Az utóbbi időben egyre inkább Európa felé kacsingató AT&T a Bloomberg hírügynökség információi szerint szemet vetett a brit Vodafone-ra. A legnagyobb amerikai távközlési cég vezetői éppen azon vannak, hogy felgyorsítsák a felvásárlással kapcsolatos háttérmunkát. A Bllomberg szerint elsősorban azt elemzik, hogy Európa legnagyobb mobilszolgáltatójának mely érdekeltségeit lenne érdemes hosszabb távon is megtartani, és ki vehetné meg a többit.
Fontos az európai jelenlét
Hivatalos tárgyalások ugyanakkor még egyáltalán nem indultak meg. Alternatívaként egyébként az AT&T-nek ott van felvásárlási célpontként az ugyancsak brit EE szolgáltató is. A lényeg, hogy mielőbb ott lehessen az európai piacon, ahol a mobil szélessáv használata igencsak el van maradva az USA-étól, pedig a tengerentúlon maga a klasszikus mobil technológia valamivel később indult el, mint az Óvilágban.
Nem ez az első kísérlete az AT&T-nek, hogy a Vodafone bizonyos elemeinek megszerzésével a világ legnagyobb távközlési cégét hozza létre. A Bloomberg forrásai szerint az amerikai nagyvállalat az idén már megkörnyékezte az ugyancsak amerikai Verizon Communications Inc.-t, egy hármas tranzakció tervével. Ebben, az az elképzelés szerepelt, hogy az AT&T megvenné a Vodafone európai érdekeltségeit, míg a Verizoné lehetne az eddig a Vodafone-nal közösen birtokolt Verizon Wireless, a többi Vodafone-os érdekeltséget pedig megvehetné az America Movil SAB. A Verizon azzal utasította el az elképzelést, hogy az túl komplex, miközben úgy tűnik lassítani akarja saját Vodafone-os üzletét is, amelynek keretében mintegy 130 milliárd dollárért vásárolná ki a brit mobilcég 45 százalékos részesedését a Verizon Wirelessből. (Ugyancsak a Bloomberg derítette ki azt is a közelmúltban, hogy a Verizon amúgy egymagában is meg akarná szerezni a Verizon Wireless 100 százalékos tulajdonrészét a Vodafone tulajdonrészének kivásárlásával.)
A megaüzletre pozitívan reagáltak a részvények
Az első elemzői reakciók szerint jót tehet az AT&T papírjainak a Vodafone-üzlet, de figyelmeztetnek rá, hogy az európai terjeszkedés nem szabad, hogy elvonja az amerikai cég figyelmét a tengerentúli piacról, ahol egyre élesebb a piaci verseny.
Vittorio Colao: nyitott minden jó ajánlatra
A Vodafone és az AT&T együtt mintegy 250 milliárd dollár tőkeértékű céget képviselne nagy volumenű amerikai és európai jelenléttel. A világszerte több mint 500 millió mobil-előfizetővel a háta mögött a közös cég méltó tárgyalópartnere lehetne a Google-nek és az Apple-nek a készülékek értékesítésénél az árengedményekről folyó tárgyalásokon, és magasabb profitot tudna kihozni egyebek mellett a mobil reklámok piacából is.
Bármhogyan is alakul ez a történet, az AT&T-nek meg kell várnia a Vodafone-Verizon Wireless üzlet lezárását, amit a két cég a jövő év elejére tervez. A megaüzlet tervét egyelőre sem a Vodafone, sem az AT&T szóvivője nem kívánta kommentálni. Reagáltak viszont a részvények, a hír megszellőztetésének a napján a Vodafoné 3,6 százalékot emelkedett, míg az AT&T-é kevesebb, mint 1 százalékot javult.
A Bloomberget tájékoztató források szerint a Vodafone vezére, Vittorio Colao elvben nyitott egy ilyen üzletre, minden a feltételektől függ. Colao mindazonáltal formálja önálló stratégiáját is, amely egyebek mellett nagyobb felvásárlásokat céloz meg a vezetékes szegmensben, ahol a Vodafone-nak még nem olyan erősek a pozíciói.
Nagy lehet a politikai ellenállás
Az AT&T által vizsgált szcenáriók egyike szerint a majdani megaüzlet részeként a Vodafone feltörekvő piaci érdekeltségeit egy különönálló cégbe vinnék át, amelyet megvehetne a már említett America Movil, vagy a China Mobile. Az előbbi cégben az AT&T-nek 9 százalékos részesedése van, és két helye az igazgatóságában.
A Vodafone alternatívájaként szóba jöhető felvásárlási célpont, EE, amely az Orange és a Deutsche Telekom AG közös angliai cége. Az EE szintén ugródeszka lehetne az AT&T további európai terjeszkedéséhez. Ennek a tervnek azonban az a gyenge pontja, hogy nincs egyértelmű célpontja Németországban, a régió legnagyobb gazdaságában, ahol jelenleg a Vodafone, a Deutsche Telekom, a Telefonica SA és a KPN a négy meghatározó távközlési szolgáltató.
A Vodafone-fúzió vagy -felvásárlás várhatóan komoly politikai ellenállásba ütközik a szigetországban. A mobilcég ugyanis az egyik legismertebb brit márka, és az egyik legsikeresebb nem pénzügyi vállalkozás. Nagyobb a tőkeértéke, mint a BP-é vagy a GlaxoSmithKline-é. A felvásárlásokkal kapcsolatos brit jogszabályok ugyanakkor nem garantálják egyértelműen a politika blokád sikerét. 2010-ben például nem sikerült megakadályozni, hogy a kanadai Cadbury felvásárolja a brit Kraft Foods-ot.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak