Az Amiko 3 set top box, multimédia lejátszó, konzol és streaming eszköz egyetlen androidos dobozban.

Szokatlan vendég érkezett a napokban a Bitport szerkesztőségébe, mivel az Android általában okostelefon képében tesz nálunk tiszteletét. Most egy olyan eszközről van szó, amit annyiféleképpen lehetne bemutatni, ahány funkciót belepréseltek a készítők. Az Amiko A3-nak van műhold televíziós, multimédiás, mobilos, streaminges vetülete is, ami már alapból mutatja, hogy valóban egy izgalmas, különleges termékről van szó.

Fémesen elegáns

Mielőtt rátérnék a főbb képességekre, ne menjünk el amellett, hogy mit sem ér a sokrétű tudás, ha az egy jellegtelen, szürke/fekete/szürkésfekete (igény szerint választható), rossz minőségű műanyag dobozba van csomagolva. Az Amiko készüléke egy átlagos méretű könyvnél nem nagyobb, alumínium burkolatú eszköz, aminek egyébként valóban van szürke és fekete verziója, csak éppen a krómos hatású anyagok miatt a minőségérzet egészen más (magasabb) szinten van.

Jelen írás alanya egy piros, de inkább bordó darab volt, ami a televízió alá helyezve könnyedén megfér a berendezés többi elemével. Az előlap használaton kívül egy fekete lap, működés közben pedig egy egyszerű, fehér fénnyel dolgozó kijelző, ami alapvető információkkal szolgál. A hátlap már sokkal mozgalmasabb: itt található meg a műholdvevő antennacsatlakozója, az Ethernet port, SD kártya és CONAX kártya nyílás, valamint a szokásos, egyéb portok: HDMI, microUSB, USB, optikai hangkimenet.

Ebből kiderülhet, hogy a televízióra kizárólag HDMI segítségével kapcsolódhatunk, így ez már egyértelműen a jelen kor eszköze, amit hibaként értelmetlen lenne felróni. A doboz érdekessége még az alján található ajtó, ami mögé egy 2,5”-os SATA csatlakozós merevlemezt illeszthetünk, amennyiben nem elégszünk meg az esetleg már meglévő külső HDD egységek kapacitásával. A készülék doboza az üzembe helyezéshez szükséges összes kábelt (HDMI, USB OTG, microUSB) megtaláljuk, vagyis ez szerencsére nem a nyomtatógyártók kedvenc, „nem adunk hozzá print kábelt, inkább vedd meg külön” játéka.

A távirányítás bajnoka

Az Amiko A3 tehát egy elsősorban egy műholdvevő készülék, ami képes a csatornák rendszerezésére, a műsorok távolról való megtekintésére, menedzselésére, viszont ezt a funkciót nem tudtam kipróbálni, mivel digitális kábel előfizető vagyok. Aki viszont ebben utazik, annak rengeteg lehetősége lesz a műsorok akár webről, mobilról van követésére, a filmek rögzítésére, a felvételek időzítésére.

A műhold témán kívül egy sor érdekességet nyújt még az Amiko A3, de ezek részletezése előtt kitérnék a távirányítóra, mert a legnagyobb (kellemes) meglepetést ez hozta. Már előre fáztam, hogy egy olyan eszközzel kell megbirkóznom, aminél az adatbevitelt egy darabka, gombokkal bőven ellátott műanyaggal kell megoldanom. Az Amiko fejlesztői azonban átvágták a gordiuszi csomót és megoldották, hogy a képernyőn való navigálás hasonlóan történjék, mint az egérhasználat PC-n.

Ehhez csak meg kell érinteni a nyíllal ellátott gombot, ami után a televízión is megjelenik az a bizonyos nyíl, és innentől a távirányítót finoman rámutatva a célra, sokkal könnyebb a menüben való böngészés és a parancsok kiosztása. A másik praktikus vonás a kerek, click-wheel szerű felület,  aminek az Ok felirat szerepel a közepén. Ha az ujjunkkal finoman körbesimítjuk ezt a területet, akkor meglepő gyorsasággal scrollozhatunk a listákban.

