Az európai távközlési piac idei első félévben már a tavalyinál kétszer nagyobb értékű fúziókat és felvásárlásokat jelentettek be. A befektetők várakozása szerint a trend a második félévben is folytatódik, különösen a mobilszolgáltatók miatt, amelyek a nehéz gazdasági környezetből manapság ebben látják az egyik kiutat.
Az idei első félévben 60 milliárd euró értékű fúziót és felvásárlás indult az európai távközlési piacon, közel a duplája az egy évvel korábbinak – idézi a Dialogic adatait a The Wall Street Journal. A lap által megkérdezett befektetési bankárok hasonló tendenciát várnak a második félévre is, különösen az egyre élesebb versennyel szembesülő mobilszolgáltatók konszolidációs lépései miatt.

Új kihívások az ágazatban Az ágazatban az új kihívások és lehetőségek nyomán folytatódik az átrendeződés, és még rengeteg a tennivaló – véli az egyik angol bankár. Hozzáteszi: a verseny egyre keményebb, miközben a piaci növekedés várat még magára. A telkóknak viszont a folyamatos technológiai változások tükrében a jövőben is meg kell különböztetniük magukat versenytársaiktól, újra kell pozícionálniuk a portfoliójukat.

A Vodafone közelmúltbeli 7,7 milliárd eurós ajánlata a Kabel Deutschlandra az elsődleges példa arra, hogyan próbálják a mobilszolgáltatók magukat újra feltalálni, hogyan tudják felfrissíteni mobilos ajánlataikat vezetékes szélessávval, vezetékes telefonnal vagy éppen tévészolgáltatással.

Habzsol a Hutchison Máshol a nemzetközi mobil márkák a helyi erőket vásárolják fel. Így tesz a Hutchison Whampoa, amely rivális operátorokat vett meg Ausztriában és Írországban, hogy megerősítse ottani leánycégének a piaci pozícióit.  A másik oldalról nézve az eladósodott szolgáltatók ezen a módon szeretnének némi mobilizálható tőkéhez jutni. A Telefónica adósságcsökkentési céllal adta el az O2 Irelandet a Hutchisonnak 850 millió euróért, az Orange pedig 1,3 milliárd euróért vált meg az Orange Spain-től.

A képlet egyszerű: ha egy piacon nem te vagy az első, a második, vagy rosszabb esetben a harmadik legnagyobb szereplő, akkor egyértelmű a nyomás a konszolidáció irányába – idézi a lap egy londoni befektetési tanácsadó partnerét.  Ráadásul manapság az európai távközlési szolgáltatók kettős nyomás alatt vannak. Egyfelől javítaniuk kell(ene) a jövedelmezőségüket, másfelől további beruházásokat kell végrehajtaniuk részben a 4G, részben az optikai hálózatok területén.

A meghatározó telkó cégek vezetői általában támogatják az európai konszolidációt, de figyelmeztetnek rá, hogy mindezt a szabályozásnak is lehetővé is kell tennie. Neelie Kroes, a brüsszeli bizottság távközlésért felelős tagja úgy véli: a konszolidáció része kell, hogy legyen azoknak az erőfeszítéseknek, amelyeknek a végső célja az egységes európai távközlési piac kialakítása.

Újabb célpontok Az idén további ügyletek is kilátásban vannak. A hírek szerint az Európa felé kacsingató AT&T tető alá hoz egy ilyen üzletet, de európai befektetésekre éhes az ismert mexikói milliárdos is. Carlos Slim az európai terjeszkedést korábbi itteni szerzeményei, a holland KPN és a Telekom Austria révén akarja lebonyolítani. A Deutsche Telekomról azt beszélik, hogy újabb befektetési célpontokat keres Kelet-Európában. Azok a spekulációk is makacsul tartják magukat, amelyek szerint a Vodafone még több hasonló vezetékes szolgáltatót venne meg, mint legutóbb Spanyolországban.

Hatalmasat gurított a kínai mobilgyártó
Tovább csökkentek az európai roamingdíjak

Az sem zárható ki, hogy a Hutchison sem lakott még igazán jól. A hongkongi székhelyű társaság legutóbbi fúziós kísérlete Olaszországban meghiúsult, miután a Telecom Italia kiszállt azokból a tárgyalásokból, amelyek a két cég mobil részlegeinek egybeolvasztását célozták volna. Vonzónak tűnik az olasz piac Naguib Sawirisnek is. Az egyiptomi milliárdos visszatérését fontolgatja a talján távközlési piacra, kiszemelt célpontja a hírek szerint a Wind.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.