Grafikus processzorokat terveznek grafikus processzorokkal. Tudta, hogy az Nvidia önvezető autók vezérlőszoftverének fejlesztésével is foglalkozik?
Oktat és kutat a legnagyobb magyar szuperszámítógép
A világviszonylatban is jelentős szuperszámítógépes rendszer második elemét adták át ma a Pécsi Tudományegyetemen. A Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Intézet a HBONE+ projekt keretében négy ilyen nagy teljesítményű számítógépet telepít a kiválasztott oktatási intézményekbe, hogy a hazai és a regionális kutatási munkát segítse.

További részletek itt.

A grafikus processzorairól ismert Nvidia lerántotta a leplet a DGX SaturnV szuperszámítógépről, melyet minden idők legenergiahatékonyabbjaként aposztrofált a zöld vállalat. Állítása szerint 2,3-szor hatékonyabban használja fel az energiát, mint a Camphore 2 rendszer. Utóbbi szuperszámítógép Xeon Phi Knights Landing lapkákra alapul és a DGX SaturnV-vel megegyező teljesítményre képes.

Az Nvidia megoldása közel 64 TB (63 488 GB) RAM-mal rendelkezik és 60 512 Intel Xeon E5-2698v4 processzormagot foglal magába. Emellett természetesen számos DGX-1 is megtalálható benne; az Nvidia Tesla P100 grafikus processzorain alapuló „MI dobozos szuperszámítógép” moduljait kifejezetten a mélytanulás (deep learning) igényeihez fejlesztették.

Az energiahatékonyság szerencsére nem járt a teljesítmény feláldozásával. Igaz, hogy a DGX SaturnV nem fért be a szuperszámítógépek top tízes listájára, hanem „csak” a 28. helyen végzett. Cserébe viszont kevesebb mint feleannyit fogyaszt a vele azonos tempóra képes riválishoz képest, ekkora méretekben pedig már ez az áramszámla komoly csökkenését jelenti.

GPU-t tervező GPU-k

Blogbejegyzésében arról számolt be az Nvidia, hogy a szupszerszámítógépet a mesterséges intelligencia kutatására fogják be.

„Meggyőződésünk, hogy az MI alkalmazása minden cég számára versenyelőnyt jelent. Azért szereltük össze a világ leghatékonyabb és egyik legerőteljesebb szuperszámítógépét, hogy segítse munkánkat.” – számolt be a történtekről a vállalat – „Tucatnyi mérnök dolgozott a gép összeszerelésén, 124 darab DGX-1 felhasználásával a SaturnV autonóm gépjárművezetést célzó szoftverünk fejlesztésében segít bennünket. A szoftver alapvető része Nvidia DRIVE PX 2 önműködő vezetést nyújtó járműplatformunknak.”

„Emellett a chipset-tervezés és nagyon nagyszintű integráció jobb megértésére is tanítjuk a neurális hálókat, így mérnökeink gyorsabban és hatékonyabban képesek munkájuk elvégzésére. Igen, GPU-kat használunk arra, hogy támogassuk a GPU-k fejlesztését. A legfontosabb azonban az, hogy a SaturnV számítási kapacitása lehetővé teszi számunkra új mélytanuló hálózatok gyorsabb képzését és létrehozását” - ismertette az Nvidia.

USA-Kína vetélkedő

Az IBM még júniusban jelentette be, hogy legújabb szuperszámítógépe az ezen masinákat tömörítő lista legelejére fogja katapultálni magát. A Summit névre keresztelt, 200 petaflopos szörnyeteg a Kék Óriás ígérete szerint az Amerikai Energiaügyi Minisztérium Oak Ridge-i Országos Laboratóriumában fog munkába állni, valamikor 2018 elején.

 
Szuperszámítógépek rangsora
Create your own infographics

Ez a bejelentés annak az erőfeszítésnek a része, melyben az USA megpróbálja visszavenni Kínától az elsőséget. Ezt ugyanis jelenleg Kína birtokolja, a Sunway TaihuLight System nevű szuperszámítógép révén.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.