Az agyvérzés a leggyakoribb oka annak, hogy valaki élete során mozgását, koordinációját érintő fogyatékosságot szenvedjen. A sérült agy miatt a betegekre hosszú rehabilitációs időszak vár, amely alatt csak nagyon lassan képesek visszanyerni bizonyos képességeket. A St. Louis-ban található Washington University School of Medicine kutatói azonban ígéretes kísérleteken vannak túl, amivel felgyorsítható ez a folyamat.
Nem tudja a bal kéz, mit csinál a jobb agyfélteke
A traumán átesetteknél sokszor előfordul, hogy valamelyik kezük többé nem hajlandó végrehajtani az agyból érkező utasításokat. Az agyban a végtagok mozgatásáért az ellentétes félteke felel. Azaz ha egy betegnél a jobb agyfélteke sérül az agyvérzés miatt, akkor esélyes, hogy nem, vagy csak sokkal nehezebben tudja a beteg mozgatni a bal karját. A folyamatban azonban egy röpke pillanatra az agy másik, azonos oldalon található fele is részt vesz, onnan érkezik ugyanis a parancs a másik oldalra, hogy a "gazda" mozogni kíván. Ezt a láncszemet használták ki az egyetem kutatói, és erre építettek egy több technológiai eszközből álló tanító, kisegítő rendszert.
A megoldás egy kézre illeszthető motorikus kesztyűből, egy agyhullámok érzékelésére alkalmas EEG-s sapkából és az onnan érkező jelek felerősítésére szolgáló számítógépes egységből áll. Ha a páciens be akarja zárni a mondjuk bal kezét, akkor a rendszer "elfogja" a bal agyfélteke üzenetét, és utasítát ad a motoroknak, hogy hajlítsák be az ujjakat. Ezzel kikerülik a sérült jobb féltekét, amelyik a korábbi trauma miatt jelenleg képtelen ellátni a feladatát. A projekt legérdekesebb eleme az, hogy az így trenírozott agy idővel képes hozzáigazodni a körülményekhez és a mozgatással összefüggő feladatokat ép agyi területre csatornázni.
A tesztek során tíz betegnél alkalmazták napi rendszerességgel ezt a kezelést és az eredmények egészen biztatóak. Az alanyoknál három hónap alatt 6,2 pontos javulást regisztráltak azon az összesen 57 fokozatú skálán, amely a motorikus képességek mérésére szolgál. Bár ez nem tűnik soknak, a kutatás vezetőjének elmondása szerint egy ilyen mértékű javulás is lényegesen képes javítani a betegek életminőségét. A fejlesztés a technológia finomodásával még látványosabb eredményekkel kecsegtet.
Egészségünkre!
Az informatika fejlődésének talán az egyik legnagyobb haszonélvezője az egészségügy. Mi is számtalan alkalommal számoltunk be már olyan projektekről, amelyek a gyógyítás hatékonyabbá tételével, az életminőség javításával igyekeznek kihasználni a technológia adta új lehetőségeket. A példákat a szülészek felkészítésénél használt VR-szemüvegtől a hálózatba kötött, hordozható defibrillátorokon és robotsebészeken át egészen a rák IT-megközelítésű gyógyításáig hosszasan sorolhatnánk.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak