Ausztráliában már a szülészeknek készülő hallgatóknál is bevetik a virtuális valóságot. A tanulók így biztonságos körülmények között gyakorolhatják a legkritikusabb eseteket.

Az ausztrál University of Newcastle munkatársai láthatóan nem ódzkodnak beépíteni oktatási rendszerükbe a technológiai fejlődés adta legújabb lehetőségeket. Ennek egyik példája az a speciális virtuálisvalóság-környezet, amelyben a jövő szülészei gyakorolhatják munkájukat mesterséges, ám valóságos helyzeteket imitáló esetek segítéségével.

Sisakot fel, szülünk!

A Samsung GearVR és a HTC Vive eszközeire építve egy teljes szülőszoba tárul a tanulók szeme elé, akiknek segítséggel támogatott gyakorlatokat, illetve rendes vizsgaként értékelt önálló gyakorlatokat kell végrehajtaniuk. A virtuális szülőszobában így minden olyan súlyos szituációt lemodellezhetnek, amelyekkel a munkájuk során is találkozhatnak majd. A feladatmegoldás természetesen időre megy, hiszen a kritikus esetekben nem csak jó döntést kell hozni, hanem mindezt a lehető leggyorsabban végre is kell hajtani.   
 

 

Ausztráliában és Új-Zélandon a szülések 15 százalékában kell a személyzetnek kisebb-nagyobb súlyosságú újraélesztési beavatkozást tenni annak érdekében, hogy az újszülött a lehető legbiztonságosabban jöjjön világra. A mostani program azt igyekszik biztosítani, hogy amikor éles helyzettel állnak majd szemben a diákok, akkor magabiztosan tegyék a dolgukat.

A virtuális környezet további előnye, hogy egyáltalán nem kötődik térhez és időhöz. Azaz nem szükséges a klinikán lenni, a könnyen hordozható eszközökkel akár a kollégiumban is megszervezhető a gyakorlás. Az egyelőre tesztfázisban lévő projekt keretében 18 eszközt adnak véletlenül kiválasztott hallgatóknak, majd az ő fejlődésüket összemérik azon diákokéval, akiket csak a hagyomános képzési megoldásokkal készítettek fel a szülészeti munkára.

Kiterjesztett változat is van

A szülészet mellett az egyetem kutató más területeken is aktívak. Az anatómiával és élettannal kapcsolatos tudás megszerzését nem virtuális, hanem kiterjeszett valósággal (AR) igyekeznek hatékonyabbá tenni. A HoloLens szemüveg mesterséges réteget vetít a valódi környezetre, így a speciálisan kialakított "próbababán" a gyakornokok az emberi test számtalan funkcióját és rétegét vizsgálhatják.

Az oktatóak a rendszerek hasznát abban látják, hogy a tankönyvek száraz tartalmát és a sok előkészítést (például valódi tesztalanyt) igénylő gyakorlatokat egyaránt magasabb szintre képes emelni a valódi élmény hatását imitáló virtuális környezet. 

Irány a világ

Az egyetem munkatársai remélik, hogy a programjuk szélesíthető lesz mind földrajzi értelemben, mind felhasználási terület szerint. Egészségügyi intézmények és külföldi egyetemek máris komoly érdeklődést mutatnak, különösen az USA-ban, az Egyesült Királyságban és Szingapúrban. A program esetleges piacosítását pedig az ausztrálok arra használnák fel, hogy a megoldást harmadik világbeli országokba is el tudják vinni, ahol a képzés körülményei lényegesen rosszabbak, mint a fejlett régiókban.

Közösség & HR

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.