A távirányító egy apró vibra motort is kapott, ami megfelelő pillanatokban visszajelez, sőt, elfordítva még játékokhoz is használhatjuk kontrollerként. Az oldalt található jack portot használva egy fülhallgatóra is átterelhetjük a hangot, így nem zavarunk másokat a szobában. Az irányító érdekessége még, hogy tölthető akku bújik meg az elemtartó fedél mögött, amit a szintén oldalt elhelyezett microUSB porton keresztül tölthetünk fel.

Multimédia Androiddal és XBMC-vel

Az Amiko A3 másik jelentős felhasználási területe a multimédia. A rendszer alapfelülete nem nevezhető nagyon szépnek, vagy dizájnosnak, de feltétlenül funkcionális. Ahogy rákötöttem e tévére, meg is jelent egy beállítási felület, ahol például csatlakozhatunk a helyi WiFi-hez (azaz nemcsak az Ethernet szolgál erre a célra), beállíthatjuk a felbontást, és eljuthatunk a fő kezelőfelülethez, ahol egy kis idő eltelt mire rájöttem, hogy füles rendszerről van szó, amelyek között a távirányító dupla nyilas gombjaival kell váltani.

A Lenovo S860-ról is leszedtem a keresztvizet, mert fittyet hányt a magyar nyelvre, így itt is kicsit kitérek erre. Azt a forgalmazók megtanulhatnák, hogy a menüszöveg lefordítása nem elegendő egy kézikönyv, vagy séma alapján, érdemes lenne azt is figyelni, hogy a Böngésző szó „ő” betűje ne kerüljön egyedüliként a következő sorba, mert úgy szerencsétlenül fog kinézni. Az Amiko A3 esetében több ilyennel találkoztam, érdemes lenne ezeket javítani, mert erős kontrasztot állít az egyébként igényes megoldásokkal szemben. (A fotókon még az is tetten árhető, hogy a magyarítás sajnos több helyen keveredik az angol menüelemekkel.) A kijelzőképek forrása: digiportal.hu

A menüben ellépegethetünk a teljes értékű böngészőbe, amit a távirányító miatt élvezet használni, kiválaszthatjuk a szükséges tartalmat lejátszáshoz, amihez a saját lejátszó helyett igénybe vehetjük (és mi is ezt ajánljuk) az előre telepített XBMC szolgáltatásait. Ez lesz az atombiztos megoldás, mivel egyetlen olyan formátumot sem tudtunk találni, amit nem tudott volna lejátszani. A készülék Android mivolta az Alkalmazás (vagyis Alkalmaz   ás) menüben jelenik meg, ahol az Amiko saját szoftverboltján (Spark) kívül megnyithatjuk a Play Store-t is.

Ez utóbbi esetében több olyan játékba, alkalmazásban futottam bele, ami nem volt kompatibilis ezzel az eszközzel, így ezek szűrése, vagy előzetes jelzése nem ártana. Maga az Amiko is több appot kínál, amelyek viszont probléma nélkül működtek. Ha már említettem korábban a mobilos vonatkozást: a Spark 2 Player app (Android, iOS) telepítésével a mobil távirányítóként üzemel, mivel az automatikusan beolvassa, hogy található-e a közelben egy csatlakozásra alkalmas készülék.

Sok tudás jó árfekvésben

Ha igen, akkor ezen kívül tartalmakat is megtekinthetjük, sőt, ezt akár távolról is megtehetjük, egyedül netre lesz hozzá szükség. Az Amiko A3 a mobilos eszközökön felhalmozott tartalmak áttöltésére is használható, amit több ismert szabvány (DLNA, Miracast, Airplay, Airshow) is támogat.

Az Amiko A3 legtöbb elemében minőségi szintre hozza fel az otthoni szórakozást és képes arra, hogy az egy családban mára burjánzó mobileszközöket is bevonja a tartalom fogyasztásba. A távirányító a legbravúrosabb megoldása az egész rendszernek, és aki műhold segítségével néz televíziót, annak főleg kiváló választás lehet. A menürendszeren talán érdemes lenne egy kicsit fejleszteni, a feliratokat, magyarítást rendbe tenni, de ezen kívül nem nagyon találni problémát a készülékkel. Jelenleg 60 ezer forintért vásárolható meg, ami a sokoldalúságot, az igényes kivitelezést tekintve korrektnek mondható.

Konzumer tech

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.