A grafikus processzorairól ismert Nvidia lerántotta a leplet a DGX SaturnV szuperszámítógépről, melyet minden idők legenergiahatékonyabbjaként aposztrofált a zöld vállalat. Állítása szerint 2,3-szor hatékonyabban használja fel az energiát, mint a Camphore 2 rendszer. Utóbbi szuperszámítógép Xeon Phi Knights Landing lapkákra alapul és a DGX SaturnV-vel megegyező teljesítményre képes.
Az Nvidia megoldása közel 64 TB (63 488 GB) RAM-mal rendelkezik és 60 512 Intel Xeon E5-2698v4 processzormagot foglal magába. Emellett természetesen számos DGX-1 is megtalálható benne; az Nvidia Tesla P100 grafikus processzorain alapuló „MI dobozos szuperszámítógép” moduljait kifejezetten a mélytanulás (deep learning) igényeihez fejlesztették.
Az energiahatékonyság szerencsére nem járt a teljesítmény feláldozásával. Igaz, hogy a DGX SaturnV nem fért be a szuperszámítógépek top tízes listájára, hanem „csak” a 28. helyen végzett. Cserébe viszont kevesebb mint feleannyit fogyaszt a vele azonos tempóra képes riválishoz képest, ekkora méretekben pedig már ez az áramszámla komoly csökkenését jelenti.
GPU-t tervező GPU-k
Blogbejegyzésében arról számolt be az Nvidia, hogy a szupszerszámítógépet a mesterséges intelligencia kutatására fogják be.
„Meggyőződésünk, hogy az MI alkalmazása minden cég számára versenyelőnyt jelent. Azért szereltük össze a világ leghatékonyabb és egyik legerőteljesebb szuperszámítógépét, hogy segítse munkánkat.” – számolt be a történtekről a vállalat – „Tucatnyi mérnök dolgozott a gép összeszerelésén, 124 darab DGX-1 felhasználásával a SaturnV autonóm gépjárművezetést célzó szoftverünk fejlesztésében segít bennünket. A szoftver alapvető része Nvidia DRIVE PX 2 önműködő vezetést nyújtó járműplatformunknak.”
„Emellett a chipset-tervezés és nagyon nagyszintű integráció jobb megértésére is tanítjuk a neurális hálókat, így mérnökeink gyorsabban és hatékonyabban képesek munkájuk elvégzésére. Igen, GPU-kat használunk arra, hogy támogassuk a GPU-k fejlesztését. A legfontosabb azonban az, hogy a SaturnV számítási kapacitása lehetővé teszi számunkra új mélytanuló hálózatok gyorsabb képzését és létrehozását” - ismertette az Nvidia.
USA-Kína vetélkedő
Az IBM még júniusban jelentette be, hogy legújabb szuperszámítógépe az ezen masinákat tömörítő lista legelejére fogja katapultálni magát. A Summit névre keresztelt, 200 petaflopos szörnyeteg a Kék Óriás ígérete szerint az Amerikai Energiaügyi Minisztérium Oak Ridge-i Országos Laboratóriumában fog munkába állni, valamikor 2018 elején.
Ez a bejelentés annak az erőfeszítésnek a része, melyben az USA megpróbálja visszavenni Kínától az elsőséget. Ezt ugyanis jelenleg Kína birtokolja, a Sunway TaihuLight System nevű szuperszámítógép révén.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak