130 éve, 1887 novemberében jegyezték be a Siemens első magyarországi cégét. A német konszern jelenleg is jövőbe mutató fejlesztéseket folytat nálunk.
Hirdetés
 

A müncheni Siemens AG is jubileumot ül az idén: a 170 éve a névadó Werner Siemens feltaláló startupjaként indult ipari vállakozás napjainkban a digitalizáció, az automatizálás és a villamosítás területére fókuszál. A világszerte 372 ezer főt foglalkoztató vállalat a szeptemberben zárult pénzügyi évben már 83 milliárd euró árbevételt, valamint 6,2 milliárd euró adózás utáni eredményt ért el.

A 170 éves évforduló mellett a mi szempontunkból legalább ennyire érdekes, hogy kevés nagy nemzetközi ipari márka tudhat maga mögött több mint 100 éves magyarországi jelenlétet. A Siemens ilyen: a nagyvállalat szállította Magyarországnak az első villamost, amely a Nyugati pályaudvar és az Oktogon között közlekedett, az első földalattit, az első rádióállomást  és az első automata vezérlésű metrót az M4 vonalán.

A múlt század hetvenes éveiben a Siemens résztulajdonos lett az első magyarországi vegyesvállalatban, a Sicontactban, amiből később a társaság magyarországi központja is kinőtt. A rendszerváltás után egyik meghatározó szereplője lett a régi ipari üzemek privatizációjának, egyebek mellett megvette a Telefongyárat és a csepeli transzformátorgyárat.

A csoport több ezer főt foglalkoztat Magyarországon

A társaság jelenleg a közlekedés mellett a digitalizáció, az energiatermelés, az ipari automatizálás, az épülettechnológia, az egészségügy, a szoftverfejlesztés és az oktatás korszerűsítésének területén is tevékenykedik. A vállalatcsoport, amelynek a Siemens Zrt. mellett a Siemens Healthcare Kft., a Siemens Wind Power Kft., az evosoft Hungary Kft., a Mentor Graphics Kft., valamint a Valeo Siemens eAutomotive Kft. is tagja, nagyjából 3500 munkatársat foglalkoztat Magyarországon. Ez közel az egy százaléka a teljes Siemens csoport létszámának.
 


Az anyavállalat Power and Gas részlegéhez tartozó Késmárk utcai üzeme, ahol újfajta gázturbina részegységeket fejlesztenek és gyártanak, idén bővült egy további 10 ezer négyzetméteres csarnokkal. A német központ által nemrégiben bejelentett, közel 7 ezer fős leépítés egyébként a vezérigazgató szerint főként ezt a részleget érinti idehaza, de csak olyan mértékben, hogy az eredetileg tervezett 200 fős bővítés várhatóan ennél valamivel kisebb volumenű lesz.

A digitalizációs platformon hazai szakemberek is dolgoznak

A budapesti üzemben már alkalmazzák a Siemens legújabb, az ipar digitalizációjához kapcsolódó cloud platformját, a Mindsphere-t, amelynek a fejlesztésében az 1400 főt foglalkoztató evosoft is részt vesz. A társaság az automatizáláshoz kapcsolódó egyéb szoftvereket is készít budapesti és szegedi fejlesztőközpontjában. A német ipari konszern emellett Magyarországon alakította ki a leginnovatívabb szervezeti egysége, a Corporate Technologies egyik részlegét.
 


Ebben olyan hazai szakemberek is dolgoznak, akik részt vettek és vesznek a Siemens által indított magyarországi duális képzésben. Ők németországi kollégáikkal közösen dolgoznak elektromos hajtásrendszerek fejlesztésén, a Siemens és az Airbus közös projektje keretében. Nevükhöz fűződik a világ első, kétüléses elektromos oktató műrepülőgépe, a Magnus eFusion hajtásrendszerének kifejlesztése.

A Siemens a németországi közép- és felsőfokú szakemberképzés mintáját követve 2012-ben a vállalat három magyar felsőoktatási intézmény (BGE, BME, Andrássy Egyetem) bevonásával, nálunk is elindítva a hazai oktatási rendszerhez és piaci feltétekhez igazodó szakképzését. Ebbe idén a Budapesti Műszaki Egyetemen már nemcsak a BSc-szintű hallgatók kapcsolódhatnak be, hanem a mesterképzésre járók is részesei lehetnek a duális rendszernek.

Piaci hírek

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.