A müncheni Siemens AG is jubileumot ül az idén: a 170 éve a névadó Werner Siemens feltaláló startupjaként indult ipari vállakozás napjainkban a digitalizáció, az automatizálás és a villamosítás területére fókuszál. A világszerte 372 ezer főt foglalkoztató vállalat a szeptemberben zárult pénzügyi évben már 83 milliárd euró árbevételt, valamint 6,2 milliárd euró adózás utáni eredményt ért el.
A 170 éves évforduló mellett a mi szempontunkból legalább ennyire érdekes, hogy kevés nagy nemzetközi ipari márka tudhat maga mögött több mint 100 éves magyarországi jelenlétet. A Siemens ilyen: a nagyvállalat szállította Magyarországnak az első villamost, amely a Nyugati pályaudvar és az Oktogon között közlekedett, az első földalattit, az első rádióállomást és az első automata vezérlésű metrót az M4 vonalán.
A múlt század hetvenes éveiben a Siemens résztulajdonos lett az első magyarországi vegyesvállalatban, a Sicontactban, amiből később a társaság magyarországi központja is kinőtt. A rendszerváltás után egyik meghatározó szereplője lett a régi ipari üzemek privatizációjának, egyebek mellett megvette a Telefongyárat és a csepeli transzformátorgyárat.
A csoport több ezer főt foglalkoztat Magyarországon
A társaság jelenleg a közlekedés mellett a digitalizáció, az energiatermelés, az ipari automatizálás, az épülettechnológia, az egészségügy, a szoftverfejlesztés és az oktatás korszerűsítésének területén is tevékenykedik. A vállalatcsoport, amelynek a Siemens Zrt. mellett a Siemens Healthcare Kft., a Siemens Wind Power Kft., az evosoft Hungary Kft., a Mentor Graphics Kft., valamint a Valeo Siemens eAutomotive Kft. is tagja, nagyjából 3500 munkatársat foglalkoztat Magyarországon. Ez közel az egy százaléka a teljes Siemens csoport létszámának.
Az anyavállalat Power and Gas részlegéhez tartozó Késmárk utcai üzeme, ahol újfajta gázturbina részegységeket fejlesztenek és gyártanak, idén bővült egy további 10 ezer négyzetméteres csarnokkal. A német központ által nemrégiben bejelentett, közel 7 ezer fős leépítés egyébként a vezérigazgató szerint főként ezt a részleget érinti idehaza, de csak olyan mértékben, hogy az eredetileg tervezett 200 fős bővítés várhatóan ennél valamivel kisebb volumenű lesz.
A digitalizációs platformon hazai szakemberek is dolgoznak
A budapesti üzemben már alkalmazzák a Siemens legújabb, az ipar digitalizációjához kapcsolódó cloud platformját, a Mindsphere-t, amelynek a fejlesztésében az 1400 főt foglalkoztató evosoft is részt vesz. A társaság az automatizáláshoz kapcsolódó egyéb szoftvereket is készít budapesti és szegedi fejlesztőközpontjában. A német ipari konszern emellett Magyarországon alakította ki a leginnovatívabb szervezeti egysége, a Corporate Technologies egyik részlegét.
Ebben olyan hazai szakemberek is dolgoznak, akik részt vettek és vesznek a Siemens által indított magyarországi duális képzésben. Ők németországi kollégáikkal közösen dolgoznak elektromos hajtásrendszerek fejlesztésén, a Siemens és az Airbus közös projektje keretében. Nevükhöz fűződik a világ első, kétüléses elektromos oktató műrepülőgépe, a Magnus eFusion hajtásrendszerének kifejlesztése.
A Siemens a németországi közép- és felsőfokú szakemberképzés mintáját követve 2012-ben a vállalat három magyar felsőoktatási intézmény (BGE, BME, Andrássy Egyetem) bevonásával, nálunk is elindítva a hazai oktatási rendszerhez és piaci feltétekhez igazodó szakképzését. Ebbe idén a Budapesti Műszaki Egyetemen már nemcsak a BSc-szintű hallgatók kapcsolódhatnak be, hanem a mesterképzésre járók is részesei lehetnek a duális rendszernek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak