A Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIF Intézet) és a Pécsi Tudományegyetem átadta a hazai legnagyobb szuperszámítógépes rendszer második elemét. Az új infrastruktúra 4 szuperszámítógépből áll, amelyeket földrajzilag elosztott módon, az ország különböző városaiban helyeztek el, Budapesten, Debrecenben, Pécsen és Szegeden. A szuperszámítógépeket az NIIF dedikált optikai hibrid hálózata kapcsolja össze egy hatalmas erőforrássá.
A fele már üzemel ■ Az első, egyben legnagyobb teljesítményű tagját múlt héten adták át Debrecenben. Az ott üzembe helyezett szuperszámítógéphez hasonlóan, a pécsit is a Silicon Graphics International szállította. A gépben Intel Xeon X7542 (Nehalem EX) típusú 6 magos processzorok találhatók, összesen 1152 mag. A SUSE Enterprise Linux operációs rendszerrel működő gép számítási teljesítménye meghaladja a 10,5 teraflopot.
Kovács L. Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Tudományos és Innovációs rektorhelyettese szerint a szuperszámítógépet számos meglévő és új kutatási területen tudják majd hasznosítani. A a már folyamatban lévő mérnöki, meteorológiai, fizikai, kémiai és térinformatikai számítások folytatása, kiterjesztése mellett a számítógépes genetikai és bioinformatikai, orvosi képfeldolgozási és egyéb orvostudományi, operációkutatási és művészeti alkalmazások fellendülését várja az egyetem.
Bövülő hozzáférés ■ A megújult NIIF szuperszámítógépes infrastruktúra lehetővé teszi azt is, hogy hazánk bekapcsolódjon az Európai Kutatási térség keretében formálódó, az EU által támogatott integrált európai szuperszámítógépes infrastruktúrába (PRACE). Ez lehetővé teszi, hogy a hazai kutatók a hozzáférést kapjanak a nagy európai rendszerekhez is.
A fejlesztés a HBONE+ nevű, átfogó elektronikus infrastruktúra fejlesztési projekt része, melyet az NIIF Intézet 2009 és 2012 között valósít meg, az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, Európai Uniós források bevonásával.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak