A kínai telekommunikációs cég állítólag megsértette az Iránnal kapcsolatos kereskedelmi korlátozásokat.

USA és Kína között soha sem volt teljesen felhőtlen a kereskedelmi viszony, kiváltképp akkor, ha telekommunikációról volt szó. Az amerikai hírszerzés által beszerzett dokumentumok és egyéb információk alapján hosszú ideig a Huawei számított (és számít most is) fekete báránynak a kormányzat szemében, most pedig egy másik jelentős kínai vállalat, a ZTE van soron.

Irán miatt lehetnek bajban

A Reuters bizonyos forrásokból úgy értesült, hogy az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma hamarosan export korlátozásokat vezet be a kínai ZTE Corp. ellen. Ennek értelmében a jövőben gyakorlatilag kivitelezhetetlenné válhat a ZTE számára minden olyan kereskedelmi tevékenység, amely során amerikai cégtől importálna bármilyen terméket, berendezést, vagy alkatrészt.

A kereskedelmi tárca mindezt az export engedélyek kiadásának megtagadásával érné el, ami komoly ellátási problémákat okozhat a kínai vállalatnál. A Minisztérium várhatóan ezen a héten foganatosítja az új szabályokat, amelyekkel képes lesz megakadályozni a világ bármely vállalkozásának, hogy amerikai forrású terméket exportáljon a ZTE számára.

A két fél közötti feszültség nem új keletű, hiszen a vizsgálódás már 2012-ben beindult az USA részéről, amit egyébként akkor is egy Reuters sztori pattintott ki. Az akkori vádak megegyeznek a mostaniakkal: a ZTE fedőcégek segítségével több millió dollár értékű beszállítói szerződéseket kötött amerikai nagyvállalatokkal, hogy azok termékeit eljuttassák Irán legnagyobb mobilszolgáltatójának, illetve az azt irányító konzorcium egyik tagjának.

Senki sem tudott semmit

Az ügy azért is kellemetlen az USA és az ott működő amerikai vállalatok számára, mert az USA évek óta tiltja az Iránba tartó exportot. A Reuters birtokába jutott dokumentumokból azonban mégis az derül ki, hogy többek között a Microsoft, az IBM, az Oracle, és a Dell hardverei, szoftverei juthattak elé a ZTE segítségével iráni partnerek felé úgy, hogy a szóban forgó üzleti partnerek számára a termékek célállomásaként nem a közel-keleti államot tüntették fel.

Azt egyelőre senki sem tudja, akarja megtippelni, hogy a szigorú korlátozás milyen hatással lesz a ZTE üzletére, az azonban biztos, hogy a kínaiak aktív kereskedelmi kapcsolatot tartottak fenn amerikai partnereikkel. A cég weboldalán található információk szerint olyan kulcsfontosságú vállalatokkal állnak üzleti kapcsolatban, mint a már említett Microsoft, az Intel, az IBM, vagy a Honeywell. Az amerikai piac minden kínai cég számára kiemelten fontos terület, így elképzelhető, hogy több nehézséggel is szembesülhet a ZTE a jövőben.

Problémás partnerek

A két nagy kínai szereplő, a Huawei és a ZTE már többször összekülönbözött az Egyesült Államok és Európai politikai, gazdasági szereplőivel. Az USA a Huawei jelenlétében nemzetbiztonsági kockázatot látott, amit egy 11 hónapig tartó kongresszusi vizsgálattal igyekeztek bizonyítani. A kínai partner a hosszan tartó vitát végül azzal zárta le, hogy kivonult USA hálózati piacáról, és erőit inkább Európára koncentrálta.

A két cégnek egyébként Brüsszellel is meggyűlt a baja, de az EU-nak elsősorban gazdasági gyökerű problémái voltak: az Európai Bizottság ugyanis azzal gyanúsította a két kínai vállalatot, hogy illegális állami támogatással a hátuk mögött dömpingárakkal próbálja letarolni az európai piacot, háttérbe szorítva az itteni gyártókat, például az Ericsson és az NSN-t. A probléma kis híján kereskedelmi háborúba torkollott.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.