Az Apple immár robotokkal kapja szét az újrahasznosítási programjában összegyűjtött telefonokat, amelyekből többek között tonnányi aranyhoz jut. Környezetvédők szerint azonban még mindig van mit javítani a hozzáálláson.

A környezetvédelem zászlaját ma már szinte kötelező magasan lengetnie minden magára valamit is adó nagyvállalatnak. Az Apple sem akar lemaradni a sajnos jobbára PR-versenynek tekinthető műfajban, amit frissen kiadott éves környezetvédelmi jelentésével igyekszik alátámasztani.

Egy robot nem csinál (zöld) nyarat

A témában erős fegyverként funkcionál az a néhány héttel ezelőtt bemutatott robot, amelyiket kifejezetten a régi telefonok szétszedésére fejlesztettek ki. A Liam névre keresztelt automata rendszer 11 másodpercenként szedi apró darabokra a készüléket. A folyamat során többek között aluminium, réz, ón, ezüst és arany válik újra felhasználhatóvá. Liam egyelőre csak az iPhone6-okkal tud megbirkózni, de tervben van eszköztárának kiépítése.
 


Bármennyire is ügyes és gyors azonban a rendszer, ez csak egy nagyon kicsi cseppet jelent az elavult informatikai eszközök szeméttengerében. Ha megállás nélkül működik a szétszerelés, akkor sem éri el a 3 milliót az éves mennyiség. Ez ugyan soknak tűnhet, de az Apple tavaly már több mint 230 millió mobilt adott el, amelyek előbb-utóbb a kukákban végzik.

Egyelőre egyetlen ilyen egység üzemel az USA-ban, valamint a jövőben létrejöhet egy másik Európában. Ezzel a környezetvédőknek az a baja, hogy a legtöbb készülék végül Afrikában és Ázsiában köt ki, így pontosan azokon a területeken nincs meg az eszköztár a gyors és jó hatásfokú szétszerelésre, ahol a legnagyobb szükség lenne rá.

További probléma, hogy az Apple ugyan működtett készülékleadást ösztönző programokat, ám az esetek többségében a veterán telefonokat független feldolgozó üzemekben, erre specializálódott vállalkozásoknál szerelik szét. A kritikusok éppen ezért nem tudnak felhőtlenül örülni a Liam bejelentésének. Szerintük azzal sokkal többet tehetne a Föld megóvásáért a cég, ha készülékeit az újrahasznosítás szempontjából könnyebben feldolgozhatónak tervezné.

Kész aranybánya

A hivatkozott éves jelentésből rengeteg érdekes adat derül ki. 2015-ben például 40 ezer tonna e-hulladékot dolgoztak fel az Apple-nél vagy dedikált partnereinél. Hogy ez az összes legyártott termékhez (számítógépek, telefonok, táblagépek stb.) hogy aránylik, arról sajnos nincs pontos képünk. A cég ugyanis egy ügyes húzással a hét évvel ezelőtti gyártási mennyiséghez viszonyított (amihez képest egyébként bő 70%-os a feldolgozottsági arány). Annyiben persze érthető a multba révedés, hogy a méregdrága termékek általában valóban nem 1-2 év alatt kerülnek a szemétdombra.

Tavaly a fenti mennyiségből összesen közel 28 ezer tonnányi újrahasznosításra alkalmas anyagot nyertek ki. A lista élén az acél (10 500 tonna), az alumínium (6000 tonna) és az üveg áll (5500 tonna), de a feldolgozást követően az Apple-nél szép magas tornyokba rendezhetnénk az ezüst- és aranytömböket is. Előbbiből 3 tonnát, utóbbiból szinte grammra pontosan 1 tonnát termelt az újrahasznosítás. Érdekességképpen: az egy tonnányi arany önmagában 40 millió dollárt ér az aktuális árfolyamon számolva. Azaz a környezetvédelmi programok költségével szemben ellentételezésként nem csak a cég hírnevének öregbítése állhat, hanem egészen kézzel fogható, pénzre váltható előnyök is.

Piaci hírek

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.