Hamarosan hordozható és hálózatba kötött defibrillátorok vigyáznak a szívünkre. A pozitív jövőképet azonban még elhomályosítják a technológiával kapcsolatos biztonsági aggodalmak.

Az internetre csatlakozó eszközök és a rajtuk áramló adatok egyik fő hasznosítója az egészségügy, ahol a világ ide sorolható intézményeinek a 60 százaléka már valamilyen mértékig használja a dolgok internetében (IoT) rejlő lehetőségeket – állapítja meg a Hewlett Packard Enterprise-hoz tartozó Aruba legutóbbi tanulmányában.

Ezer milliárd dollárban mérhető az egészségügyi IoT gazdasági hatása

Valóban nagy üzlet rejlik az egészségügyi IoT-ban, a szakértők az ágazatra gyakorolt potenciális gazdasági hatását már évi 1700 milliárd dollárra becsülik. A szektor az egyik meghatározó motorja a dolgok internetének, a tanulmányban megkérdezett intézmények 73 százaléka tapasztalt költségcsökkentő és termelékenységnövelő hatást a technológia alkalmazásával, nem beszélve az ezzel együtt járó innovatív üzleti modellekről, továbbá az orvosok és a páciensek közötti együttműködés javulásáról.

A jelentés a szóba jöhető alkalmazási területek közül az első helyen említi a betegek állapotát monitorozó eszközöket. A hálózatba köthető fontosabb készülékek között még ott vannak a különféle képalkotó berendezések is. A technológia ezek összhangjának a megteremtésére is képes, az állapotmonitorok piaca pedig tartós növekedés előtt áll.

Világszerte jelenleg 7,1 millió páciens állapotát távmonitorozzák, tavaly mintegy 44 százalékot bővült ez a piac. A növekedés rövid és közép távon tartósnak bizonyulhat. A Berg Insight legutóbbi elemzése szerint a távolról felülgyelt betegek száma a következő néhány évben még ezt is meghaladó ütemben, 47,9 százalékkal bővül. Az ily módon kontrolláltak száma 2021-re globálisan már meghaladja az 50 milliót.

Az alvásfigyelő és a szívritmusszabályozó monitor már tömegcikk

A skandináv piackutató úgy látja, a monitorozott betegek körében két eszköz terjed igazán széles körben: az egyik az alvásfigyelő, a másik a beépített szívritmus szabályozókkal (CRM) ellátott pácienseket felügyeli. Ez a két eszköz tette ki 2016-ban az otthoni hálózatba kapcsolat egészségügyi monitoring rendszerek 80 százalékát. Csak az alvásmonitorral ellátott páciensek száma legalább 70 százalékkal nőtt egy év alatt. A Telehealth 500 ezer hálózatba kapcsolt eszközzel a piaci terület harmadik legnagyobb szegmense. A többi készülékkategória, beleértve az EKG-t és a vércukormérőket ma még együttesen kevesebb mint egymillió összeköttetéssel rendelkeznek.

A legtöbb otthoni egészségügyi monitoring eszköz mobil alapú összeköttetését már felváltotta a vezetékes technológia, a PSTN és a LAN. A mobil kapcsolaton keresztül kommunikáló készülékek száma a 2015-ben regisztrált 3 millióról 2016-re 4,9 millióra nőtt.

Itt is hódít a saját eszközök használata

Ezen a piacon is megjelenik a saját eszköz intézményes használata, vagyis a mobiltelefonoknál ismert BYOD, aminek az aránya a következő öt évben évente legalább megduplázódik. A krónikus betegségek közül a cukorbetegek és a fiatalabb korosztályt magában foglaló asztmás betegek élnek majd azzal a lehetőséggel, hogy interfészként inkább a saját okostelefonjukat használják majd, mint a célirányosan adott betegségre fejlesztett eszközt.

Hatványozottan növekszik a fejlesztő cégek egészségügyi távmonitorozó (RPM) megoldásokból származó bevétele, ami 2016-ban már 7,5 milliárd dollár volt. Ez nemcsak az eszközöket foglalja magában, hanem az mHealth hálózati és gondozási megoldásokat, illetve az ezekhez kapcsolódó platformokat.

Az RPM-ből származó bevételek a következő öt évben évi 33,8 százalékkal bővülhetnek, ezáltal 2021-re megközelíthetik a 32,4 milliárd dollárt. Az ezen eszközök használata révén elérhető megtakarítás a szakértők szerint jóval meghaladja majd ezt az értéket.

Vénába kötik a netet

Az egészségügy a nem is túl távoli jövőben eljuthat odáig, amikor a hálózatba kötött egészségügyi megoldások a szabványos orvosi kezelés integrált részévé válnak. Minden egészséggel összefüggő eszköz, amely alkalmas a hálózatba kötésre, be lesz kapcsolva az e-egészségügyi rendszerekbe, a páciensek adatainak a menedzselése pedig egyre fontosabbá válik – vélik a szakértők. Ennek nyomán várható, hogy a hagyományos és a startup cégek egyaránt megpróbálják magukat fontos játékosként pozícionálni az mHealth adatok ökoszisztémájában, ahol a nemzeti egészségügyi rendszerek, az eszközgyártók, a független alkalmazásfejlesztők és a technológiai nagyágyúk, mint a Google, az Apple és a Microsoft egyaránt ott vannak.

A másik meghatározó trend, az egészségügyi szintű mHealth eszközök és alkalmazások kommercializálódása. Tavaly több százezer páciens monitorozó eszköze kapcsolódott a beteg saját okostelefonján keresztül a különböző felhőplatformokhoz. Ez a következő években új távlatokat nyit az egészségügyi távmonitoring piacán.

A jövő nagy ígérete lehet még a hordozható automatikus külső defibrilátorok (AED) tömeges megjelenése. Ebből jelenleg évi 500 ezer darabot dobnak piacra a gyártók, amelyek közül néhányan már beépített csatlakoztathatóságot is kínálnak, mások még csak tervezik az eszközök hálózatba kapcsolását. A Berg Insight becslése szerint idén az eladott AED-k 10 százaléka lesz hálózati kapcsolattal is rendelkező, de az arány 2021-re már elérheti az 50 százalékot is.

Egészségre ártalmas kockázatok

A biztató jövőképet azonban komolyan beárnyékolják a biztonsággal kapcsolatos aggályok. Maga a jelentés is kitér arra, hogy kockázatos hatalmas számú eszközt a mai üzleti hálózatokhoz csatlakoztatni, és utal rá, hogy a felmérésben szereplő egészségügyi intézmények 90 százalékát érte már IoT-val összefüggő támadás.

Ezzel kapcsolatban nemrégiben került napvilágra, hogy a Johnson & Johnson egyik inzulin pumpája könnyű célpontja lehet egy esetleges hekkertámadásnak, de biztonsági szempontból meglehetősen kritikus területet jelentenek a páciensek adatait tartalmazó adatbázisok is. Ennek alapján az egészségügyi intézményeknek egyensúlyozniuk kell a biztonsági kockázatok és a technológia révén elérhető gazdasági előnyök között.

Közösség & HR

Utálod a matekot? Pedig egész nap matekozol

Érzelmi szempontból mindannyiunknak szüksége van matematikára, mondja David Bessis matematikus, aki kísérletet tesz arra, ami a matektanárok többségének nem sikerül.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.