A közelmúltbeli a Sony Pictures elleni súlyos támadásnak azóta az eredményei is megvannak: megjelenés előtt álló filmek kerültek ki a vállalattól. Az FBI azonban ennél is súlyosabb következményekkel számol – írta a Biztonságportál.
Füles az FBI-tól
Az FBI több-kevesebb rendszerességgel ad ki biztonsági figyelmeztetéseket, riasztásokat olyan információk alapján, melyeket a különböző vizsgálatok során szerez. Ezek nem minden esetben nyilvánosak, sokszor csak a veszélyeztetett szervezetek kapják meg. Mint a mostanit is, ám a Reutersnek ezt sikerült megszereznie.
Az ötoldalas biztonsági figyelmeztetésben egy a szövetségi nyomozók egy kártékony program veszélyeire hívják fel a figyelmet, amely akár helyreállíthatatlan károkat is okozhat a megtámadott szervezetek rendszereiben. Az FBI ismertette a szóban forgó támadási módszerek sajátosságait, a malware legfontosabb jellemzőit, illetve néhány védelmi tanáccsal is szolgált a kiértesített vállalatok számára.
Végképp letörölni
A jelentés szerint a kártékony programnak az az összetevője a legveszélyesebb, amely adatok megsemmisítéséért felel. Ugyanis nem csak törli a fájlokat a fertőzött számítógépek merevlemezéről, hanem felül is írja azokat. Így a hagyományos helyreállítási módszerekkel az állományokat nem lehet visszanyerni, de a szofisztikáltabb technikákkal sem garantálható a maradéktalan adat-visszaállítás. Mivel a károkozó az MBR-t (Master Boot Record) is kitakarítja, így akár a rendszerek elindítását is meg tudja akadályozni, ami értelemszerűen jelentős fennakadásokat okozhat.
A Reuters szerint – bár erre vonatkozólag az FBI-tól nem kaptak információkat – a mostani figyelmeztetést a Sony Pictures elleni támadás nyomán született (magáról a támadásról egy kattintásnyira olvashatnak bővebben). Ezt egy szakértő is megerősítette, aki az FBI-dokumentum alapján valószínűsítette, hogy a Sonyról van szó.
A támadás hatására a Sonynak le kellett állítania a kaliforniai létesítményeiben a számítógépeket, és a belső levelezés helyreállításához is majdnem egy teljes hétre volt szükség. A Sony egyelőre annyit közölt, hogy számos fontos szolgáltatást sikerült helyreállítani, de a munka még folyik. A kárelhárítást egyébként a FireEye incidensreagálási csapata segíti, akik forensic vizsgálatokat is folytatnak.
Ezen túlmenően egyre többen latolgatják, hogy vajon a mostani incidensek összefüggésbe hozhatók-e korábbi, hasonló elvek mentét lezajlott – állami háttérrel végrehajtott – támadásokkal. Így például azzal a kiberbiztonsági eseménnyel, amely a Saudi Aramco olajipari vállalat ellen irányult, és 30 ezer számítógépet kényszerített térdre. Bár egyelőre mindenki a sötétben tapogatózik, ez utóbbi felvetés már csak azért is érdekes, mert az olajvállalat elleni támadás már 2012-ben következett be. Annak idején főleg azért volt érdekes a támadás, mert ráirányította a figyelmet a kritikus infrastruktúrákat és a gazdaság kulcsszereplőit fenyegető veszélyekre. És természetesen arra is, hogy ezek mögött a támadások mögött sok esetben nem hackercsoportok állnak, akik a gyors hasznon reményében támadnak meg rendszereket, hanem államok, akik ezen a módon is vívják háborúikat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak