Az e-könyv olvasók és a táblagépek után egyetlen meghódítatlan terület maradt az Amazon számára, de a tegnap esti bejelentés után már ide is megérkezett Jeff Bezos birodalma. Az évek óta folyó találgatásoknak most végre véget lehet vetni, mivel valóban van Amazon mobil, ami ugyan nem 3D-s, nem is lesz ingyenes, viszont minden porcikájával azt próbálja elérni, hogy a felhasználója vásároljon.
Térhatással operál
Éppen ezért a hardveres képességek előtt inkább a szoftveres tudásra érdemes figyelni, azon belül is a „dinamikus perspektíva” (Dynamic Perspective) névre keresztelt funkcióra, amiről sokáig azt gondoltuk, hogy maga lesz a 3D. A Fire Phone előlapjának négy sarkában egy-egy kamerát helyeztek el, ami figyeli a felhasználó fejének pozícióját, és ahogy a készülék mozog a kézben, a kijelzőn megjelenő kép úgy forog, billeg, egyfajta három dimenziós érzetet adva.
Az elsődleges, szórakoztató faktoron kívül ennek például akkor van jelentősége, amikor csak a készülék mozgatásával görgethetjük a megnyitott weboldalakat, vagy a térképen barangolva bizonyos mozdulatok plusz információkat fednek fel. Sőt, ez a funkció a játékok világában is kamatoztatható például úgy, hogy bizonyos pályákon csak akkor tudunk végigmenni, ha kihasználjuk ezt a különös térhatást és be tudunk nézni a sarkok mögé.
Míg az előbbi képességek csak mézesmadzagként működnek, addig a Firefly egyértelműen azért került be a funkciók közé, hogy a felhasználót a lehető leghatékonyabb módon a vásárlás felé terelje. A Fire Phone egy élő, az Amazon adatbázisával összekötött enciklopédia, ami a kamera és egy szoftver segítségével képes felismerni szinte bármilyen (70 milliónál is több), a fizikai világban lefotózott tárgyat, terméket, zenei részletet, vagy mozgóképet.
Minden út az Amazonhoz vezet
Amint a telefon kamerája beazonosítja a magazint, a könyvet, felismeri a rádióban éppen lejátszott dalt, máris böngészhetünk az adott termékre mutató Amazon ajánlatok között. Mindezt nem a Google, hanem az Amazon saját (bár Androidra épülő) operációs rendszere támogatja, amiből ahogy a táblagépek esetében, itt is kigyomlálták az összes Google szolgáltatást. Helyette viszont ott vannak az Amazon saját tartalmaihoz, szolgáltatásaihoz vezető alkalmazások, valamint a Mayday, ami egy nap 24 órájában működő, 15 másodpercen belül válaszoló videótelefonos ügyfélszolgálat.
Az első beszámolók szerint a mobil nem a legvékonyabb a mezőnyben, viszont igényes anyagok és gondos kialakítás jellemzi. A kijelző nem követi a full HD trendeket, azért a vásárlóknak ki kell békülniük a 4,7 colos LCD panel 1280 × 720-as felbontásával. A 160 grammos mobilban egy 2,2 GHz-es, négymagos Snapdragon 800 processzor dolgozik, ami mellé 2 GB RAM, illetve verziótól függően 32-64 gigabájt tárhely társul. A fotók tárolásával egyébként nem lesz nagy gond, mivel a mobilhoz jár egy korlátlan kapacitású felhőtárhely, ahogy a csomag részét képezi az Amazon prémium előfizetői státusza is, a Prime.
Az Amazon tegnapi bemutatója
Volt idő, amikor olyan pletykák láttak napvilágot, hogy az Amazon mobilja ingyenes, vagy ahhoz közelítően olcsó lesz. Nos, ez messze nem valósult meg, mivel a Fire Phone elsőként exkluzívan, az amerikai AT&T kínálatában lesz elérhető. Két éves új szerződés mellett a 32 gigabájtos kiadás 199 dollárba fog kerülni, ha pedig közvetlenül az Amazontól, kártyafüggetlenül szeretne valaki hozzájutni, annak 649 USD-t (kb. 145 ezer forintot) kell érte kifizetnie. Az előrendeléseket már most le lehet adni, a szállítást pedig július 25-én kezdi meg az Amazon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak