolító platformokból származó bevételek az öt fő ágazatban Európa-szerte a jelenlegi 4 milliárd euróról 83 milliárd euróra emelkedhetnek 2025-re. A szektorok közül a háztartási szolgáltatások platformja terén várható a leggyorsabb növekedés, amely 2025-re éves szinten közel 50 százalékos jövedelemnövekedést jelent.

A szektor fejlődését a PwC szakértői szerint a fogyasztók új generációjának köszönheti, akik az on-demand szolgáltatásokat választják háztartási szükségleteik kielégítésére. Ilyen például az étel-házhozszállítást végző Deliveroo vagy a ház körüli munkákban segítséget nyújtó TaskRabbit.

De mégis mi az ördög az a sharing economy?

A sharing economy körüli bizonytalanságot jól jellemzi, hogy egyrészt még elfogadott magyar szakterminológia sincs rá (egyaránt találkozhatunk a megosztáson alapuló, a közösségi gazdaság vagy a hozzáférés alapú üzleti modell kifejezésekkel), másrészt egy a témáról szóló tavalyi kutatásában maga a PwC sem mert egységes definíciót alkotni. Helyette inkább egy terjedelmes listát kaptunk, aminek ha megfelel egy üzleti modell, akkor azt a sharing economy részének tekinthetjük.

Ezek szerint a sharing economy lényege, hogy "a felhasználók megosztják egymással kihasználatlan kapacitásaikat, erőforrásaikat (pl. tárgyi eszköz, szolgáltatás, pénz), on-demand jelleggel (a fogyasztási igény felmerülésekor azonnal), rendszerint egy IT platformon keresztül, bizalmi alapon, kiemelt jelentőséget tulajdonítva a személyes interakciónak, közösségi élménynek, törekedve a fenntarthatóságra".

A fentiekkel azonban számos probléma akad. Egyrészt nem igazán érthető, hogy a tanulmányban példaként hozott, a hazai piacon ismert Netpincérhez hasonló ételrendelős, -kiszállítós szolgáltatást végző Deliveroo miért tekinthető ezek alapján a sharing economy szektor tagjának.

Másrészt amennyiben ezeknek a feltételeknek az Uber megfelel (ami önmagában megkérdőjelezhető), akkor ugyanilyen alapon egy olyan taxis vállalkozás miért nem, amelyik szerződéses viszonyban áll a saját gépkocsit használó fuvarozóival, akik számára leszervezi az utasokat, majd osztoznak a bevételen? Még az IT platform kitételbe sem lehet belekötni, hiszen ma már a budapesti taxis cégek is elkezdtek értékelhető mobil alkamazásokat használni.

Régi dolog új disztribúciós platformokon

A kalákában végzett házépítés, a szomszédtól kölcsön vett fűnyíró, vagy éppen a közösen állt benzinköltség nem mai és nem is tegnap óta létező dolog. A sharing economy IT-mentes változata gyakorlatilag a közösségek kialakulásával egy időben létrejött és azóta is működő modell. Ami a mostani felfutást és a felfokozott érdeklődést adja, az az, hogy a teljes gazdaságon belül növekszik ennek a szektornak az aránya.

A növekedést a globalizáció erősödése mellett többek között az internet megjelenése, majd az okostelefonok széles körű elterjedése tette lehetővé. Míg korábban maximum a rokonoktól, barátoktól kalapozhattunk össze tőkét világmegváltó ötletünkre, most már az egész világ a finanszírozónk lehet egy kickstarteres projekt indulásakor. 

Közösség & HR

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.