Miközben a bitcoin főkönyvi rendszere, a blockchain a pénzügyi szektor egyre több szereplőjének a fantáziáját mozgatja meg, a kriptopénz körül szinte hónapról hónapra változik a helyzet.
Pozitívan hatott megítélésére például az, amikor egy svéd vállalkozó ügyében hozott döntéssel az Európai Bíróság több szempontból is a hivatalos fizetőeszközökkel egyenrangúnak ismerte el a virtuális pénzeket. De néhány héttel később a párizsi terrortámadás hatására az EU döntéshozói már arról egyeztettek, hogy vissza kell szorítani az anonimitást biztosító fizetőeszközöket, köztük a bitcoint, mert nagyon komoly biztonsági kockázatot jelentenek.
Mindez jelzi, hogy bármennyire is reményteli a technológia, egyelőre több az ígéret, mint a valós alkalmazás.
Egy nagy ember kiszáll
Az sem könnyíti meg a bitcoin helyzetét, hogy nagyon érzékeny minden eseményre, amely akár a pénzforgalommal, váltással, akár a technológia körüli problémákkal kapcsolatos. A múlt héten például az elég volt az árfolyam megzuhanásához, hogy az egyik vezető fejlesztő, Mike Hearn terjedelmes posztban köszönt el a blockchain fejlesztői közösségétől.
Hearn legfőbb indoka egyébként az, hogy nem sikerült megállapodásra jutnia a nyílt forráskódú közösségnek a blockchainben alkalmazott blokkméretek ügyében. Pedig ez nagyon fontos eleme a rendszernek, befolyásolja a tranzakciók mennyiségét és sebességét is.
Hearn, aki a fejlesztés összefogó öt vezető fejlesztő egyike, a Satoshi Nakamoto állítólagos utódaként fellépő Gavin Andresennel együtt hosszú ideje kardoskodott a blokkméret növelése mellett (a vitáról egy kattintásnyira írtunk részletesebben).
A blockchain módosítását azonban – nyílt forráskódú lévén – csak abban az esetben lehetett volna átvinni, ha a fejlesztői közösség többsége melléáll. Andresen és Hearn ki is adtak egy új verziót a GitHubon, amely megnövelt blokkmérettel dolgozott, ám a közösség végül nem harapott rá a Bitcoin XT-re.
Nem eszik olyan forrón a kását
Arra Heart is utal posztjában, hogy a bitcoin árfolyama nagyon érzékeny a hírekre. Ezt egyébként mindjárt maga a poszt is bizonyította. A fejlesztő ugyanis nem csak elköszönt, hanem aprólékosan le is vezette, hogy a technológiai korlátok miatt miért van bukásra ítélve a kriptovaluta. Szerinte bármi is történik rövid távon az árfolyammal, a hosszú távú trend a lefelé menetel. Egyben bejelentette, hogy eladja az összes bitcoinját.
A poszt hatására végül 20 százalék körüli esést produkált az árfolyam, ami azért is figyelemre méltó, mert korábban hónapokig stabil volt. Akkor nagyon úgy látszott, hogy a korábbi nagy ingadozások után kiegyenlítettebben teljesít majd.
Habár Heart a bitcoin összeomlását jósolja, szakértők szerint ez meglehetősen szélsőséges vélemény. A fizetőeszközt ugyanis – nem kis részben épp az újdonsága és különleges működési módja miatt – gyakorlatilag a kezdetektől szélsőséges viták és félreértések kísérik. A pozitív végkifejletben bízók szerint a blockchain technológiának épp az az erőssége, hogy nem omolhat össze.
Nagyon valószínű ugyanakkor, hogy a főkönyvi technológia, legalábbis az alap szemlélet, és bitcoin sorsa nem feltétlenül járja be ugyanazt az utat. A legígéretesebb fejlesztések ugyanis magával a kriptovalutával nem is foglalkoznak, egyszerűen azt próbálják meg hasznosítani a rendszerből, amit a legjobbnak tartanak: ez pedig a nagy megbízhatóságú, elosztott főkönyvi rendszer, amely a pénzügyi világ nagyon sok területén tudná sokkal gyorsabbá és biztonságosabbá tenni a tranzakciókat.
(Nyitó kép: BTCManager.com)
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak