Magyarország speciel támogatná, hogy a hálózatfejlesztésekből profitáló online üzleteket rákényszerítsék a hálózati költségek megosztására, de a többség előbb felmérné a dolog negatív következményeit is.

Az EU-tagállamok többsége elutasítja az európai távközlési szolgáltatók törekvését, amely szerint a big tech vállalatokat anyagi hozzájárulásra kellene kényszeríteni az 5G hálózatok és a szélessávúkapcsolatok európai kiépítésében és fenntartásában. A Reuters tudósítása szerint az Európai Bizottság illetékes vezetője, Thierry Breton csütörtökön találkozott Luxembourgban a tagországok távközlési minisztereivel, akik közül 18-an utasították el a nagy technológiai cégekre javasolt hálózati díjak kivetését, vagy minimum vizsgálatokat szorgalmaztak egy ilyen intézkedés szükségességéről és hatásairól.

Ez a hírügynökség szerint egybevág az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületének (BEREC) múlt hónapban közzétett álláspontjával is, miközben a Deutsche Telekom, az Orange, a Telefonica vagy a Telecom Italia a nagy online üzletekre hárítaná a hálózati költségek egy részét, miután az ő adataik és tartalmaik teszik ki a hálózati forgalom nagy részét. Az Alphabet, a Google, az Apple, a Meta, a Netflix, az Amazon vagy a Microsoft értelemszerűen elutasítja az ötletét, arra hivatkozva, hogy maguk is rengeteget fektetnek a tartalom hatékonyabb közvetítését segtő megoldásokba.

Nem biztos, hogy tiszta haszon lenne

A távközlési szolgáltatók elképzeléseire egyébként az EB is fogékonynak látszott, talán nem teljesen függetlenül attól sem, hogy Breton korábban a France Telecom és az Atos vezérigazgatójaként is dolgozott. Az európai távközlési miniszterek azonban arra hivatkoztak, hogy nem készült elemzés az esetleges hálózati illeték hatásairól, tekintettel például az elmaradó beruházásokra vagy arra a lehetőségre, hogy a big tech szolgáltatók egyszerűen a fogyasztókra háríthatják majd a többletköltségeket. Felmerülhet az uniós hálózatsemlegességi szabályok megsértése is, amiről itt írtunk részletesebben.

A Reuters forrásai szerint a hálózati sarcot Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Finnország, Hollandia, Írország, Litvánia, Málta és Németország képviselői is kritizálták, de Ciprus, Franciaország, Görögország, Olaszország, Spanyolország és nem utolsósorban Magyarország az ötlet támogatói között volt. Lengyelország, Portugália és Románia vagy semleges álláspontot képviselt, vagy hivatalosan nem is foglalt állást. Az Európai Bizottság várhatóan június végéig tesz közzé egy jelentést az érintettek visszajelzéseinek összefoglalójával, ami meghatározná a jogalkotási javaslat további útját.

Piaci hírek

CIO Hungary: generációk csatája a digitalizációért

Vagy inkább a digitalizáció harcáról van szó a generációkért? Beszámolónk harmadik része a tizenötödik CIO Hungary konferencia első napjáról, ahol ezúttal az emberi tényezőre koncentráltunk.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.