A brit csoport állhat a 4G-offenzíva élére Európában. A hazai leánycég viszont még kivár az indulással, itthon kevés a 4G-s eszköz.

A héten érdekes elemzés látott napvilágot a mobilszolgáltatókat tömörítő szövetség (GSMA) hírportáljánál, amely nem kevesebbet állít, minthogy a következő években a Vodafone diktálhatja a tempót az európai negyedik generációs (4G/LTE) mobilfejlesztéseknél. Köszönheti mindezt annak a cég, hogy jól sáfárkodott a kisebbségi részesedéseivel, az ezek eladásából származó készpénzből bőséggel költhet ilyen célokra.

Jól időzített gigaüzlet

Mint ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a brit távközlési csoport nemrég vált meg amerikai érdekeltségétől. A cég a Verizon Wirelessben birtokolt 45 százalékáért 84 milliárd fontot, azaz mintegy 130 milliárd dollárt kapott, ami az eddigi harmadik legnagyobb cégértékesítési ügylet a világon. Még a részvényeseknek járó kifizetések után is marad elég készpénze a cégnek, amit fejlesztésekre fordíthat.

Vittorio Colao vezérigazgatót dícséri az elemzés, mondván eddig a lehető legjobban időzítette az eladási ügyleteket. 2011 áprilisában például még épp időben szabadult meg a Vodafone a francia SFR mobilszolgáltatóban birtokolt 44 százalékos részesedésétől, amiért 8 milliárd eurót kapott. Az üzletet ugyanis még az előtt sikerült tető alá hoznia, hogy elindult volna az ádáz árháború a Free Mobile ottani piacra lépésével.

Colao hasonló felhőket látott most gyülekezni az amerikai piacon is, ahol egyre másra telepítik a szolgáltatók a 4G/LTE hálózatokat és soha nem látott mértékű verseny valószínűsíthető a Sprint/Softbank illetve a T-Mobile/MetroPCS fúzió után.

Mit kezdenek a pénzzel?

A vodafone-os pénzügyi forrásokra támaszkodó elemzés részletesen kitér arra, mit is kezd majd a cég a 84 milliárd fonttal. Az összegből 7 milliárdnyi megy részben arra, hogy a Vodafone kivásárolja olasz leánycégéből a Verizon 23 százalékát, részben pedig adó és egyéb kötelezettségek kifizetésére. A részvényeseknek közel 55 milliárd fontot fizetnek. Valamennyit a nettó adósságállomány csökkentésére is fordítanak, ami után még mindig marad 6 milliárd fontnyi összeg hálózatmodernizációra. Ebből valósítják meg a következő három év beruházási programját, amiből 1,5 milliárd jut a vezetékes szélessávú projektekre, hasonló összeget költenek részben a nagyvállalati szegmensre, részben a disztribúciós hálózatokra.

4G-s lefedettség, Európa vs USA, 2013-17 (forrás: GSMA Intelligence)

A fennmaradó 3 milliárdos készpénzállományt viszont szinte csak a 4G hálózatok felgyorsítására akarják fordítani. A cél, hogy ezzel a technológiával 2017-re a csoport öt fő európai piacán – az Egyesült Királyságban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban és Hollandiában a lefedettség mértéke a lakosságra vetítve elérje a 90 százalékot.

A Vodafone lesz Európa Verizonja?

Colao a legutóbbi kommentjeiben egyre többször emlegeti, hogy a Vodafone Európa Verizonja akar lenni, azáltal, hogy az amerikai céghez hasonlóan vezető szereplőjévé akar válni az itteni 4G piacnak. Az adatforgalomból való minél nagyobb részesedés ugyanis hozzájárulhat az utóbbi években erőteljesen lecsökkent ARPU konszolidációjának. (ARPU = egy előfizetőre jutó bevétel).

A GSMA Intelligence becslése szerint a Vodafone már domináns 4G szereplője 53 százalékos részesedésével a német piacnak. A spanyol piacon 86 százalékot mondhat magáénak, Romániában 51, Írországban pedig 42 százalékot birtokol. Nem elhanyagolható a részesedése Olaszországban, ahol 41 és Görögországban ahol 43 százalékon áll.

Magyarországon még érnie kell a piacnak

Kérdés, hogy az új fókuszok kapcsán mi várható a magyarországi leányvállalatnál? Több lesz-e ennek következtében a fejlesztésre elkölthető pénz? Beck György, a Vodafone Magyarország Zrt. elnöke szerint nálunk egyelőre még messze nagyobb kihívás a szolgáltatók számára a 2G hálózatokról való átállás a 3G-re, a minél nagyobb lefedettség biztosítása ezen a technológián is, semmint a 4G. Úgy látja, hogy a 4G-s eszközök penetrációja is még olyan alacsony Magyarországon, alig 5 százalék, ami ilyen szempontból sem indokolja a sietséget. Ami a kérdés másik felét illeti, a fejlesztési keret növelhetőségéről még nem egyeztettek az angliai központtal.

Amúgy van hová fejlődnie a 4G-nek Európában. A GSM korszak hajnalán a fejlesztések ütemét diktáló kontinens az új generációban nagyon le van maradva. Az európai mobil kapcsolatokban a 4G/LTE nem éri el az egy százalékot, miközben ugyanez a mutató Dél-Koreában már 45 százalék, az USA-ban pedig valamivel több mint 20 százalék. A GSMA Intelligence várakozásai szerint 2017-re az európai 4G elterjedtsége elérheti a 18 százalékot, igaz akkora az USA-é már eljuthat a 60 százalék közelébe is.

Mobilitás

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.